Magyar Péter

“Szégyelljék magukat!” – Feszült hangulatban zajlott a minisztériumok átvétele

Ország

Megtörtént a minisztériumi átadás-átvétel, teljes körű vizsgálat indul minden területen – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök csütörtökön Budapesten, sajtótájékoztatón.

Ne maradj le a debreceni és országos hírekről! Kövesd a Debreceni Napot a Facebookon >>
A legfrissebb hírekért kövess minket a Google News-on is

Feszült légkörben zajlott le a kormányzati átadás-átvétel – erről beszélt Magyar Péter az eseményt követő sajtótájékoztatón. A miniszterelnök szerint a leköszönő kabinet tagjai ugyan megjelentek és eleget tettek jogszabályi kötelezettségüknek, de nem minden minisztériumban történt meg zökkenőmentesen az információk átadása.

Elmondása szerint voltak tárcák, ahol az új kormányzati struktúrának megfelelően adták át a feladatokat, máshol azonban ez nem sikerült, így az iratok rendezése az új vezetésre marad. Hozzátette: az átadott dokumentációk feldolgozása még folyamatban van, csak ezután derül ki, hogy minden szükséges információ rendelkezésre áll-e.

A kormányfő arról is beszélt, hogy az esemény hangulatát beárnyékolták a korábbi döntések miatti feszültségek. Mint mondta, több leköszönő miniszternek is jelezte: szerinte súlyos helyzetben adják át az országot gazdasági és társadalmi szempontból.

“Szégyelljék magukat, hogy ilyen helyzetbe hozták az országot, ilyen állapotban hagyják, adják át az országot gazdaságilag, társadalmilag és mindenféle szinten”

– idézte saját magát Magyar Péter.

Külön kitért egy, a választások előtt megkötött, mintegy 1300 milliárd forintos honvédelmi keretszerződésre, amelyet az új kormány teljes körűen felülvizsgál. Elmondása szerint már egy több tízmilliárdos előlegszámla is érkezett, amelyet nem kívánnak kifizetni.

A belügyminiszteri tárca átadásával kapcsolatban megjegyezte: Pintér Sándor saját maga ellen kért vizsgálatot, amit az új kormány le is fog folytatni. A miniszterelnök jelezte, hogy más tárcák esetében is átfogó ellenőrzések indulnak.

Magyar Péter bemutatta Pintér Sándor 100 milliárdos luxusminisztériumát

Szóba került a leköszönő miniszterek végkielégítése is. Magyar Péter közölte: a kormány nem írja alá ezek kifizetését, ugyanakkor elfogadták azt a javaslatot, hogy az összegeket jótékony célra, egy kárpátaljai gyermekeket támogató alapítványnak utalják.

A sajtótájékoztatón az is elhangzott, hogy egyes minisztériumoknál a választások után is történhettek jelentősebb kötelezettségvállalások. Ezek részleteit a tárcák vezetői ismertetik majd, miután átvizsgálták a teljes dokumentációt.

Magyar Péter beszélt a politikai közbeszéd állapotáról is. Elfogadhatatlannak nevezte, hogy közéleti szereplőket inzultus érjen, ugyanakkor visszautasította azt az állítást, hogy a feszültség növekedése kizárólag az új politikai erők megjelenéséhez köthető.

A miniszterelnök hangsúlyozta: a kormány célja az átadás-átvétel lezárása után a munka mielőbbi megkezdése, valamint az állami működés teljes körű átvilágítása.