Magyar Péter a Diákhitel Központ vezérigazgatója

Megvan az a túlárazott szerződés, amit Magyar Péter vezetése alatt kötött a Diákhitel Központ

Ország

A Lakmusz tényellenőrző portál alapos elemzést közölt arról, hogy Magyar Péter, a Tisza Párt jelenlegi elnöke, korábban a Diákhitel Központ vezérigazgatójaként milyen szerződéseket írt alá. Az egyik legvitatottabb diákhiteles megbízás egy 13,34 millió forintos tanulmány volt, amelyet a Troia Media Kft. kapott 2021 decemberében.

Tavaly februárban maga Magyar beszélt arról a Partizánnak adott interjújában, hogy vezérigazgatóként túlárazott szerződéseket kellett aláírnia az állami kommunikációs feladatokat hosszú évek óta elnyerő Balásy Gyula cégeivel. Hadházy Ákos független képviselő aztán áprilisban betekintett a Diákhitel Központ szerződéseibe, és azt írta Facebook-bejegyzésében, hogy

“egyáltalán nem csak a propagandasajtót finanszírozó szerződések hasznossága és/vagy ára volt megkérdőjelezhető”.

Hadházy Ákos szeptemberben közölt újabb információkat a szerinte indokolatlan és túlárazott, Magyar által aláírt megbízásokról, amik jellemzően tanácsadói munkákról vagy különféle tanulmányok írásáról szóltak.

A Diákhitel Központ egy 13,34 millió forintos tanulmányírási megbízást adott a Troia Media Kft.-nek, amelynek egyik tulajdonosa, Trentin Balázs, jelenleg a Tisza Párt háttérembereként ismert. A szerződést 2021 decemberében írta alá a Központ akkori vezérigazgatója, Magyar Péter.

A tanulmány – amely a diákhitel gazdasági hatásait vizsgálta – 49 oldalas volt, de tartalmának jelentős része egy nemzetközi módszertani áttekintés, amelynek relevanciája erősen megkérdőjelezhető. A dokumentumban szereplő gazdasági számítások alapját egy kérdőíves felmérés adta, amelyet a First Voice Kft. végzett – egy olyan cég, amely szintén jelentős, 13,99 milliós megbízást kapott a Diákhitel Központtól.

A tanulmány szerzőjeként egy másik vállalkozó, Bozsonyi Károly neve tűnt fel, aki korábban az Alapjogokért Központ kutatási tanácsadója volt. Bozsonyi azt állítja, hogy csak részfeladatokat végzett, de az ő neve szerepel a fájl metaadataiban, ami kérdéseket vet fel a tanulmány valós elkészítésével kapcsolatban.

“Megfélemlítették a debreceni magánhelyszíneket.” De mit üzen Kósa Lajosnak? Magyar Péter nyilatkozott a Debreceni Napnak

A KEHI korábbi vizsgálata szerint több hasonlóan túlárazott és kérdéses relevanciájú szerződést is kötöttek, amelyek elkerülték a közbeszerzési kötelezettséget. A diákhiteles elemzés valódi értékét és felhasználását azonban máig homály fedi.

A Lakmusz elemzése szerint több más szerződés is gyanús lehet, mivel hasonlóan magas összegeket fizettek ki tanulmányokra és tanácsadói munkákra, amelyek értéke és relevanciája erősen megkérdőjelezhető.

Elhallgatni nagy hiba lenne

Hadházy Ákos szerint a kapott kép sajnos pont olyan sötét, mint ahogyan a szerződések adataiból látszott.

“Tisztában vagyok vele, hogy ez a „post truth” vagyis az igazságon túli kor, amikor senkit nem érdekel a valóság, minden csak hit kérdése. Én azonban régimódi ember vagyok, nem tudok elvonatkoztatni a tényektől. A cikkben leírtak tények, aztán az olvasó eldönti, milyen következtetést von le belőlük.
Lesznek, akik nem értik majd, miért kell ezeknek a dolgoknak utánajárni. Én azonban biztos vagyok abban, hogy sokan értik: ELNÉZNI lehet a „saját oldal” bűneit, de ELHALLGATNI nagyon nagy hiba lenne – főleg azért, mert a propaganda egészen biztosan nem hallgatná el. Aki szerint mégis hallgatnom kellett volna a kamu szerződésekről, az kérem, hogy a kommentben írjon le két számot: hány százalékos támogatottságtól és hány milliós összeghatár alatt ne foglalkozzak ellenzéki párt ügyeivel (itt az összes kérdéses szerződés amúgy százmilliós nagyságrendet érint)”

– írta a Facebookon a független képviselő.

Így tüzelte híveit Magyar Péter Debrecenben: