Gergely Ágnes

Alföld-díj 2024: Gergely Ágnes, Korpa Tamás és Juhász Tibor kapta az elismerést

Kultúra

Az Alföld szerkesztősége 2024-ben is odaítélte három kiváló szerzőjének az Alföld-díjat: az idén Gergely Ágnes költő, Korpa Tamás költő és Juhász Tibor író, költő, szerkesztő kapja a rangos kitüntetést – tájékoztatta a folyóirat szerkesztősége csütörtökön az MTI-t.

Közleményükben emlékeztetnek arra, hogy az Alföld szerkesztősége 1978 óta kiemelkedő szerzőit nívódíjban részesíti. 1993-tól a díjazottak a pénzjutalom mellé E. Lakatos Aranka szobrászművész emlékplakettjét is megkapják.

1978 és 2023 között 46 alkalommal 132 szerzőnek 139 Alföld-díjat osztottak ki, heten – Csoóri Sándor, Sütő András, Kulcsár Szabó Ernő, Tandori Dezső, Oravecz Imre, Esterházy Péter és Térey János – kétszer is megkapták.

A kitüntettek között olyan szerzők szerepeltek, mint Kányádi Sándor, Hankiss Elemér, Tar Sándor, Nádas Péter, Borbély Szilárd, Kovács András Ferenc, Szilágyi István, Takács Zsuzsa, Tóth Krisztina – sorolták megjegyezve, hogy “az Alföld-díj a hazai irodalmi díjkultúra egyik legrangosabb kitüntetése, amely mindig is érdemalapú volt és az is marad”.

Az idei díjakat november 5-én, az Alföld-díjasok estjén adják át a debreceni Kölcsey Központ Bényi Galériájában, majd a díjazottak portrébeszélgetésen vesznek részt. A díjazottakat Áfra János, Lapis József és Herczeg Ákos méltatja, a panelbeszélgetést Fodor Péter moderálja.

A közlemény kitér arra, hogy a Debreceni Irodalmi Napok – amelynek keretében adják át minden évben az Alföld-díjakat – idei témája a levél, amelyről tudományos tanácskozást rendeznek.

A levél a kapcsolattartás, az üzenetküldés, az információáramlás ősidők óta létező médiuma. Postagalamb, gyalogos vagy lovas futár, postakocsi, hajó, vonat, repülőgép hozta-vitte, kézzel írták, később írógéppel, manapság a világháló röpíti az üzeneteket – emlékeztettek a közleményben.

A folyóiratok valaha a nyilvánossá tett írói-költői levelezéseken alapulva fejlődtek ki, s a levelek sorsalakító szerepe minden korban jelentős szerepet játszott – írták, hozzátéve, a debreceni tanácskozáson egyebek mellett arra is keresik a választ, mi a helyzet manapság, amikor a hagyományos levelezésnek leáldozott, s amikor a “levélciklus” lerövidült, az üzenetváltások felgyorsultak, a levélírás kulturális gyakorlata gyökeresen átalakult és egyszersmind illékonyabbá is vált. Mi változott és megváltozott-e ezáltal az ember? – erre is választ keresnek a szakemberek az idei Debreceni Irodalmi Napokon.

A fotón Gergely Ágnes látható.