Két helyszínről indult a szombati akkumulátorgyár-ellenes tüntetés Debrecenben. A demonstrációt a Mikepércsi Anyák a Környezetért Egyesület (Miakö) és a Hajdú-Bihar megyei Tisza Szigetek szervezte, és több helyszínen is zajlott.
Debrecen főterén többek között Tóth Imre, Bruti is beszédet mondott. A humorista korábban a Magyar Kétfarkú Kutya Párt tagja volt, de nemrég csatlakozott a Tisza Párthoz.
Bruti beszédében élesen bírálta a Fideszt, valamint annak helyi politikusait, például Pósán László országgyűlési képviselőt és Papp László polgármestert. Kritizálta azt is, hogy a városvezetés összemossa a tüntetőket az erőszakos fenyegetőkkel, utalva arra, hogy nemrég egy oktatási intézmény dolgozóját fenyegették meg, mert nem akart részt venni a tiltakozásban.
Bruti Kósa Lajost, Debrecen korábbi polgármesterét és jelenlegi országgyűlési képviselőjét is kifigurázta, “feltörekvő stand-uposnak” nevezve őt, aki szerinte „elveszi a humoristák kenyerét”.
Bruti és a többi felszólaló hangsúlyozta, hogy a Fidesz a világ egyik legveszélyesebb ipari tevékenységét hozta Debrecenbe, és a helyi vezetés teljes mértékben asszisztált ehhez. Szerinte az akkumulátorgyártásnál még veszélyesebbek a hozzá kapcsolódó kiszolgáló üzemek. A debreceni önkormányzat által létrehozott környezetvédelmi ellenőrző rendszert is kritizálta, mivel azt a Debreceni Egyetemmel közösen üzemeltetik – az egyetem pedig stratégiai megállapodást kötött a kínai CATL akkumulátorgyárral. Emiatt szerinte a helyiek nem bízhatnak a városvezetés által bemutatott környezeti adatokban.
A tüntetés a Debrecen és Mikepércs közötti Déli Gazdasági Övezetben folytatódott, ahol körülbelül 500 ember gyűlt össze a kínai Semcorp gyáránál.
Kozma Éva, a Mikepércsi Anyák a Környezetért Egyesület elnöke felszólalásában kijelentette:
“Ahogy nincs jobb- vagy baloldali asztma, úgy nincs jobb- vagy baloldali onkológia, és ennek megfelelően nincs jobb- vagy baloldali koporsó sem.”
Hangsúlyozta, hogy a tiszta környezet és az egészség nem politikai kérdés, hanem mindenkit érintő ügy. Példaként hozta fel, hogy Nyíregyházán megszűnt a gyermeksebészeti ellátás, így a betegek Debrecent terhelik túl. A tiszta környezet nélkül szerinte a jövő is veszélybe kerül.
Kozma Éva hazaárulásnak nevezte azt az iparpolitikát, amely szerinte nem fejlődést, hanem kizsákmányolást hoz. Bírálta, hogy a helyi vezetés a gazdasági fellendülés ígéretével próbálja elfogadtatni az akkumulátorgyárakat, de szerinte ez nem a helyiek érdekét szolgálja.
Kozma Éva követelte, hogy a nagyberuházások esetén tegyék kötelezővé a népszavazást, mert nem elfogadható, hogy a lakosság feje felett döntsenek. Emellett azt is szorgalmazta, hogy az érintett lakosokat kompenzálják az elszenvedett veszteségek miatt, és hozzák nyilvánosságra az akkumulátorgyárakkal kötött szerződéseket.