Dr. Lukács Zsolt a debreceni közgyűlésen

Javaslatok akkumulátorgyár-ügyben – Papp László most már mutogathat a kormányra

Helyi hírek

Dr. Lukács Zsolt a debreceni közgyűlésen a Debrecent érintő ipari és környezetvédelmi kérdésekről beszélt, különös tekintettel a közelmúltban napvilágra került szennyezési ügyre.

A politikai aktivista elmondta, megdöbbenve figyeli már hetek óta, hogyan zajlik a közbeszéd az ügy kapcsán. Szerinte Magyarországon a politikai szereplők többsége nem a megoldás keresésére koncentrál, hanem inkább arra, hogyan lehet politikai haszonszerzésre felhasználni a témát, miközben egymásra hárítják a felelősséget.

Úgy fogalmazott: ilyen hozzáállással biztosan nem születik megoldás.

Lukács hangsúlyozta, hogy alapvetően nem volt a fejlesztések ellen, ugyanakkor azok megvalósításának módját mindig is kritizálta. Kifogásolta, hogy a korábbi kormányzat gyakorlatilag kizárta a társadalmat a döntéshozatalból, és nem teremtette meg az érdemi párbeszéd lehetőségét.

Hozzátette: nem naiv, pontosan tudja, hogy a már megkezdett folyamatokat és beruházásokat nem lehet egyszerűen leállítani, hiszen komoly gazdasági érdekek kötődnek hozzájuk. Ugyanakkor úgy véli, a politikai sárdobálás és az ipari szereplőkkel folytatott folyamatos konfrontáció nem fog megoldást hozni.

Lukács ezért több konkrét javaslatot is megfogalmazott az önkormányzat, valamint a kormányzat felé.

Állandó társadalmi-politikai kontroll

Elsőként azt szorgalmazta, hogy a kérdést társadalmasítani kell. Véleménye szerint az ilyen üzemek működését csak folyamatos és állandó társadalmi-politikai kontroll mellett lehet biztosítani, még akkor is, ha a hatósági ellenőrzés önmagában működik. Szerinte pusztán a hatósági kontroll nem elegendő, mivel rendkívül jelentős gazdasági érdekek állnak a háttérben.

Ennek érdekében javasolta egy úgynevezett társadalmi és környezeti tanács létrehozását, amelyben helyet kapnának:

  • az érintett önkormányzatok,
  • a kormányzat képviselői,
  • a mérnöki kamara,
  • az iparág képviselői,
  • valamint civil szervezetek.

Véleménye szerint mivel Debrecen az akkumulátorgyártás egyik magyarországi központjává vált, indokolt lenne, hogy a debreceni önkormányzat is kezdeményezzen egy helyi, debreceni környezetvédelmi kerekasztalt.

Lukács szerint intézményesített politikai és társadalmi párbeszédre van szükség, amely akár háromhavonta is összeülhetne. Ezek a fórumok megtárgyalhatnák a környezetvédelmi jelentéseket, konzultatív és tanácsadó szerepet tölthetnének be, sőt bizonyos szabályozási kérdésekben javaslatokat is megfogalmazhatnának.

Második javaslatként egy egységes környezeti információs felület létrehozását sürgette. Véleménye szerint a társadalmi feszültségek egyik fő oka az, hogy az emberek nem kapnak megfelelő, közérthető információkat.

Az online felületen szerinte egységesen, közérthető formában kellene elérhetővé tenni:

  • a magyar környezetvédelmi szabályozást,
  • az akkumulátorgyártással, bontással, újrafeldolgozással kapcsolatos előírásokat,
  • az egyes üzemekre vonatkozó hatósági szabályokat,
  • az alkalmazható szankciókat,
  • valamint a határértékeket.

Mint rámutatott, ma rendkívül nehéz eligazodni a jogszabályok között, ezért nagy segítséget jelentene a lakosság számára egy ilyen adatbázis.

Harmadik javaslatként egy monitoring alap létrehozását vetette fel. Ennek finanszírozásába az érintett üzemeket is bevonná, amelyek meghatározott összeget fizetnének be a közös alapba.

Lukács Zsolt szerint ebből az alapból lehetne finanszírozni a környezetvédelmi monitoringot és az olyan kezdeményezések folyamatos felügyeletét, mint a Zöld Őrszem program. Meglátása szerint ez valódi társadalmi felelősségvállalásra ösztönözné a cégeket.

„A politika nem a sárdobálásról és nem egymás démonizálásáról szól” – mondta.

Hozzátette: már az ókori politikai gondolkodók is arra keresték a választ, hogyan tudnak különböző világnézetű emberek közös szabályok mentén együtt élni egy társadalomban.

Papp Lászlónál nyitott kapukat dönget a javaslat

A felszólalásra reagálva Papp László polgármester elismerte, hogy számos felvetés valóban megfontolandó.

Kiemelte: fontos az önkormányzat, a kormányzati szervek és a térség országgyűlési képviselői közötti folyamatos párbeszéd nemcsak ebben, hanem más várost érintő kérdésekben is.

Elmondta, néhány héttel korábban egyeztetést kezdeményezett városi ügyekben illetékes államtitkároknál és minisztereknél. Bár egyelőre nem kapott választ, bízik benne, hogy sor kerül az egyeztetésekre, ahol az elhangzott javaslatokat is meg lehet vitatni.

Papp László arra is emlékeztetett, hogy Debrecen már működtet egy, az akkumulátorgyárakkal kapcsolatos információkat összegző honlapot. Szerinte ez hasznos felület, ugyanakkor egyetértett azzal, hogy továbbfejlesztésre szorul, és a folyamatos frissítéséről gondoskodni kell.

A monitoring alap ötletét kifejezetten jó javaslatnak nevezte.

Most már mutogathat a kormányra

Megjegyezte azt is, hogy az új kormány egyik kampányígérete egy, az akkumulátoripart felügyelő hatósági szervezeti struktúra létrehozása volt. Szerinte elképzelhető, hogy az elmúlt hetekben erre még nem jutott elegendő idő, de meggyőződése, hogy szükség van ilyen intézményi háttérre.

A polgármester hangsúlyozta: amennyiben megvan a kormányzati szándék (a Fidesz-kormány alatt ugye hallgass volt a neve), Debrecen önkormányzata partner lesz a közös munkában.