Védett fákat irtott ki a Vízügy – ezzel magyarázzák

Ország

Tarvágással irtottak ki egy idős, ártéri ligeterdőt egy Tisza menti védett területen, Tiszaug határában 2020 januárjában, írja közleményében a WWF Magyarország. A szervezet szerint az Országos Vízügyi Igazgatóságnak nem volt engedélye az erdő elpusztítására, amivel súlyosan károsították a természetet.

Hirdessen nálunk! Megéri!

A szervezet szeretné, ha jogszabály szerinti büntetést szabnának ki a felelősökre.  Megjegyzik: a fák kivágásával járó árvízkockázat csökkentése sok esetben nem feltétlenül az emberi élet és a települések megóvását, hanem gyenge minőségű termőföldek védelmét szolgálja. Meglátásuk szerint a tiszaugi erdő egy fenntarthatatlan árvízkezelési gyakorlat áldozata.

„Ez a helyzet csak akkor rendezhető, ha több teret adunk a folyóknak. Ki kell lépni az árvízvédelmi töltéseken kívülre, irányított módon teret kell adni a folyóknak és a víznek a tájban. Erre van szükség a klímaváltozás szempontjából is, ami hazánkat egyre súlyosabb aszállyal és szárazsággal fenyegeti”

– összegezte a WWF Magyarország álláspontját Kajner Péter.

Az Index szerint az Országos Vízügyi Főigazgatóság közleményben cáfolta a WWF állításait, miszerint szabálytalanul zajlott volna le a 90 éves fák kitermelése, és hogy az érintett területen az árvíz levezetése az ártéren kívül is megoldható lenne.

Az OVF szerint ugyan

védett területen irtották a fákat, ám csaknem kétéves utánajárás előzte meg azt, hogy erre engedélyt kapjanak a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatósággal közösen.

A kitermelés előtt eleget tettek a hatósági előírásoknak, volt helyszínbejárás, és gondoskodtak arról is, hogy az erdőrészlet szakszerűen megújuljon, illetve hogy a növekvő árvizek levezetése miatt szükséges gyepfelület kialakítása megtörténjen. Nem utolsósorban azért, hogy a beruházás végére már felújított erdőállomány legyen a területen, ne a fejlesztés befejezését követően kezdődjön meg a fák döntése, írják.

Vitatják a WWF azon állításait is, hogy árvizek levezetése egyszerűen megoldható az árvízi töltéseken kívül. A vízügy álláspontja szerint ez a kijelentés nem mérlegeli, hogy milyen következményekkel jár a művelt területek csökkenése, és az árvizek miatt milyen veszélynek van kitéve a lakosság, valamint a védett vagyoni érték. A fentiek tükrében a WWF Magyarország véleménye nem más, mint megalapozatlan vádaskodás és a megfelelő szakértelem hiányában tett nyilatkozat, vélik.