Kemény Henrik 99 – Emléknap a Vojtina Bábszínházban

Kemény Henrikre emlékeznek a Vojtina Bábszínházban

Kultúra

Kemény Henrik 99 címmel emléknapot szervez  − a híres bábművészt megidézve −  január 29-én a Vojtina Bábszínház. A 20. század legnagyobb Vitéz László játékosa ezen a napon töltené be életének 99. évét. Az emléknap kiemelt eseménye, a Kemény Henrik anekdotái és arcai című, 16 órától nyíló kiállítás a mesélő bábos ezer arcát mutatja be. A tárlat a bábszínház Kossuth utcai játszóhelyén már meglévő Világközép kiállításhoz társul.

Ne maradj le a debreceni és országos hírekről!
👉 Kövesd a Debreceni Napot a Facebookon >>
A legfrissebb hírekért kövess minket a Google News-on is

Kemény Henrik mestere volt az emlékképekből szőtt történetmesélésnek. Ha elkezdett mesélni, olyan volt, mintha megnyílt volna benne egy addig rejtett „filmtekercs” doboza. Saját élményeit is a család és a ligeti mutatványosok közösségének, kultúrájának, értékrendszerének szűrőjén keresztül láttatta, hisz a budapesti Népligetben 1927-től 2011-ig állt a Korngut-Kemény család Bódéja, a Kemény Bábszínház.  Kemény Henrik − a fotógyűjteményét nézegetve − szeretett és tudott is mesélni. Ízesen, hevesen, el-elkalandozva, szinte belezuhanva a képekbe. A beszéd is olyan médium volt számára, mint a bábuval való játék. Mindig mesélt és mindig szem előtt tartotta a közönségét.

A kiállításhoz kísérőrendezvényeket, bábelőadásokat is szervezett a Vojtina Bábszínház.  14 óra 30 perctől újra megküzd ellenségeivel a Malombonyodalomban a palacsintasütőjével felszerelkezett Vitéz László, 17 órától pedig Nizsai Dániel színész, bábszínész A bábjátékos című előadásával egy különleges ember mozaikos portréjával emlékeznek a Mesterre. A bábjátékos igaz mese sikerekről, viszontagságokról, hősökről, családról és mindenekelőtt a színház, a játék csodájáról.

A két előadásra (Malombonyodalom, A bábjátékos) 99 Ft-os egységáron válhatók jegyek a Vojtina Bábszínház jegypénztáraiban.

Az Emléknap programja:

14.30 – Vitéz László – Malombonyodalom

Baditz Dávid ünnepi bábelőadása Kemény Henrik tiszteletére a Vojtina Bábszínház Kossuth utcai játszóhelyének Szabó Magda Termében

16.00 – Kemény Henrik 99 – Kemény Henrik anekdotái és arcai

Kiállításmegnyitó a Vojtina Bábszínház Kossuth utcai játszóhelyének előterében

Köszöntőt mond: dr. Puskás István, Debrecen kulturális alpolgármestere és Asbóth Anikó, a Vojtina Bábszínház igazgatója

A kiállítást megnyitja: Láposi Terka, a Korngut-Kemény Alapítvány elnöke

 „Mennyi lükeség történt velem!” – Kemény Henrik történeteiből olvas fel Hajdú Péter, Baditz Dávid és Mercs Máté Péter

(Kemény Henrik: Életem a bábjáték bölcsőtől a sírig – Egy vásári bábjátékos, komédiás önarcképe. Korngut-Kemény Alapítvány, 2012., Lejegyezte: Láposi Terka)

Zene: Czapp Ferenc

17.00 – A bábjátékos – Nizsai Dániel bábelőadása Kemény Henrik emlékére (Kolibri Bábszínház, Budapest) a Szabó Magda Teremben