Sulyok Mártonnal, a Mathias Corvinus Collegium Jogi Iskola- Közjogi Műhely vezetőjével keresték a választ a fenti kérdésre, és egy dolog biztosan világossá vált: mennyire fontos a jog szerepe a demokrácia kereteinek biztosításában.
A demokrácia védelme ma már nemcsak a választófülkékben zajlik. A közösségi médiában terjedő dezinformáció, mesterséges intelligencia által gyártott manipulált tartalmak, külföldi beavatkozási kísérletek mind-mind új kihívásokat jelentenek. A jog ilyenkor reflexből lép: vizsgál, korlátoz, szabályoz. De vajon elégséges ez?
A nemzetközi jog eszköztára – legyen szó az EBESZ megfigyelőiről vagy a Velencei Bizottság véleményeiről – ajánlásokat fogalmaz meg, de kötelezni nem tud. A döntés joga a nemzetállamé, ami egyszerre garanciája és gyenge pontja a demokratikus önrendelkezésnek.
A világ különböző pontjain – Amerikától Románián át Franciaországig – látjuk, hogy a demokrácia és a jog viszonya folyamatosan alakul. Nem elég a szabályokat betartani, meg kell értenünk, mikor és hogyan léphet a jog úgy, hogy ne váljon a politikai akarat szolgálójává, de képes legyen megvédeni a közösség bizalmát a demokratikus rendszerben – foglalta össze az MCC Debrecen a beszélgetésen elhangzottakat.
Fotó: MCC Debrecen