Akár 2,7 millió európai Facebook-felhasználó személyes adatait is megoszthatták szabálytalanul a Cambridge Analytica nevű brit-amerikai politikai elemző és tanácsadó céggel – tudatta pénteken az Európai Bizottság.
A brüsszeli testületet a Facebook tájékoztatta a potenciálisan érintett európaiak számáról.
Christian Wigand szóvivő elmondta, hogy Vera Jourová uniós igazságügyi biztos jövő hét elején telefonon fog beszélni a kérdésről Sheryl Sandberggel, a Facebook ügyvezető igazgatójával, és áttekintik, hogy a közösségi oldalnak milyen változtatásokat kellene végrehajtania, hogy megfeleljen az új uniós adatvédelmi előírásoknak.
Hozzátette, alaposan tanulmányozni fogják a Facebook válaszlevelét, amelyet a bizottság megkeresésére küldtek, de az biztos, hogy további egyeztetésekre lesz szükség a cég képviselőivel.
Az Európai Bizottság csütörtökön elfogadhatatlannak nevezte a történteket.
Az EU új adatvédelmi előírásai májusban lépnek életbe, amelyek alapján a szabályszegő vállalatokat akár az éves forgalmuk négy százalékának megfelelő összegre is bírságolhatják.
Mark Zuckerberg, a Facebook közösségi portál alapító-vezérigazgatója szerdán arról számolt be, hogy mintegy 87 millió felhasználó adatait oszthatták meg a londoni székhelyű, de New Yorkban is irodát fenntartó Cambridge Analyticával, amely sajtóhírek szerint ezek feldolgozásával próbált képet alkotni a célba vett amerikai választók politikai beállítottságáról, és ennek alapján személyre szabott üzenetekkel próbálta befolyásolni őket, tudtuk nélkül.
A botrány kirobbanása után letiltották az oldalról a Cambridge Analyticát, amelynek alapítói és befektetői között van Steve Bannon, Donald Trump amerikai elnök egykori tanácsadója – aki egy ideig a cég alelnöke volt – és Robert Mercer milliárdos, a republikánusok egyik fő anyagi támogatója is.