Orbán Viktor Kossuth Rádió

Orbán: még nem lőnek ránk, de közel vagyunk ahhoz, hogy tényleges hadviselő féllé váljunk

Ország

Még nem lőnek ránk, de már nagyon közel vagyunk ahhoz, hogy tényleges hadviselő féllé váljunk. Nagyon veszélyes dolog az, amit művelünk, amit Európa művel. Orbán békét akar. A szankciós politika egy lépés a háború felé – jelenti ki a miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió reggeli műsorában.

Hirdessen nálunk! Megéri!

A lengyel rakétabecsapódás témájával kezdődik a beszélgetés. A szabály az, hogyha háború van a szomszédodban, te sem érezheted magad biztonságban. Mégiscsak két lengyel ember halt meg, akiknek semmi köze nem volt ehhez a háborúhoz – mondja Orbán, majd azt is hozzáteszi, hogy a gazdaságunk sérülékenységét is jelzi a Barátság kőolajvezetéket ért találat, és annak leállása.

A miniszterelnök arról is beszél, hogy a donyecki front messze van Magyarországtól, ráadásul a lengyel-ukrán határ hosszú határ, a magyar-ukrán pedig rövid, nem beszélve arról, hogy Kárpátalja az egyetlen olyan terület, ahová komoly katonai csapást nem mértek az oroszok.

Orbán: Még nem lőnek ránk, de közel vagyunk ahhoz, hogy tényleges hadviselő féllé váljunk

A szankciós politika egy lépés a háború felé – szögezte le a miniszterelnök. Orbán szerint látható, hogy az idő múlásával egyre több olyan intézkedést hoztak, amivel maguk is részévé váltak a háborúnak. A korábbi ígéreteit az Unió sorra megszegte: lettek fegyverszállítások, majd halálos fegyvereket is szállítottak, és az energiára is kiszabott szankciókat az Európai Unió, lassan pedig Ukrajna finanszírozását is magukra vállalják.

Még nem lőnek ránk, de már közel vagyunk ahhoz, hogy tényleges hadviselő féllé váljunk.

Nagyon veszélyes, amit az Unió csinál. Nagyon veszélyes dolog az, amit művelünk, amit Európa művel. Mi próbáljuk visszafogni, visszatartani ettől, mi a béke nyelvén beszélünk, mi tűzszünetet akarunk, mi békát akarunk, de rajjtunk kívül szinte senki sem követi ezt az irányvonatlat – mondta Orbán, aki szerint a holnapnál nem tudnak tovább tekinteni az unió vezetői.

Orbán és a megszavazott szankciók

Magyarország sosem támogatta a szankciókat, nem is szavazta meg őket. Minden egyes esetben kivételekért harcoltunk. Nem vétózhatnak meg minden döntést, néha „elengedhetnek dolgokat” – hangzott el.

Az atomenergiát is érintő kilencedik szankciós csomag alól is mentességet kell kapni – mondta.

Orbán nem készült előre az  új energiaügyi minisztérium létrehozására

Orbán elmondása szerint az a cél, hogy Magyarország ne essen recesszióba, miközben a legfőbb nemzetstratégiai intézkedéseiket se adják fel. Ezekről decemberben lesz értelme beszélni. Nem szabad, hogy elhatalmasodjon egy olyan hangulat, hogy a bajok miatt feladjuk a nagy nemzetpolitikai céljainkat – tette hozzá.

Nem csak a transzformátor állás kilövése és a Magyarországra érkező szállítmányok leállása miatt volt szükség újragondolni a magyar energiapolitikát.

Amikor a kormányt megalakítottam, nem voltak szankciók. Ezért az akkori helyzetnek megfelelően alakítottunk kormányt. Később kiderült, hogy a magas energiaárak hosszú ideig velünk maradnak, amihez a kormánynak is alkalmazkodni kell

– mondta Orbán az új energiaügyi minisztérium felállításáról, erre saját elmondása szerint nem készült.

Palkovics László a hadiipari felesztésekkel fog foglalkozni

A miniszerelnök szerint  az energetika után a legfontosabb feladat a hadiipar fejlesztése, amire Palkovics Lászlót kérte fel, amit a korábbi miniszter el is fogadott.

Orbán leszögezte: „az idei tél megoldottnak tekinthető, már ha egy évszakot megoldottnak lehet tekinteni: fél év dimenziójában rendben vagyunk az ellátás szempontjából de ezt tavasszal újra kell gondolni. Tavasszal, ha a Déli Áramlat működik, akkor déli irányból akarják feltölteni a tározókat a következő télre.

Az országos pedagógussztrájkól és a péntek reggeli élőláncról nem esett szó a beszélgetésben.

Lemondott Palkovics László