Hat új előadással készül a debreceni gyerekeknek a Vojtina Bábszínház

Helyi hírek Kultúra

Alapításának 49. évadát kezdi a Vojtina Bábszínház. Az előzőben a mindenkori évadok legnagyobb nézőszámával, 44 ezer nézővel, 7 ezer bérlettulajdonossal büszkélkedhetett az intézmény.

Ebben az évadban is két játszóhelyre, a Kálvin térre és a Kossuth utcára terveztük a bábszínház műsorát. Jelenleg is zajlanak mindkét épületben a próbák

− mondta Asbóth Anikó, a bábszínház igazgatója. Hangsúlyozta azt is, hogy a működési feltételek biztosítására nagyfokú támogatást kaptak Debrecen Város Önkormányzatától. A Kálvin téri épületben hálózati felújítás zajlott a nyár folyamán. A Vojtina tulajdonában lévő három emeleti lakás egyikében alakították ki a Kemény-Korngut hagyaték szakszerű elhelyezését szolgáló látványtárat, raktárat, amelyet hamarosan a közönség is láthat, a másikat a vendégművészek elszállásolására tették alkalmassá, míg a harmadikban irodákat és közösségi teret hoztak létre.

2025. január 29-én ünneplik Kemény Henrik születésének 100. évfordulóját. A Kossuth-díjas művész, Kemény Henrik a valamikori Kemény Bábszínház (1927-2011) teljes hagyatékának gondozását az általa létrehozott Korngut-Kemény Alapítványra bízta 2006-ban. Székhelyként Debrecent jelölte meg. Debrecen Város Önkormányzata és a Vojtina Bábszínház az Alapítvánnyal együttműködve Vitéz László BábTér és Látvány-Tár – Interaktív bábműhely elnevezéssel a bábszínház Kossuth utcai épületében ad helyet a hagyatéknak. Puskás István alpolgármester az évadismertetőn  elmondta, hogy tárgyalásokat kezdtek a Kulturális és Innovációs Minisztériummal annak érdekében, hogy az évforduló alkalmából a hagyatékot méltó módon helyezhessék el a Kossuth utcai épületben.

Ahogyan az előző évadokat, a most indulót is Láposi Terkával, a Játszószínház művészeti vezetőjével, a kiállítási programok, a színház arculatának alakítójával együtt építette fel Asbóth Anikó igazgató, aki ebben az évadban a Vojtina teljes művészeti munkáját, vagyis a nagyszínpadon megvalósuló előadások, programok művészeti koordinációját is átadja Láposi Terkának, s ő maga szeptembertől az igazgatói feladatokra koncentrál.

Idén a találkozások évadát hirdetjük meg a sokszínűség, az egyediség, az összművészetiség jegyében. A találkozásokét a Vojtinában eddig még nem alkotó vendégművészekkel, egyetemi gyakorlatukat a színházban töltő színészhallgatókkal, felső tagozatos leendő közönségünkkel, mivel új, kiemelt vállalásunk többek között, hogy ennek a korosztálynak is készítünk bábelőadást.

– mondta az évadtervezésről Láposi Terka művészeti vezető.

Megtartotta évadzáró társulati ülését a Vojtina Bábszínház

A sokszínűség a tematikai sokféleségben is megmutatkozik, hiszen a családi legendárium fontossága, a fogyatékkal élők boldogsága, a tisztességes küzdés megtartó ereje, az identitáskeresés bonyolultsága, a nézőpontváltások igazsága, az apró hétköznapi drámák érvényessége lesznek az újonnan tervezett előadások fókuszai.

Sűrű, bemutatókkal, felújításokkal teli évadot nyit a bábszínház. Hat új előadással várják a gyerekeket és három egykor népszerű, régen játszott produkciót újítanak fel, azokat, amelyekkel a mai óvodás, általános iskolás korosztály még nem találkozhatott. A széles repertoár így nemcsak a bérletkonstrukciók változatosságát, hanem a havi műsorok, családi hétvégék sokszínűségét is biztosítja a 2024/25-ös évadban.

Szeptemberben két premierre készülnek: A háromágú tölgyfa tündérének hőse, Delivár, apja parancsára feleségnek való lány után kutat, mígnem egy sűrű erdőben ráébred, hogy talán mégsem tud mindent a világról, és hogy az igazán jó dolgokért érdemes küzdeni. Az Illyés Gyula meséjéből készült, Galuska László Pál és Khaled Abdo Szaida által írt négy év fölöttieknek ajánlott fejlődéstörténet bemutatóját szeptember 8-án vasárnap tartják.

Szeptember közepén lesz a Halhatatlanság csizmája című mese premierje, amelyet a társulat egyik színésze, Mercs Máté Péter ötlete alapján a mai magyar bábművészet egyik meghatározó alakja, Markó Róbert írt meg, és a rendezést is vállalta. A Vojtina fiatal művésze legendás nagyapjának állított emléket úgy, hogy életét varászlatos köntösbe öltöztette. A mese hősének, Mercs Gyurinak a halhatatlanság és szerelem között kell választania.

Az őzike, akit Szerelemnek hívnak a címe, annak a három év felettieknek írt új kamarajátéknak, amely az óvodások játékvilágába vezet. Egy a Vojtina által is koordinált kutatásban óvónők szerte az országban videó-és hangfelvételeken, fotókon és szöveges leírásban rögzítették a gyermekek szabad játékát, ahogy alkotnak, ahogy kérdésekre válaszolnak. Képzeljük el azt, hogy egy órára bepillanthatunk az óvodások titkos játékvilágába, amelyből például kiderül, hogy a csigamentő akcióból ki kerül ki győztesen, hogy a tündérpárduc is eljön a lakodalomba, hogy Gyurma, a kutya miért szereti a gazdáját. A dokumentumanyagok képezik az előadás szöveges alapját. Az író Róbert Júlia, a rendező Láposi Terka.

A 10 év felettieket szólítja meg a novemberben bemutatandó, dán mese alapján készült új előadás, a Sárkánykirály. A gyermektelen királynét a döntésképtelenség sodorja óriási bajba: egy félelmetes, pusztító erejű sárkányt hoz a világra, aki csakis valódi énje elfogadása és vállalása által tolhatja helyre a kizökkent világot, csakis így válhat torzszülöttből az érzelmeit vállaló emberi lénnyé. A darab írója Nagy Orsolya.

Maga a szerző, Gimesi Dóra kortárs író, drámaíró, dramaturg rendezi az Emma csöndjét, amely 2023- ban elnyerte az Év Gyermekkönyve és a Merítés-díjat. Az érzékeny történet a hét éves lányról, Emmáról szól, aki négyéves koráig nem szólal meg, és ma sem igényli osztálytársai társaságát, viszont annál nagyobb érdeklődéssel követi szülei állatmentő munkáját, az óriási akváriumba gyógyulásra terelt tengeri lények életét, akik a környezetszennyezés miatt várnak a gyógyulásra.

Mi történne, ha a környezetünkben élő állatok szemével néznénk az emberi világunkra? Miféle kiszámíthatatlan, szívmelengető, humoros, abszurd és komoly akadályokkal teli történeteket találnánk? Ezeket a kérdéseket vizsgálja a Mikołaj Łoziński Ida meséi című meséje alapján készült Tükörszem, amelyet Cseri Hanna bábrendező, zeneszerző, a kortárs zenei szcéna elismert énekesnője állít színpadra.

Bővül a felújítások sora is. 2016-ban játszották utoljára Az előszobaszekrény boszorkánya, a Tessék engem megmenteni! és a Lomtalanítás-kamasztörténetek (komplex színházi nevelési előadás) című népszerű darabokat, amelyek most újra a közönség elé kerülnek. Bravúros az évad technikai sokszínűsége is, hiszen az absztrakt vizualitással megformált bábbal éppúgy találkozhatnak a nézők, mint a tradicionális kesztyűs játékkal. Alázattal járul hozzá a sokszínűséghez és teremt hidat a múlt és jelen között az immár 20 éve hagyománnyá vált rítusjátékok sora is.

Kiemelt eseményük lesz 2025-ben Kemény Henrik születésének 100. évfordulója. A megemlékezés hat hónapos eseménysorozata a júniusi kétnapos Vörössipkások Nemzetközi Találkozójával ér véget. Az összművészet jegyében rendezik meg azt az öt tárlatot, amelyeket Keletkezések sorozatcímmel a Kálvin téri épületükben mutatnak majd be ezúttal a bábszínházzal rendszeresen együttműködő ipar-és képzőművészek munkáiból.

Szeptember elejétől megkezdődik a bérletárusítás. Az óvodásoknak három- és négyelőadásos, az általános iskolásoknak négy- és kételőadásos, a középiskolásoknak kételőadásos bérleteket kínálnak.

A társulati ülés végén Megyeri Bélát, a Vojtina Bábszínház alapítótagját köszöntötte a társulat 70. születésnapja alkalmából – tájékoztatott Vajland Judit kommunikációs csoportvezető.