Másfél milliárd forintot kap az államtól a Debrecenben 100 munkahelyet létrehozó német cég

Helyi hírek

Jó eséllyel pályáznak az új világpolitikai realitások nyertesei közé azok az országok, amelyek nem vettek részt a gazdasági hidegháborúban, márpedig Magyarország is ilyen, és ez az eredményeken is látszik – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Debrecenben.

A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető a Harro Höfliger Hungary új beruházásának bejelentésén arról számolt be, hogy a német hátterű vállalat hatmilliárd forintból új csarnokot épít, amelyhez az állam 1,5 milliárd forint támogatást nyújt, ezzel segítve a hajdúsági városban száz új munkahely létrehozását, illetve a speciális elektronikai gépgyártási kapacitás bővítését a gyógyszeripar és a csomagolóipar számára.

Aláhúzta, hogy a beruházás önmagán túlnyúló jelentőségét támasztja alá az a tény, hogy a vállalat mind a Debreceni Egyetemmel, mind a debreceni szakképző intézményekkel szoros kapcsolatot tart fenn, és ezáltal hozzájárul a magyar munkaerő fejlesztéséhez.

Kitért arra is, hogy korábban Magyarországon volt egy komoly gazdasági egyensúlytalanság a keleti és a nyugati országrész között, de ez az utóbbi tíz-tizenöt év munkája nyomán mára gyakorlatilag teljesen megszűnt.

“A keleti és a nyugati országrész összeérett gazdasági, fejlettségi szempontból”

– emelte ki, rámutatva, hogy a kormány az elmúlt tíz év folyamán 129 nagyberuházást támogatott Hajdú-Bihar vármegyében, amelyek összértéke meghaladta a 4000 milliárd forintot, s több mint 22 ezer munkahelyet hoztak létre.

Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy a hazánkban jelen lévő közvetlen külföldi működőtőke-beruházások egyötöde német vállalatoktól származik, és a magyar külkereskedelem negyede Németországgal zajlik.

“Nem véletlen, hogy tíz év alatt 318 nagy német beruházáshoz adott a kormány támogatást, amelyek összesen 3800 milliárd forintos értéket képviseltek”

– jegyezte meg.

Ezután emlékeztetett arra is, hogy Donald Trump amerikai elnök beiktatásával teljesen új világpolitikai-világgazdasági realitás alakult ki, ami kiemeli a magyar kormány gazdasági semlegességi stratégiájának jelentőségét.

“Azt látjuk, hogy akik az elmúlt időszakban a gazdasági hidegháborúban való részvételre koncentráltak, azok ennek az új időszaknak, új realitásnak a vesztesei közé fognak tartozni, akik pedig nem vettek részt az elmúlt évek gazdasági hidegháborújában, jó eséllyel pályáznak a győztesek közé az új korszakban”

– jelentette ki.

“Mi, magyarok nem vettünk részt a gazdasági hidegháborúban, ez pedig látszik az eredményeinken is”

– tette hozzá.

Erre példaként említette, hogy 2024 a beruházásösztönzés szempontjából a magyar gazdaságtörténet valaha volt második legsikeresebb éve volt, ráadásul egymás után a második, amikor is tízmilliárd eurót meghaladó összegben sikerült megállapodást kötni Magyarországra érkező beruházásokról.

“Ezen beruházásösztönzési sikernek köszönhetően, amely egyébként 18 500 új munkahelyet jelentett tavaly, továbbra is tartjuk a foglalkoztatási rekordot, és elmondhatjuk, hogy soha ennyien nem dolgoztak Magyarországon, mint most, és soha ilyen kevesen nem voltak munka nélkül”

– mutatott rá.

“Nagy dolog ez, különösen a jelenlegi nehéz körülmények között, hiszen a nemzetközi gazdasági környezet korántsem kedvező a beruházások és úgy általában a gazdasági fejlődés szempontjából, hiszen a háborúk és a bizonytalanság nem a megfelelő közeg a gazdaság növekedéséhez és fejlődéséhez”

– közölte.

“Egyetlen esztendő alatt Európában 45 százalékkal kevesebb beruházást jelentettek be, és egyetlen esztendő leforgása alatt 20 százalékkal csökkent a megindított zöldmezős beruházások értéke. A magyar gazdaság állóképességét vagy ellenállóképességét azonban jól mutatja az, hogy most ezen nehéz körülmények közepette is ma itt, Debrecenben egy újabb beruházásról beszélhetünk” – fűzte hozzá.

Fotó: Facebook/Papp László