Az őzike, akit Szerelemnek hívnak

Az őzike, akit Szerelemnek hívnak – új előadás a Vojtinában

Helyi hírek

Óvodások titkos világába, a szabad, spontán játék örömébe és drámájába pillanthatunk be a Vojtina Bábszínház új előadása, Az őzike, akit Szerelemnek hívnak című dokumentumjáték segítségével.

Képzeljünk el egy olyan világot, ahol az élet csak szabad játékból áll! Persze ilyen a világon nincs, mert feladatai még egy óvodásnak is vannak, ezt mindenki tudja. Akkor képzeljük el azt, hogy egy órára beleshetünk az óvodások rejtélyes játékvilágába, amelyből kiderül, hogy a csigamentő akcióból ki kerül ki győztesen, hogy a tündérpárduc is eljön-e a buliba, hogy Gyurma, a kutya miért szereti a gazdáját és hogy a fiúk űrhajójába bemehet-e egy lány.

A Vojtina különleges vállalásba fogott, hisz az előadás szövegkönyvének megírásához gyerekek saját szavait, szószerinti mondatait használták fel. A szövegkönyv alapját egy 2020-ban kezdődött angol- magyar gyermekjogi kutatás adta, amelyben óvónők az ország számos pontján a gyermekek szabad, spontán játékát jegyzetelték le, rögzítették videó-és hangfelvételeken.

Az őzike, akit Szerelemnek hívnak

A történet nem lineáris, mert a dokumentumanyagok is elcsípett pillanatok, pár perces felvételek, lejegyzések, másrészt az óvodás korosztályra sem jellemző, hogy hosszabb időn keresztül játssza ugyanazt a történetet. A dramaturg szerint a szabad játék jellege alakította a darab mozaikos szerkezetét.

„Nagyon asszociatívan, gyorsan és nagyon bátran váltanak játékaikban a gyerekek, ami mozaikos szerkezetet eredményezett, és egy olyan bátor dramaturgiát, amire gyakran egy felnőtt színház sem mer vállalkozni. De a gyerekek így élnek, így játszanak: egy mondattal egy másik valóságban vannak, és ezek a rögzített szabad játékok valóban rejtenek drámai helyzeteket, mert a gyerekek a játékokba beviszik azt a valóságot, amiben léteznek. Egy tévés játékba behozzák azt, amit hallanak a külvilágból, egy családi játékba pedig azt, amit otthon tapasztalnak” – mondta el Róbert Júlia dramaturg.

Az alkotók bíznak abban, hogy a gyerekek nemcsak magukra ismerhetnek, hanem tovább tudják majd fűzni, gondolni a lezáratlan fejezeteket, hisz ez az ő történetük. A produkció zenéjét Czapp Ferenc szerezte, aki zenészként is közreműködik a darabban.

Bemutató: október 27-én, vasárnap 10 órától a Vojtina Bábszínház Kálvin téri Játszószínházában.