Június 9-én nem csak Európai Parlamenti képviselőket, települési önkormányzati képviselőket és polgármestereket, hanem Megyei Önkormányzati képviselőket is választunk. A megye Debrecenen kívüli lakosai döntik el kik kerüljenek be a megyei közgyűlésbe.
Mi a tétje a választásnak Hajdú-Bihar megyében?
A tét az, hogy képes-e egy új pólus megszerveződni a Fidesz túlhatalmával szemben megyei szinten. A mostani közgyűlésben sokszor még a legminimálisabb ellenzéki jogkörökkel sem minden esetben sikerült élni. Az elvileg ellenzéki szereplők egy része pont akkor hiányzott a közgyűlésről, amikor szükség lett volna a képviselők legalább 6 szavazatára ahhoz, hogy például névszerinti szavazást kezdeményezzünk. Például arról, hogy konkrétan mely fideszes képviselők szerint nem élvez prioritást a halálút felszámolása, azaz a 4-es út 2×2 sávosítása Hajdúszoboszló és Debrecen között. Tehát tényleg minden szavazat számít. Ha legalább 6-an, azaz a közgyűlés ¼-e képes együtt fellépni, akkor olyan jogköröket tudunk segítségül hívni a politikai nyomásgyakorláshoz, érdekérvényesítéshez, mint a megyei népszavazás kezdeményezése, név szerinti szavazás elrendelése, rendkívüli közgyűlés összehívása.
Fidesz jelenleg 16 képviselővel ül bent a 24 fős vármegyei közgyűlésben. Bármennyire egységes is, mit érhet el velük szemben egy kisebbségben lévő ellenzék?
Gyengülni fog a Fidesz. Úgy hiszem, a következő ciklusban szívós munkával idővel meg lehet teremteni a politikai akaratot a megyét érintő legsürgetőbb ügyekben. Legyen ez a halálút felszámolása, orvosi ügyeleti pontok helyreállítása, az igazságosabb járási fejlesztési-forráselosztás, a vízi közművek karbantartása és fejlesztése, gyermekvédelmi jelzőrendszer megerősítése stb.
De valós eredményeket is tudnak elérni?
Ahogy erről önök is beszámoltak, ebben a ciklusban sikeresen akadályoztuk meg például, hogy Szöllős Sándort, Bocskaikert fideszes polgármesterét nevezzék ki a Hajdú-Bihar megyei Fejlesztési Ügynökség felügyelőbizottsági tagjává. Hiszen ő volt az, aki egy “vendégház-ügyben” botrányba keveredett. Vele szemben a Magyar Államkincstár és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal is vizsgálatot indított, aminek sem a lezárultáról, sem az eredményről a mai napig nem kapott tájékoztatást a közvélemény azóta sem. Kosztin Mihállyal mi azt képviseltük, hogy egy ilyen kinevezést józan és becsületes politikus csak akkor támogathat, ha előtte Szöllős Sándor tisztázza magát a vele szemben felhozott vádak alól. 12 fideszes képviselő ugyan megszavazta, hogy Szöllős Sándort, Bocskaikert fideszes polgármesterét nevezzék ki a Hajdú-Bihar megyei Fejlesztési Ügynökség felügyelőbizottsági tagjává, ám a hiányzó közgyűlési képviselők miatt nem volt meg a szükséges 13 szavazat a minősített többséghez.. Ebből is látszik, hogy ha határozottan lépünk fel, akkor kisebbségből is van esély a legvisszásabb döntéseket megakadályozni. Ehhez nyilván hatalmas segítség lenne, az említett legalább 6 képviselő összerendeződése. Sajnálatos, hogy ebben a DK frakcióvezetője egy pillanatig nem volt partner.
Ez utóbbira tudna konkrét példákat említeni?
2022 decemberi közgyűlésen kezdeményeztük, hogy a 2023 januárjában egy extra közgyűlést hívjunk össze a 22 megyei orvosi ügyeleti pont megmentése érdekében. Ebben az ügyben legnagyobb meglepetésemre néhány fideszes polgármester is támogató volt, mert ők is fel voltak háborodva, hogy ezt meg merik tenni a településükkel. Ezt a javaslatot 10 igen és 11 tartózkodás mellett elutasította a közgyűlés. Mint az arányokból látható: 5-en a fidesz-kdnp frakcióból is támogatták a kezdeményezést, viszont mivel 3 ellenzéki képviselő hiányzott a kezdeményezésünk elbukott. Elfogadhatlan számomra a nyomós indok nélküli távollét, pláne úgy, hogy az ülés időpontja egy éve ismert volt. Akkor nem sikerült elérni, hogy a megyei közgyűlés adta jogköröket használjuk, és a döntéshozókkal beláttassuk, hogy mennyire abszurd ötlet felszámolni jól működő ügyeleti pontokat.
Voltak más próbálkozásai az ügyeleti rendszer kapcsán?
Igen, én ebbe a helyzetbe nem nyugodtam bele. Dr. Kerekes László segítségével kipereltem azt a kamutanulmányt, amire hivatkozva felszámolták ezeket az orvosi ügyeleti pontokat. Majd újra kezdeményeztünk több ellátó pont újranyitását, hiszen az ellátó helyek lecsökkentett száma egyre növekvő esetszámokat eredményez a megmaradt helyszíneken. Tehát kevesebb ügyeleti pont sokkal hosszabb várakozási időt jelent. Nem ritka, hogy lázas beteg gyermekek 2-3 órát várnak az ellátásra.
Ennek mi lett a kifutása?
A helyzet ott tart, hogy nem rég Tasó László, országgyűlési képviselő támogatóan nyilatkozott az ügyeleti pontok újranyitása kapcsolatban, aminek hatására Kosztin Mihály határozati javaslatát követően Vámospércs városa el is fogadott egy szándéknyilatkozatot az egykori ügyeleti pont újranyitásáról.
Milyen eredménnyel lenne elégedett június 9-én?
Már önmagában annak nagyon örülnék, ha Dr. Kerekes László, Hajdúszoboszló sebész főorvosával kiegészülve egy frakciót alkotva tudnánk küzdeni azért, hogy fejlesztési pénzeket a politikusok gazdagodása helyett a lakosok és megyénk fejlődésének szolgálatába állítsuk.
A megye lakosainak minőségi vízszolgáltatás, hozzáférhető egészségügyi ellátás, járható utak járnak. Mindezekhez pedig az EU-tagság és a fejlesztési pénzek történelmi esélyt jelentenek, már ha ilyen és ehhez hasonló előremutató célokat sikerülne megvalósítani, mondjuk a lombkorona-sétányok és magáncélra használt vendégházak építése helyett. Ehhez kérem a választók támogatását, hogy szavazzanak a Momentum megyei listájára.
– Horváth Ádám –