“A Zöld Őrszem garantálja a debreceniek biztonságát. A mai nappal megkezdte működését a Környezeti Ellenőrző Rendszer” – közölte a nagy hírt Facebook-oldalán Debrecen polgármestere.
Mint ismert, a debreceni önkormányzat álláspontja szerint a Környezeti Ellenőrző Rendszer felállítása a garancia arra, hogy a város köré telepített szennyező ipari üzemek kibocsátási értékei a határértékek (ami nem jelent nulla kibocsátást) alatt maradnak.
A projekt Debrecen városa, a Debreceni Egyetem és az ATOMKI együttműködésével valósul meg, kiemelt stratégiai jelentőséggel bír.
Azt írták, országban egyedülálló, szakemberek által kialakított, a nap 24 órájában működtetett és felügyelt, automatizált információ- és adatgyűjtő, információs hálózat, elemző és ellenőrző rendszer műszeres megfigyeléssel, folyamatos mintavételezéssel és elemzéssel követi nyomon az élővilágot, a felszíni és a felszín alatti vizeket, a talajt és a termőföldet, a levegőt, illetve ezek változásait.
Kritika:
“Zöld Kódex”, rózsaszín (füst)köd. Hiányosságoktól hemzseg Debrecen környezetvédelmi terve. Vélemény
A környezet állapotának megőrzése és fejlesztése céljából létfontosságú, hogy állandóan hozzáférhetőek legyenek az ellenőrzéshez és javításhoz szükséges adatok. Ezen információk birtokában lehet felmérni a környezeti rendszerek kitettségének mértékét, az esetlegesen bekövetkező változások okát, irányát, illetve utóbbit – szükség esetén – kedvező irányba fordítani.
A Környezeti Ellenőrző Rendszer kidolgozásáért felelős bizottság a meghatározó környezeti elemek mentén, azaz a víz, a talaj, a levegő és a biodiverzitás környezeti tényezők vizsgálatára négy különálló, de közösen koordinált munkát folytató, egymással együttműködő szakmai munkacsoportot, valamint ezen munkacsoportok munkáját támogató, további két, horizontális munkacsoportot (IT, valamint Jogi és Közgazdasági) állított fel.
Nem minden professzor rajong az akkumulátorgyárakért:
A munkacsoportok 16 közös referenciapontot jelöltek ki, ahol komplex mérőállomásokat alakítottak ki. Ezek a helyszínek alkotják a törzshálózatot, ahol minden munkacsoport folyamatosan végez méréseket, valamint további két, felszíni vizes monitoring állomás kialakításával bővült a hálózat.
A tudományos programot stratégiai alapdokumentumban rögzítették, amelyet 2023 decemberében mutattak be. Ezt követően a megvalósítási szakasz a komplex mérőhelyek kialakítását, a folyamatos és üzembiztos működéshez szükséges infrastruktúra kiépítését, a mintavételi és analitikai eszközök beszerzését foglalja magában, továbbá folyamatban van az eljárási protokollok kidolgozása, a tudományos kutatómunka támogatása és a kapcsolódó lakossági tájékoztató rendszer kialakítása.
MÉRŐÁLLOMÁSOK
A Környezeti Ellenőrző Rendszer 16 komplex mérőállomásból áll, amelyek mindegyike vizsgálja a levegő, a felszín alatti víz, az aerobiom, a talaj és a biodiverzitás állapotát.
Elhelyezkedésük:
Józsa, Klastrompart sor
Északnyugati Gazdasági Övezet – Nagymacs
Északnyugati Gazdasági Övezet – Józsa /M35 – Józsa csomópont/
Nagyerdő – Benczúr Gyula utca 5. Vízmű II. telep
Vezér utcai víztározó
Bem tér – ATOMKI
Újkert – Debreceni Szakképzési Centrum Kreatív Technikum
Tócóskert – Debreceni Vörösmarty Mihály Általános Iskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény
Fényes udvari lakótelep – Karácsony György utcai bölcsőde
Kerekestelep – Szávay Gyula utcai Idősek Otthona
Veres Péter kert – Szabó Pál u. 59. orvosi rendelő
Hármashegyi Erdei Iskola
Wesselényi külső park
Déli Gazdasági Övezet 2. 481-47-es csomópont kereszteződése
Szepes, Sárga dűlő
Mikepércs, Rózsás utca
A rendszer kiegészül felszíni vízvizsgáló állomásokkal:
Józsa, Tócó felszíni vizes állomás
Déli Gazdasági Övezet 1. Tócó ér melletti felszíni vizes állomás (481-es út kereszteződése)
Papp László imádja a szennyező beruházásokat:
Papp László szerint sehol nincs akkora hisztéria az akkugyárak körül, mint nálunk
Papp László nekiment a Mikepércsi Anyáknak: “Aki az akkumulátoripart támadja, az…”
Papp László: “Önmagunk dicsérete van olyan fontos, hogy ne bízzuk másra”