Soha nem látott méreteket öltött az Európai Unióban az ideológiai nyomásgyakorlás – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök kedden Budapesten, miután a Karmelita kolostorban fogadta Marine Le Pent, a francia Nemzeti Tömörülés elnökét.
A magyar kormányfő, a Fidesz elnöke Marine Le Pennel közös nemzetközi sajtótájékoztatóján azt mondta: az Európai Bizottság a szerződések őréből ideológiai központtá vált, a Brezsnyev-doktrína modernizált, európai uniós formáját tapasztalja meg Lengyelország és Magyarország is naponta. Orbán Viktor azt mondta: a megbeszélésen szomorúan állapították meg, hogy az Európai Unión belül az ideológiai nyomásgyakorlás soha nem látott méretet öltött.
A migráció és a nyílt társadalom propagálása soha nem látott mértéket ért el, és a bizottság a szerződések őréből ideológiai központtá alakult át – tette hozzá.
A Brezsnyev-doktrína a Szovjetunió világrendszerében azt jelentette, hogy ha valamelyik tagállam eltért a központilag megszabott ideológiától, akkor a szocialista tábor többi tagja jogosulttá vált arra, hogy beavatkozzon az érintett állam belső ügyeibe – jelentette ki.
Hozzátette: kétségkívül nem mindegy, hogy mi a beavatkozás formája, hiszen a szovjet tankokkal történő beavatkozás sokkal brutálisabb, mint a jogállamisági eljárás, de ettől még beavatkozás marad.
“És ennek a Brezsnyev-doktrínának a modernizált európai uniós formáját látjuk most, amelyet nemcsak Lengyelország, hanem Magyarország is naponta megtapasztal” – fogalmazott.
Kijelentette: Magyarországot az elmúlt években többször is megpróbálták “keresztre feszíteni” az Európai Parlamentben. Köszönetet mondott Marine Le Pennek, amiért minden egyes alkalommal, amikor az Európai Parlamentben igazságtalanul támadták Magyarországot, akkor ő és pártja is mindig kiállt Magyarország mellett.
Közölte: a tárgyalásokon megállapították, hogy nagy kihívások előtt állnak, az EU versenyképessége csökken a világgazdaságban, és nincs kellő politikai befolyása és ereje a nemzetközi térben. Hangsúlyozta: nem tudták megoldani az unióra nehezedő migrációs nyomást. Ez – fogalmazott – “egy élő seb”, folyamatos tehertétel és kihívás. Kitért arra is, hogy nem tudnak megküzdeni az unió szintjén az energiaárak elszabadulásával sem.
Orbán Viktor kijelentette: ellenezik, hogy bármifajta európai szuperállam jöjjön létre.
A kormányfő közölte: megállapították azt is, hogy egész Európában a hagyományos pártstruktúrák átalakulófélben vannak, és ebben az átalakulásban együtt akarnak működni egymással. Az európai jobboldal mindenképpen megújulásra szorul, és a Fidesz érdekelt abban, hogy létrejöjjön egy új csoportosulás – mondta Orbán Viktor.
A Fidesz elnöke úgy fogalmazott: pártja “európai politikai agglegény” lett, tekintettel arra, hogy az Európai Néppárt “olyan mértékben a főáramú baloldali ideológia hálójába került”, hogy ott már nem volt keresnivalója a Fidesznek.
Orbán Viktor emlékeztetett: az új csoportosulás döntő lépését már korábban megtették, hiszen július elején 15 európai párt, a Fidesz és a francia Nemzeti Tömörülés is aláírt egy közös nyilatkozatot. Szerinte ez volt a “jégtörés”, azóta építik az együttműködést, és ennek fontos állomása ez a találkozó is. Hozzátette: a következő hetekben és hónapokban szeretnék, ha ez a folyamat felgyorsulna. Kérdésre válaszolva kiemelte: kifutott a talaj azon pártszövetségek alól, amelyek az elmúlt 30-40 évben létrejöttek, egy új korszak jön, ezért keresi azokat a partnereket, akikkel ebben az új korszakban együtt tudnak működni.
Marine Le Pen és pártja potenciális szövetséges – mondta, majd hozzátette: a tárgyalások elején vannak, ezért nem tud válaszolni arra, milyen formát fog majd ölteni az együttműködés, de a szándék megvan, az biztos.
Közölte: szolidárisak Matteo Salvini volt olasz belügyminiszterrel, aki “rendkívül igazságtalan” eljárás alatt áll. “Salvini a mi hősünk”, aki belügyminiszterként bebizonyította, hogy még a tengeren is meg lehet állítani a migrációt – mondta a miniszterelnök, aki szerint az ilyen emberek az európai politikában elismerést és tiszteletet érdemelnének, nem jogi eljárásokat.
Kérdésre válaszolva leszögezte: az Európa jövőjéről szóló vitában a magyar vélemény középpontjában a migráció, a szuverenitás és a szabadság áll majd. Hangsúlyozta: az intenzitás, ahogyan a migránsok érkeznek Európa határaihoz változik, de a “seb ugyanúgy nyitott”, ez a kérdés nincs elrendezve, nincs válasz arra, hogy Európa mit akar kezdeni a migrációval.
Tiszta vizet kell önteni a pohárba – folytatta, kijelentve, hogy a magyar álláspont szerint a migráció rossz dolog, ezért alapvetően védekezni kell ellene.
Arra a kérdésre, hogy melyik francia elnökjelöltet támogatná, a magyar kormányfő azt mondta: Magyarország tiszteli a francia népet, és egyáltalán nem gondolja, hogy állást kellene foglalnia bármilyen rá tartozó döntésben, különösen nem akkor, ha az egy személyre vonatkozik.
Szintén kérdésre válaszolva leszögezte: európai démosz nincsen, ezért nem is lehet a népakaratot európai szinten kifejezni, csak nemzetállami szinten. A szuperállam brüsszeli elképzelései tévutat jelentenek – tette hozzá.
A kormányfő arra is kitért: az EU asztalán lévő “klímavédeleminek mondott” szabályozási csomag tönkre fogja tenni az egész európai középosztályt, ezért minden eszközt be kell vetni, hogy ezt megakadályozzák.
Közölte: arra kérte Marine Le Pent, hogy tegyen meg mindent azért, hogy Franciaország is álljon ki a középosztályt megvédő, a mostani magas energiaárakra adott kormányzati válaszok mellett.