Debreceni nemzeti oltóanyaggyár

Csak idén 16 milliárdot különítettek el a debreceni oltóanyaggyárra, ami mégsem gyárt semmit

Helyi hírek

A debreceni oltóanyaggyárban Covid-19 és influenza ellen szereket kellene gyártani, de évek óta nem történik semmi a gyár közelében. Pénz pedig van rá.

Hirdessen nálunk! Megéri!

A gyárnak 2022 óta termelnie kellene, de még kész sincs teljesen, igaz, már Covid-19 elleni vakcinára sincs szükség. Debrecenben az is “közszájon forog”, hogy a beruházás pusztán a Fidesz egy újabb kifizetőhelye.

Orbán Viktor kormányfő három éve még arról beszélt, hogy 2022 végén Magyarország már nem vásárolni, hanem exportálni fogja a koronavírus elleni vakcinát. Ehhez képest a debreceni Nemzeti Oltóanyaggyár még mindig „további előkészítési, tervezési” folyamatokat végez – derül ki a Debreceni Egyetem (az intézmény a Nemzeti Népegészségügyi Központtal együttműködve fejlesztette volna ki a hazai oltóanyagot) Népszavának küldött válaszából. Arról az oktatási intézmény nem tett említést, hogy a gyárból mikor kerülhetnek ki az első sokszor megígért Covid és influenza elleni oltások.

Az eredeti tervek szerint a debreceni gyárban előállított hatékony vakcinákat nemcsak itthon, hanem a közép-kelet-európai térségben is értékesítenék, úgy számoltak, évente mintegy 20 millió darab különböző típusú vakcinát tudnak majd itt előállítani. 2022-re már termelnie kellett volna az üzemnek, de még 2023-ban is csak a gaz nőtt a környékén. Tavaly már arról is szó esett egy kormányinfón, hogy még vizsgálják, mire tudnák használni a gyárat, mert koronavírus elleni vakcinát már biztosan nem fognak benne előállítani, mert arra semmi szükség nincs.

Mindezektől függetlenül a költségvetési törvényben 2024-re a kormány 16,1 milliárdot különített el az oltóanyaggyárra. S hogy hol tart most a gyártás? A Debreceni Egyetem a lapot arról tájékoztatta, hogy “a járványhelyzet átalakulásával, a technológia logikai és szakmai tervezésével a folyamat jelenleg is zajlik, illetve a szükséges berendezések beszerzési eljárásai zajlottak le, miközben a Debreceni Egyetem és az e célból általa létrehozott Oltóanyaggyár Zrt. további előkészítési, tervezési, K+F folyamatokat végez”.