A Téglást két és fél cikluson keresztül irányító független Czibere Béla visszavonulása után a Fidesz-KDNP-s Szabó Csaba a 2019-es önkormányzati választáson mindössze 30 szavazattal győzött a szintén független Veres Miklóssal szemben. A mérleg nyelve ekkor az ellenzéki szövetség színeit képviselő, akkor még jobbikos, manapság már Jakab Péter pártjában politizáló Salamon Gergő volt, aki 136 szavazatot lecsípett a Fideszt nem óhajtók táborából.
Téglást tehát 2019 óta már nem pártfüggetlen polgármester irányítja, ami a város 1990-es önállóvá válása óta példátlan. A Hajdúhadháztól való függetlenedés után, 1990-től 2008-bekövetkezett haláláig Csobán József vezette a települést, majd 2019-ig korábbi alpolgármestere, a már említett Czibere Béla. Most az 5 éve leköszönt korábbi polgármester veje készül kisöpörni a pártpolitikát a városból. Az 50 éves Szabó Imre magát felelős, elkötelezett és lelkes jelöltnek tartja. Utánajártunk, tényleg így van-e.
Úgy tudom, nem vagy tősgyökeres téglási, de régóta kötődsz a városhoz.
20 éve élek Tégláson, korábban Hajdúhadházon laktam, amíg meg nem nősültem. Feleségem Czibere Béla volt téglási polgármester lánya. Két kamasz fiunk van, Balázs 2005-ben, Áron 2007-ben született. Gyerekkorom óta futballoztam, bekerültem a Debrecen Sportiskolába, majd labdarúgóként az NB II-ig jutottam. Már huszonéves koromban elkezdtem érdeklődni az edzősködés iránt. Először a volt iskolámban foglalkoztam gyerekekkel, illetve óvodásokkal, majd 2007-ben, Vitkovics Feri bácsi invitálására vettem át játékos-edzőként a téglási felnőtt csapatot, illetve Kocsis Lászlóval újraszerveztük a helyi utánpótlást. Később Vitkovics Ferenc lemondását követően Bánfi János lett a klub elnöke, én pedig az elnökhelyettes, de miután ő külföldi munkát vállalt, én vettem át az elnöki tisztséget.
A politikába most csöppentél bele?
Igen, és hadd árnyaljam azzal rögtön, hogy nem gondolom, hogy egy város vezetőjének politikusnak kell lennie. Függünk a politikától, mert együtt kell dolgoznunk a mindenkori országgyűlési képviselőnkkel és a megyei szintű vezetőkkel, de ez éppen elég is. Ma is itt cseng a fülemben egy jó barátom édesapjának a mondása:
“Ahol a politika kezdődik, ott a becsület végződik.”
Öt évvel ezelőtt is pedzegették már néhányan az ismerőseim közül, hogy esetleg indulhatnék a választáson, de megvolt már akkor a független jelölt, és bíztunk a győzelmében.
A mostani választás a helyi ügyek mentén zajlik majd, vagy az országos politika határozza meg?
Nagyon remélem, és tapasztalom is, hogy Tégláson egyre több embernek kinyílt a szeme, de sajnos vannak olyanok is, akiket még mindig elvakít a kormánypropaganda – hogy egy példát is említsek, ott van a 13. havi nyugdíj, ami mellé ha odatesszük az inflációt, egy átlag nyugdíjas ha kétszer annyit kapott volna, akkor is rosszul jött volna ki belőle. A jelenlegi polgármester gőzerővel próbálja megerősíteni pozícióját – felújítja a bicikliutat, óriási összegeket költ a város pénzéből, rendezvényszervezőkön keresztül, a városi ünnepségek megszervezésére. A beígért fejlesztések, mint például az uszoda építése, nem valósultak meg. Úgy gondolom, független csapatommal akkor van esélyünk a győzelemre, ha nagyon sokan elmennek szavazni. Addig is igyekszünk minden korosztályt megszólítani.
Ami az országos politika felhajtóerejét illeti, rengeteg biztató üzenetet, kommentet kap a csapatom a közösségi felületeinken és élő szóban is, és persze volt olyan, aki rákérdezett, hogy nem akarom-e meghívni Téglásra a Tisza Párt vezérét, Magyar Pétert. Amellett, hogy szimpatizálok a törekvéseivel, kitartok a pártfüggetlenség mellett.
Származott abból plusz előnye a városnak, hogy lassan 5 éve fideszes polgármester vezeti?
Szerintem nem. Sokan azért szavaztak a Fidesz jelöltjére, mert azt ígérte, hogy ha győz, talicskával hordja majd ide a pénzt. Ehhez képest – persze ebben közrejátszhatott, hogy központilag rengeteg pénzt elloptak, és három éve az uniós támogatások sem jönnek – nincs uszodánk, aminek elkészültét a napokban Tasó László újra megígérte.
Látszatberuházásokból nincs hiány, említhetem itt a nagy csinnadrattával – szintén Tasó képviselő úr jelenlétében – átadott piacot, ahol a megnyitás napján még valóban sokan voltak, de mára ez lecsengett, és úgy tűnik, Tégláson nincs ennek létjogosultsága, nem is volt igazán a piacolásnak ebben a formában hagyománya. Ha azt nézzük, hogy a piac megépítéséhez 50 százalék önerőt (közel 100 millió forintot) is mellé kellett tennie az önkormányzatnak, akkor ez sajnos kidobott pénznek tűnik.
Azt azért nehezen hiszem, hogy csak rossz dolog történt itt 2019 ősze óta.
Természetesen vannak pozitívumok is. A Kisrét rehabilitációját egy jó lépésnek tartom, csakúgy, mint a kerékpáros szlalompályát. Személy szerint én túlzásnak érzem a főtér díszítését, kivilágítását, de tudomásul veszem, hogy sokaknak, kiváltképp a gyerekeknek ez tetszik. Az is örömteli, hogy már harmadjára ad otthont a Tündérfutásnak a téglási gokartpálya.
De a műfüves pálya lecserélése – az önkormányzat 2 milliós részét leszámítva – már az MLSZ-nek köszönhető, ezen kívül számos olyan fejlesztés, beruházás – Dózsa György utcai bicikliút, Csokonai utca leaszfaltozása, parkolók kialakítása, főtér és mozi felújítása – készült el a jelenlegi ciklusban, amire még az előző polgármester alatt nyert el támogatást a város, és el is kezdődött a megépítésük, csak már a 2019-es választás után fejeződött be.
Ha nem lesz nagy földindulás, 2026-ig még biztosan a Fidesz lesz kormányon, és muszáj lesz együttműködnöd a térség országgyűlési képviselőjével.
Tasó Lászlót én régről ismerem, már csak azért is, mert fociztam Nyíradonyban, és ő a megyei szövetség elnöke. Egy független polgármesternek kizárólag a város érdekeit kell szem előtt tartania, és ha a téglásiak érdeke azt diktálja, politikai színezettől függetlenül keresnie kell az együttműködési lehetőségeket a képviselővel, ahogyan az Czibere Béla idejében is így volt.
Mik lennének az első lépéseid polgármesterként?
Helyre kell állítani a közhangulatot, ami az utóbbi években itt kialakult. Sürgős átszervezésre szorul a közfoglalkoztatottak munkája, mert nagy a fejetlenség. Nagyon fontos lenne végre egy normális méretű tornaterem az általános iskola felső tagozatának, hogy a zsúfoltság miatt ne szoruljanak ki teljes osztályok a folyosóra. Nagyobb, személyes odafigyelésre számíthatnak részemről a legelesettebbek, azok, akik hónapról hónapra élnek a városban. Felülvizsgálnám a városban a vállalkozókra kivetett terheket, a háromszorosára emelt építményadót, amit a debrecenihez képest is a duplájára sikerült felemelni. Fontosnak tartom a csapadékvíz-elvezetés problémáinak megoldását, az utak további építését, felújítását, a lakosság által igényelt szolgáltatások, például bankfiók visszaállítását, bővítését. Lakosság- és vállalkozóbarát önkormányzatot tervezek. Szentimentális alkat vagyok, ebből fakadóan próbálok mindenkinek segíteni, aki rászorul.
Milyen most a közhangulat Tégláson?
Egy széles réteg azt mondja, hogy kell a változás, de ez persze csalóka lehet, mert aki odajön hozzám, az valószínűleg nem fideszes. Akikkel szóba elegyedek, jelentős részük úgy érzi, szemfényvesztés volt az elmúlt öt év, és a nyugalmas évtizedek után olyan lett a hangulat Tégláson, mint ami az országos nagypolitikában: kialakult egy egészségtelen hierarchia, és sok esetben a megfélemlítés eszközével akar célt érni a városvezetés. Úgy gondolom, egy polgármesternek el kell viselnie a kritikát, és tudnia kell(ene) kezelnie azt, ha valaki nem ért vele egyet valamiben. Nem beszélve a túlzott magamutogatásról.
Nem akarsz majd rendszeresen a Téglási Krónika címlapján (plusz belső oldalain is) szerepelni?
Nem szeretnék. Teljesen más személyiség vagyok, nagyon nem az én stílusom az önfényezés. Engem le is akart mondatni a polgármester úr, mert úgy gondolta, megteheti, ha nem vagyok neki szimpatikus. De a csapat és a szülők mellém álltak, aláírást is gyűjtöttek azért, hogy maradjak.
Miért van tavaly óta két téglási sportegyesület, szinte ugyanazon a néven?
Mivel engem csak a sportegyesület közgyűlése válthat le, ezért nem tudtak hozzányúlni a Téglás Városi Sportegyesülethez. Kénytelenek voltak létrehozni egy újat, hogy taózhassanak. Ehhez viszont két év működés szükséges. Közben a súlyemelő szakosztálynak “meg lett mondva”, hogy az új termét akkor kaphatja meg, ha átlép az új egyesületbe. A futball és a kézilabda maradt a “régi” egyesületnél, így gyakorlatilag kettészakították a téglási sportéletet.
Hogy volt az a híres bowlingpályás ügy?
A téglási bowlingpályát 2022. április 30-ig mi, a Téglás Városi Sportegyesület üzemeltettük, a bevételből az egyesületünk gazdálkodott. Majd a polgármester kreált egy olyan elméletet, hogy az épületet én életveszélyessé tettem. Megjegyzem, a pálya igen népszerű volt, megfizethető bérleti díjai, bárki által elérhető volt. Természetes, hogy például a gurítófelület elhasználódik. 20 milliót költött az önkormányzat (szerintem 4-5 millióból is meg lehetett volna oldani) a felújításra, de ekkor már engem és az egyesületet bűnbaknak kikiáltva, ahogy erről ez a város Facebook-oldalán megjelent poszt is tanúskodik. Megpróbálták ellehetetleníteni a munkámat, és ez legyűrűzött a téglási sportolók közé is. A futballisták mellém álltak, a polgármester azóta rájuk is haragszik.
Az egyik független képviselőjelölt arra utalt egy nyilvános Facebook-posztban, hogy nincs szólásszabadság Tégláson.
Kialakult egy olyan közvélekedés, hogy ha valaki itt kinyitja a száját, akkor csúnyán megütheti a bokáját. Volt itt számos csúnya ügy, emlékezhetünk még 2020-ból a 2. alpolgármester választásra, ami az ellenzék trükkös kisebbségbe szorítását szolgálta. Ilyen nagyságrendű településen nem indokolt és nem is gyakorlat, kettő alpolgármestert fizetni, de a takarékosság nem volt szempont. Volt aki megvehető volt, de a vezetésnek ez megérte, a többségi szavazati arány megszerzése érdekében, a képviselő testületben. Szükségtelen volt! Jól alátámasztott, a település érdekeit szolgáló előterjesztések nem indokolnak politikai döntést.
Azt vettem ki a szavaidból az interjú elején, hogy szoros eredményre számítotok.
Igen, és mint felhívtam rá a figyelmet, akkor van esélye Téglásnak újra függetlenné válnia, ha magas lesz a részvételi arány. Meg kell szólítanunk időst és fiatalt egyaránt, és főleg azokat, akik öt évvel ezelőtt elhitték, hogy a Fidesz elhozza a Kánaánt Téglásra. Most már ők is látják, hogy ebből nem lett semmi. Ráadásul a Fidesz az akkumulátor-gyártás fellegvárává akarja tenni országunkat, kiszolgáltatva városainkat, lehet, hogy a mi városunkat is a vele járó káros környezeti és társadalmi hatásokkal. Ezt sokan látják, és nem akarják elfogadni.
Viszonylag későn jelentetted be hivatalosan az indulásodat. Nem hátrány ez?
Hivatalosan tényleg csak néhány hete vagyok polgármesterjelölt, de senki előtt nem titkoltam indulási szándékomat. Nem érzem ezt hátránynak, de tény, a következő heteket kőkeményen meg kell nyomnunk. El kell hinniük az embereknek, hogy értük akarunk dolgozni, hogy a város minél élhetőbb legyen.
Mi lesz a haditerv?
Tervezünk újságot és szórólapot, mindkettőt saját erőből, de – mivel mutatkozott erre igény – felajánlásokat is elfogadunk, természetesen név nélkül. A közösségi médiára is ráerősítünk, már csak azért is, mert számítok arra, hogy lesznek próbálkozások a csapatom tagjainak és az én lejáratásomra is. Terveink szerint minden számlálóbizottságban lesz delegáltunk, mert láttuk, mire képes a hatalom, ha nincs fölötte kontroll.
Hogyan? Szerinted polgármesternek lenni hatalmat jelent?
Határozottan, nem! Sokkal inkább szolgálatot. Azt is szeretném tudatosítani az emberekben, hogy ha bizalmat szavaznak nekem a választáson, azzal olyan felelősséget, felhatalmazást ruháznak rám, amivel élni kell. és nem visszaélni. A téglásiak ennél, ami most van, többet érdemelnek.
– Szilágyi Szabolcs –