Rekordszámú érdeklődő vett részt Debrecenben a szerdai beszállítói fórumon. A megjelent kis-és középvállalkozások képviselőinek az eseménnyel lehetőséget biztosítottak arra, hogy a nagyvállalatokkal egyeztetve azok beszállítóivá válhassanak
Nyisztor Péter, az MBH Bank Nyrt. középvállalati üzletágának ügyvezető igazgatója beszédében megköszönte Debrecen városának és az ED csapatának hogy lehetőséget biztosítottak az együttműködésre egy olyan cél elérés érdekében, ami tevékenyen hozzájárul ahhoz, hogy nemcsak a régió, hanem az ország gazdasági fejlődése is jobb lendületet vehessen.
Piacvezető hitelintézetként a célunk az, hogy azon szokásos banki termékek és szolgáltatások mellett, ami egy bankot jellemez, olyan célokat is támogassunk ami túlmutat ezeken a szokásos szolgáltatásokon és termékeken. Kifejezetten célunk és és küldetésünk, hogy egy olyan platformot egy olyan csatornát tudjunk létrehozni az elkövetkezendő években, ami biztosítja azt az információáramlást
– mondta az igazgató.
Nyisztor szerint a mai világban elengedhetetlen az, hogy akár kisebb akár közepes vagy akár nagyvállalatok sikeresek tudjanak lenni.
Göblös Gergely, az Euroleasing Zrt. eszközértékesítési igazgatója arról beszélt, hogy piacvezetőként elhivatottak a hazai kis- és középvállalati szektor támogatása, fejlesztése de legfőképpen finanszírozása iránt. Szükségesnek és fontosnak érzi a szektor támogatását, hiszen ez az a vállalkozói réteg, aki növekedése révén kulcsfontosságú, hosszútávú, egészséges, kiegyensúlyozott gazdasági növekedést biztosít.
Ennek okán nagy hangsúlyt fektetünk arra, hogy gyors, versenyképes rugalmas és innovatív finanszírozási termékekkel próbáljuk segíteni az önök beruházásait. Úgy gondoljuk, hogy rendelkezünk tapasztalattal ezen a téren
– mondta. Barcsa Lajos, Debrecen alpolgármestere ismertette a jövőre induló Főnix Lakásprogram részleteit. A következő közgyűlésen ehhez még szükség lesz egy “bölcs” megerősítő döntésre. Debrecen fejlődésének gátja lehet az, hogy a lakásárak jelentős mértékben emelkedtek – fogalmazott Barcsa, de hozzátette, ez teljesen természetes, hiszen az elmúlt időszakban munkahelyek tízezrei jöttek létre a városban, és ennek köszönhetően nagyon sokan szeretnének Debrecenben, vagy az agglomerációban lakni. Ehhez jön hozzá a Debreceni Egyetem teljesítménye, ahová pedig egyre több magyar és külföldi jelentkezik. Ez szintén árfelhajtó hatással bír az albérletpiacra. A városvezetés ebben szeretne segítséget nyújtani a munkavállalóknak és a munkáltatóknak, valamint egy kezet nyújtani a vállalkozások irányába, hogy közösen segítsenek a debreceni fiataloknak, a magyar fiataloknak abban hogy Debrecenben találhassanak lakhelyet – tette hozzá.
A program célja tehát az, hogy magyar állampolgárságú 35 év alatti fiataloknak szeretnénk egy olyan lakáskontingenst kialakítani, amelynek segítségével ezek a magyar fiatalok el tudnak helyezkedni öt évig egy fix bérleti szerződés keretében
– részletezte Barcsa Lajos. A városatya a megjelent cégvezetőknek is elmondta, több szereplője is van a Főnix Lakásprogramnak: az egyik az önkormányzat, amelynek a 100%-os tulajdonában lévő Cívis Ház Zrt. az, aki operatíve koordinálja a programot, és főbérlőként jelenik meg benne. A végső kedvezményezett a munkavállaló (tehát a támogatott), a munkáltató, illetve azok az ingatlanhasznosító cégek, akik pályázat keretében vállalják, hogy egy legalább öt lakásból álló lakáskontingenst állítanak a Főnix Lakásprogram szolgálatába.
Azok a debreceni vállalkozások – mérettől függetlenül kis és középvállalkozások is – csatlakozhatnak ehhez a programhoz, akik telephellyel, székhellyel rendelkeznek a városban. Részesei lehetnek a programnak állami és önkormányzati feladatot ellátó igazgatási szervek is
– ismertette az alpolgármester.
Az előadásból kiderült, az ingatlanfejlesztőkkel több körös tárgyaláson vannak már túl, ennek keretében pontosították azokat a kiírási feltételeket, amelyeket meg fognak jelentetni az elkövetkezendő hetekben. A második pályázati eljárás a munkáltatók irányába fog történni, itt arra lesz kíváncsi az önkormányzat, hogy a cégeknek vannak-e olyan munkavállalóik, akiknél gondot jelenthet a lakhatás Debrecenben, és szeretnének-e segítséget nyújtani számukra.
Barcsa Lajos emlékeztetett, a múlt héten jelentette be a kormány, hogy komoly adókedvezménnyel – úgy mint a SZÉP kártya – fog adózni 150 ezer forintig a a munkáltató által adott támogatás. A pályázatokat úgy fogják kiírni, hogy a még kialakulóban lévő kormányzati segítséget is igénybe lehessen venni.
Mivel az ingatlantulajdonosok nyilván piaci bérleti díjat szeretnének kérni a lakásokért, a másik oldalnak kell ezt valahogy megfinanszíroznia. Ez három szövetséges keretében valósulhat meg: az önkormányzat vállalja hogy a piaci béleti egyharmadát megfinanszírozza, a második harmadot a munkáltató állná, a munkavállaló pedig így a piaci bérleti díj egyharmadát kell, hogy fizesse.
Nem csak kész lakásokat szeretnének bevonni, hiszen olyan újépítésű lakásokban is gondolkodnak, amelyek 2020. január 1-jét követően kapták meg a használatbavételi engedélyt – ismertette Barcsa Lajos. A jövőben pedig már szeretnének új ingatlanfejlesztési projekteket is elindítani. Az ingatlanfejlesztők oldaláról ugyanis azt az információt kapta a városvezetés, hogy ha a bérlői oldalon egy ilyen megbízható bérlő áll (Cívis Ház Zrt.), akkor ők nagyon szívesen és talán hamarabb elindítanak egy-egy ingatlanfejlesztést.
Fotó: Facebook/Barcsa Lajos