Itt a leleplező film az Orbán család meggazdagodásáról

Ország

A Direkt36 tényfeltáró központ közel egyéves munkával készített dokumentumfilmet Orbán Viktor miniszterelnök családjának üzleti tevékenységéről. A film különösen nagy hangsúlyt fektet Tiborcz István, a kormányfő veje vagyongyarapodására, és bemutatja, hogyan játszottak ebben szerepet azok a közbeszerzések, amelyeket az Európai Unió ellenőrei súlyosan szabálytalannak minősítettek.

A dokumentumfilm kitér arra is, hogy milyen állami támogatás segítette a ma már luxusingatlanokkal, pénzügyi és logisztikai vállalkozásokkal rendelkező üzleti birodalom kiépítését. Ennek irányításában részt vesz Orbán Ráhel, a miniszterelnök legidősebb gyermeke is.

A film emellett bemutatja, hogy a 90-es években milyen előzményei voltak ennek a gazdasági építkezésnek, és részletezi Orbán Viktor és Simicska Lajos hosszú éveken át tartó politikai és üzleti szövetségének szerepét.

A dokumentumfilm számos olyan újságíró munkájára épül, akik éveken keresztül kutatták az Orbán család üzleti ügyeit. A Direkt36 csapata mellett megszólalnak többek között a Válasz Online, a Telex és a Forbes munkatársai is.

A film új szintre emeli az eddig feltárt információkat, és exkluzív betekintést nyújt abba a luxusvilágba, amelyet Tiborcz István és Orbán Ráhel épített ki. A magyar sajtó történetében először sikerült rejtett kamerával bejutni a 2023-ban megnyitott Botaniq Budai Klubba, amely a budai elit egyik exkluzív helyszíne. Egy klubalkalmazott elmondása szerint a helyszínen illegális szerencsejáték is zajlott.

A klubot üzemeltető BDPST Group határozottan cáfolta ezt az állítást, hangsúlyozva, hogy a klubban csak tematikus esteken, valódi tét nélküli, pusztán szórakozási célú játékok zajlanak.

Tiborcz István és Orbán Ráhel nem vállalták a filmben való szereplést, de írásban reagáltak. Tiborcz hangsúlyozta, hogy sikereit tehetséges csapatának és jó üzleti döntéseinek köszönheti. Azt is kijelentette, hogy reméli, ugyanilyen sikeres lenne akkor is, ha nem lenne a miniszterelnök veje, bár ebben az esetben vélhetően kevésbé lenne ismert a neve.

Tiborcz elismerte, hogy vállalkozásai kaptak hiteleket állami bankoktól, de szerinte ekkora léptékű fejlesztésekhez ez elengedhetetlen Magyarországon. A cégcsoportja által kapott adókedvezményeket illetően közölte, hogy azok összértéke 2,6 milliárd forint, nem pedig több tízmilliárd, ahogyan korábban híresztelték.

A kormányközeli Magyar Nemzet nemrégiben azt állította, hogy a dokumentumfilm egy „ukrán titkosszolgálati akció” része, amely Orbán Viktor lejáratását célozza. A Direkt36 ezt határozottan cáfolta, hangsúlyozva, hogy a film közel egy éve tartó munkáját sem belföldről, sem külföldről nem befolyásolták, és semmilyen ukrán finanszírozásban nem részesült.