Idén először rendezték meg vidéki helyszínen is, Debrecenben az ország egyik legnagyobb üzleti fesztiválját, a Business Festet – közölte a városvezetés. A rendezvényen 9 teremben több mint 100 előadó számolt be a régiót érintő legégetőbb kérdésekről.
Az esemény egyik legfontosabb témája a régióba érkező 20 ezer munkavállaló ellátásának kérdése volt, amit Barcsa Lajos alpolgármester, Racz Nóra, a Debreceni Szakképzési Centrum kabinetvezetője, Gombás Éva, a Starge alapítója és Göltl Viktor, a WHC ügyvezetője járt körbe.
Panelbeszélgetésükben elhangzott: a következő években mind a debreceni városvezetés, mind a szakképzés a megfelelő munkaerő oktatásásfejlesztésén, a kötött pályás közlekedés korszerűsítésén és az ingatlanárak koordinálásán dolgozik, ahogyan a következő években folyamatosan áramlik be a területre a rendkívüli számú munkaerő.
“Ha rajzolunk Debrecen köré egy 50-60 kilométeres körzetet, akkor körülbelül 60 ezer állampolgár állítható munkába és a következő években 20 ezer szükséges a régió munkaerőigényét betölteni. Ilyenkor jön azonban a valóság: a kompetenciák és a szakmahiány miatt jelentősen csökken a tényleges munkavállalói szám. Nincs könnyű helyzetben a régió, de óriási évtized előtt áll és ezt a lehetőséget mind a lakosság, mind a munkaerőpiac élvezni fogja”
“Vendégmunkásokkal akarják fertőzni, mocskolni Téglást” – megszólalt a város polgármestere
Debrecenben az elmúlt években mintegy 20 ezer új munkahely jött létre, ez az üzleti robbanás kihívások elé állítja a városfejlesztést, a kulcskérdés ezekben pedig a közlekedés és a lakhatás is. Elsősorban ezeket a területeket kell növekedési pályára állítani, hogy a város ne csak ipari, hanem üzleti központtá is váljon. Ebben segítségre lehet az üzleti rendezvény is Barcsa Lajos szerint.
“Amennyiben látják ezek a gazdasági szereplők, hogy Debrecen egy nagyon prosperáló város, prosperáló gazdasággal – gyakorlatilag pörög a business –, akkor azt lehet mondani, hogy majd a szolgáltatóipari szereplők is meglátják azt, hogy valójában Debrecen egy növekvő város”
– mutatott rá az alpolgármester.
Délután a kékgallérosok kerültek fókuszba: Gyarmati Szilvia, a WHC fizikai munkaerő-kölcsönzés és -közvetítés üzletágvezetője Kántor Gyöngyivel, a Master Good HR-igazgatójával, Kissné Sághegyi Katalinnal, a Melecs EWS GmbH HR-vezetőjével, valamint Kelemen Andrea HR Fest Agenda Creatorral vitatták meg,
érdemes-e alkalmazni távoli, harmadik országbeli munkavállalókat.
A WHC partneri tapasztalatai alapján ezen munkavállalók alacsonyabb fluktuációja és kimagasló munkamorálja jelentősen javíthatja a termelési hatékonyságot és produktivitást, így mindenképpen javasolt megoldás lehet, ha a hazai munkaerő nem elegendő létszámú.
Kirúgták a magyar dolgozókat, filippínó vendégmunkásokra cserélték őket a gyöngyösi B. Braunnál
Debrecen több olyan adottsággal is rendelkezik, melyek kiaknázásával üzleti központtá is válhat – erről Pécskay Zoltán tartott előadást, aki többek között a kiépített üzleti infrastruktúrát és a helyben lévő szakképzett munkaerőt emelte ki.
Debrecen egy gazdasági erőközpont: van egy nagy méretű, stabil, korszerű gazdasági alap, amely egyébként most van kibontakozóban. A beruházások jelenleg zajlanak és 1-2 éven belül fognak itt tényleg realizálódni és megindulni. A másik az, hogy Debrecen egy oktatási központ, Debrecennek évszázados előnye, hogy egy iskolaváros – mondta az EDC Debrecen Város- és Gazdaságfejlesztési Központ ügyvezetője.