Dombi Mihály lakhatási válság Debrecenben

“Debrecenben a legmélyebb a lakhatási válság” – de lenne erre több megoldás is

Helyi hírek

A Debrecent súlyosan érintő lakhatási válságról tartott sajtótájákoztatót december 6-án, pénteken Dombi Mihály, a Szikra Mozgalom debreceni aktivistája.

Hirdessen nálunk! Megéri!

Ismertette, most már tényként kezelhetjük, hogy Debrecenben a legmélyebb a lakhatási válság, ugyanis a KSH és az MNB adatai szerint a cívisvárosban lakásárak a jövedelmekhez viszonyítva nemcsak a megyei jogú városok közül kiemelkedően magasak, hanem még Budapestet is meghaladják e tekintetben.

“Üdvözöljük, hogy a városvezetés felismerte ennek a helyzetnek az igazságtalan dimenzióit, és bejelentették, hogy a bérlakásprogramot, valamint a város bérlakásrendszerét igazságosabbá kívánják tenni. Ezt mi már másfél éve követeljük, és szívesen látjuk, ha visszanyúlnak korábbi javaslatainkhoz. Várjuk a tervezett változások hatásait”

– mondta Dombi Mihály.

Az aktivista bemutatta Debrecen város TOP Plusz Városfejlesztési Programját, amelyet a közgyűlés 2023. november 13-án fogadott el. Ez a dokumentum tartalmazza azokat a pályázati terveket, amelyekkel a város az uniós forrásokra kíván pályázni. Felhívta a figyelemet egy félmondatra, amely szerint a város polgármesteri hivatala és az egyéb közreműködő szervezetek kapacitása elegendő az uniós projektek megvalósításához. “Ez azt jelenti, hogy amit a tervben szerepeltetnek, azt elvileg képesek megvalósítani.”

Dombi szerint a programban egy különösen érdekes pályázati célkitűzés található: lakhatási program kialakítása és megvalósítása közel másfél milliárd forint értékben.

Úgy véli, ez a szám szembetűnő, ha összevetjük a Főnix Lakásprogram 200-250 millió forintos városi forrásból finanszírozott költségvetésével. Felmerül a kérdés: miért nem pályázik a város az ilyen uniós projektekre, amelyek 100%-os intenzitással, önrész nélkül finanszírozhatók?

A válasz Dombi Mihály szerint valószínűleg az, hogy az uniós pályázatok szociális követelményeket támasztanak, például hátrányos helyzetű személyek segítését vagy a szociális és lakhatási hozzáférés javítását, amelyeket a Főnix Lakásprogram nem teljesít. “Ezért a város nem vállalkozik ezekre a pályázatokra, inkább a saját forrásaiból finanszírozza azt, amit bizonyos érdekcsoportok kérnek tőle, nem pedig a debreceni lakosság érdekét szolgálja” – állapította meg.

További érdekességnek nevezte, hogy bár a program stratégiai céljai között szerepel a kollégiumi férőhelyek bővítése, konkrét projekttervet erre nem készítettek. Ez Dombi szerint jól mutatja, hogy a városvezetés továbbra sem kívánja bővíteni a kollégiumi férőhelyek számát, noha ez enyhítené az albérletpiac nyomását. Ehelyett a város 20 éve nem épített kollégiumot, sőt több meglévő kollégiumot is bezártak, például a Váczi és a Móricz kollégiumokat, azokat ráadásul olyan cégek vásárolták meg, amelyek ingatlanhasznosításból húznak jelentős profitot.

“Követeljük, hogy Papp László polgármester indítsa el a megfelelő uniós pályázatokat, és ne hagyja veszni ezt az akár másfél milliárd forintos forrást”

– jelentette ki a Szikra Mozgalom debreceni aktivistája.

Dombi Mihály 100 óra önkéntes munkáját is felajánlotta ahhoz, hogy segítsen a pályázat kidolgozásában és benyújtásában. Felkért mindenkit, aki elkötelezett a lakhatási válság megoldása mellett, hogy csatlakozzon ehhez az erőfeszítéshez.

A lakhatási válság nemcsak Debrecen, hanem az egész ország problémája. Fontos lenne, hogy a város kihasználja meglévő ingatlanvagyonát és olyan megoldásokat dolgozzon ki, amelyek valós enyhülést hoznak az emberek számára. Ezért közösségi párbeszédre és átlátható döntéshozatalra van szükség.