Oroszország-szakértő: a magyar kormány vaksága miatt kimaradhatunk az új nyugati szövetségből

Ország

Európa biztonsági helyzetéről és Magyarország szerepéről értekezett hosszú Facebook-posztjában Rácz András Oroszország-szakértő, elsősorban a pénteki Trump-Zelenszkij-balhé kapcsán.

Rácz András elemzésében hangsúlyozza, az Egyesült Államok egyre kevésbé kiszámítható szövetségese Európának, és Trump visszatérése tovább fokozhatja ezt a bizonytalanságot. Európának alkalmazkodnia kell az új helyzethez, és egy alternatív biztonsági együttműködés formálódik azokra az országokra építve, amelyek hajlandók aktívan hozzájárulni a kontinens védelméhez – Magyarország viszont ebből kimaradhat.

Főbb megállapítások

Nincs ok pánikra, de Európának lépnie kell

A washingtoni Trump-Zelenszkij találkozó kudarca nem jelenti az USA-Ukrajna kapcsolatok megszűnését, de világossá tette, hogy az amerikai külpolitika kaotikus és kiszámíthatatlan. Az USA érdeke továbbra is, hogy Oroszország ne győzzön a háborúban, de a támogatás formája és mértéke bizonytalan.

Trump politikája veszélyes Európa számára

A Trump-adminisztráció gyakran személyeskedő, kapkodó és szerződéseket semmibe vevő politikát folytat, amely kiszámíthatatlanná teszi az amerikai kötelezettségvállalásokat. Ez különösen a NATO számára jelent problémát, hiszen kérdéses, mennyire lehet bízni az amerikai védelemben.

Európa új védelmi együttműködést épít – Magyarország nélkül

Az USA visszalépése miatt Európa vezetői új biztonsági struktúrát hoznak létre, amelyben olyan országok vesznek részt, mint az Egyesült Királyság, Franciaország, Németország, Lengyelország és a balti államok. Magyarországot és Szlovákiát azonban kihagyják, mert folyamatosan akadályozzák az egységes európai fellépést.

Magyarország elszigetelődése

A magyar kormány támogatja Trump politikáját, holott az veszélyt jelent Magyarország biztonságára is. Orbán Viktorék politikája miatt Magyarország kimarad az új európai védelmi együttműködésből, ami hosszú távon stratégiai zsákutcát jelenthet.

A történelem tanulsága: kis országként egyedül maradni veszélyes

Rácz figyelmeztet: Magyarország történelme már megmutatta, milyen kockázatos egyedül maradni egy olyan világban, ahol a nagyhatalmak saját érdekeik szerint alakítják a geopolitikai viszonyokat.

A magyar kormány példátlan vaksággal még örül is annak, amit a Trump-adminisztráció csinál – noha a történelemből éppenséggel mi is megtanulhattuk, hogy kis országként egyedül maradni olyan világban, ahol a nagyhatalmak erővel érvényesítik az érdekeiket, ritkán szerencsés. . Hogy az Orbán-kormány mindezt ideológia megfontolásokból, nettó ostobaságból csinálja, vagy esetleg a vezetés egy része mostanra orosz ügynök, a várható végeredmény szempontjából mellékes. A várható végeredmény ugyanis jelenleg az, hogy Magyarország teljes gázzal robog egy zsákutcában befelé

– fogalmaz Rácz András.