A járvány ötödik hulláma a végéhez közeledik, ezért Gulyás Gergely a csütörtöki Kormányinfón bejelentette, hogy megszűnik a maszkviselési kötelezettség hétfőtől.
A védettségi igazolvány használata is kivezetésre kerül, egy esetleges hatodik hullám esetén a korlátozások azonban visszavezethetők. Az egészségügyi veszélyhelyzet fennmarad, a kormány cselekvőképességét fenn kell tartani a potenciális hatodik hullám miatt.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter elmondta: A kormányülésen áttekintették a háborús helyzet okozta teendőket.
Magyarország döntése, hogy nem küldünk katonákat és nem engedünk át fegyvert a területünkön.
Nagy az esély arra, hogy az ilyen szállítmányokat megsemmisítenék, és a kárpátaljai magyarok biztonsága is fontos a kormány számára.
A kormány álláspontja szerint hazánk biztonsága az első, és az érdekünk az, hogy kimaradjunk a háborúból.
A kormány igyekszik támogatni és koordinálni a humanitárius segélyszállítást.
A katasztrófavédelem már kijelölte a menedékhelyeket és a fővárosba szállítást is segíti. A magyar-ukrán határátkelők folyamatosan üzemelnek. A rendőrség, az idegenrendészet és a katasztrófavédelem felkészült a többletfeladatok ellátására.
Eddig 120 ezer ember lépett át a határon
Rendkívül sok segélyszervezet vesz részt a humanitárius akciókban, a kormány most 1 milliárd 350 milliós támogatást nyújt ezeknek a szervezeteknek.
A kormány 6 segítségnyújtó pontot nyitott meg, ahol önkormányzati dolgozók és önkéntesek is segítenek a menekülők ellátásában. Vannak, akik csak átutaznak Magyarországon, ők leginkább a harmadik országból származó személyek és vannak, akik a háborús időszakot szeretnék itt átvészelni.
A magyar álláspont a délszláv háború óta az, hogy az első biztonságos országban be kell fogadni a menekülőket.
A kormány kezdeményezésére a 1357-es nemzeti segélyvonalon lehet segítséget nyújtani, eddig nagyjából 200 millió forint érkezett a Híd Kárpátaljáért kezdeményezéshez.
Magyarország a kárpátaljai magyarokkal és az ottani kormányzóval egyeztetve állítja össze a segélycsomagokat, hogy minél hatékonyabban tudja kezelni a helyzetet.
Uniós kitekintésben Magyarország minden olyan szankciót támogat, amelyben közös álláspont van, hazánk elítéli az orosz agressziót.
Fontos szempont azonban a szankcióknál, hogy
„a háború árát ne a magyar emberek fizessék meg.”
Olyan szankciók kellenek, amelyek nem nekünk fájnak jobban. A magyar baloldal ezzel ellentétes álláspontot képvisel például az energia kapcsán.
Szerencsétlen módon egy választási kampány időszakában zajlik a háború, de nagyon fontos hogy nemzeti egység jöjjön létre. A magyar baloldal azonban nincs tekintettel arra a veszélyre, amit ez a háború hordoz hazánk és Európa számára.
Katonákat és fegyvereket küldeni csak olaj lenne a tűzre
Gulyás Gergely külön felháborítónak nevezte, hogy Márki-Zay Péter oroszbarátnak nevezte a kárpátaljai magyarokat:
Még a legszélsőségesebb ukrán nacionalista csoportok sem beszélnek így, tesznek ilyen kijelentéseket.
A miniszter felszólított arra, hogy a felelőtlen nyilatkozatokat mellőzzék, mert ez komoly biztonsági kockázat a kárpátaljai magyarok számára is.