Debrecen University Symposium a jubileumok jegyében

Debrecen University Symposium a jubileumok jegyében

Egyetem

Nemzetközi konferenciával ünnepelte a kanadai stúdiumok bevezetésének 40., valamint a kanadai-magyar diplomáciai kapcsolatok felvételének 60. évfordulóját a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Angol-Amerikai Intézete.

Az október 24-25-i eseményt Kanada magyarországi nagykövete és Magyarország montreali főkonzulja is megtisztelte jelenlétével. A megnyitót követően a résztvevőket a világhírű szerző, Margaret Atwood videóüzenetben köszöntötte.

A Debrecen University Symposium sorozat egyik célja, hogy a Debreceni Egyetem (DE) történetéhez kapcsolódó tudományos rendezvényekkel növelje az intézmény és a város nemzetközi hírnevét és elismertségét.

Idén Looking Back and Ahead: Exploring Uniquely Canadian Cultural Narratives – Debrecen University Symposium, 2024 címmel rendezett nemzetközi konferenciát a DE BTK AAI keretein belül működő Kanadisztikai Tanulmányok Központja, a tanácskozásra a kanadai egyetemek – McGill, Concordia, Ottawa, York, Sherbrooke, Northern Lakes College – kutatói mellett Albániából, Csehországból, Horvátországból, Kínából, Szlovéniából és Törökországból is érkeztek előadók, valamint a hazai felsőoktatás intézmények, köztük a DE számos képviselője is bemutatta kutatásait.

A szakmai tanácskozás kiváló lehetőséget teremtett arra is, hogy a résztvevők megismerjék a legfrissebb tudományos eredmények mellett az elmúlt negyven év során elért sikereket, a jelenleg is zajló kanadisztikai témájú kutatásokat és nemzetközi együttműködéseket is.

Az esemény nyitónapján – első debreceni útja alkalmával – a Debreceni Egyetemre látogatott François Lafrenière, Kanada magyarországi nagykövete és Pritz Helga montreali főkonzul. A vendégeknek Bartha Elek oktatási rektorhelyettes mutatta be az intézmény oktatási, képzési, kutatási tevékenységét, ismertetve egyben az egyetem történetét és fejlődését.

Az egyetemen működő 13 kar széles körű nemzetközi kapcsolatrendszerrel rendelkezik a tudomány, a felsőoktatás valamennyi területén.

Ezek között megkülönböztetett helyet töltenek be a bölcsészkar nyelv és kultúra szakjai, amelyek közé az Angol-Amerikai Intézetben folyó képzések is tartoznak. Az pedig, hogy hallgatóink a kanadisztika területén is folytathatnak tanulmányokat, hogy tanáraink, kutatóink évtizedek óta tudományos munkát végeznek és érnek el eredményeket ezen a magas presztízsű területen, szintén fontos mind az egyetem, mind az ország, mind a kanadai partnerek számára

– fogalmazott a konferencia megnyitóján Bartha Elek.

François Lafrenière nagykövet köszöntőjében a kanadai-magyar kapcsolatok jelentőségét kiemelve elismerését fejezte ki a DE kanadai stúdiumok melletti elköteleződése iránt. Pritz Helga méltatta a kanadai-magyar kapcsolatokat és az intézményben végzett kutatási projektek szerepét a kanadai magyar diaszpóra életében is.

A rendezvény első napján a debreceni kanadisztikai tanulmányok történetét és jelenét ismertetve Molnár Judit, a kanadisztikai stúdiumokat Debrecenben bevezető nyugalmazott docens előadásában hangsúlyozta a nemzetközi kapcsolatok fontosságát, valamint bemutatta a kanadisztikai kutatási területek sokszínűségét és a felkínált kurzusok számos változatát, amelyeket a hallgatók szívesen és nagy számban választanak.

Szaffkó Péter – aki az Angol-Amerikai Intézet korábbi vezetőjeként is sokat tett a Kanadával ápolt kapcsolatokért – összefoglalta a DE és számos kanadai intézmény közötti együttműködések alakulását.

Kiadvány és interaktív térkép is készül

Venkovits Balázs, a konferencia főszervezője, az Angol-Amerikai Intézet és a Kanadisztikai Kutatóközpont vezetője montreali kollégáival közösen mutatta be a montreali magyarság csaknem százéves történetét feldolgozó projektet, amelynek keretében hamarosan megjelenik az első kiadvány és elkészült egy interaktív térkép teszt verziója is.

Elődeink egy erős, nemzetközi együttműködésekkel is megerősített kanadisztikai programot és központot hagytak ránk, amelyre biztos jövőt építhetünk. Ezt igyekszünk is megtenni, amit jól jelez a legújabb interdiszciplináris kutatási projektünk, amelybe a montreali főkonzulátus és a Concordia Egyetem munkatársai mellett a DE BTK Szociológiai és Szociálpolitikai Tanszékének kutatói is bekapcsolódtak

– mondta a hirek.unideb.hu portálnak Venkovits Balázs.

Az intézetigazgató kiemelte: szeretne köszönetet mondani az egyetemnek, hiszen a Symposium sorozat részeként tudták ilyen színvonalon megszervezni az eseményt, illetve a projekt központi elemének, egy interaktív térképnek a fejlesztése sem történhetne meg az egyetemi WAV központ fejlesztői támogatása nélkül.

A tanácskozás meghívott vendégek – többek között David Staines irodalomtörténész, Daniel Béland politológus, Barbara Lorenzkowski történész, Dennis Gruending író és korábbi kanadai parlamenti képviselő, valamint a magyar származású Endre Farkas költő és Anna Porter író – előadásaival folytatódott.

A konferencia második napján a tudományos előadásoké volt a főszerep: az érdeklődők nyolc tematikus panel keretein belül hallgathatták meg a legfrissebb kutatási eredményeket az irodalom, a történelem, a kulturális antropológia, a filmkutatás vagy éppen az anyaságkutatás területéről.

Lénárt-Muszka Zsuzsanna, a konferencia társszervezője, a DE BTK Észak-amerikai tanszék adjunktusa megköszönte a BTK és az egyik rendezvényhelyszínt biztosító Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtár támogatását, valamint elmondta: több olyan publikációs fórumot is bemutattak a konferencián, ami vonzó lehet a résztvevőknek, ezzel is lehetőséget teremtve a további nemzetközi kollaborációra.