Tóth Imre Bruti humorista interjú

Bruti: “Nem hiszem, hogy egy értelmesen gondolkodó ember komolyan veszi ezt az egész sorosozást”

Helyi hírek

Ismét beszélgetésre invitáltuk Tóth Imre Bruti debreceni humoristát, hogy kiderítsük, a legutóbbi találkozásunk óta eltelt szűk két év alatt sikerült-e végre megkomolyodnia. Szerencsére nem, de ez így is van jól. A mostani találkozónkon a Kétfarkú Kutya Párt munkásságáról, céljairól, az EP-képviselő listáról mesélt, és megismerhettük Bruti kendőzetlen véleményét a kormányról és a társadalmi problémákról is.

Hirdessen nálunk! Megéri!

Brutit már az interjú legelején kiakasztottuk a legótvarabb és elcsépeltebb kérdéssel, amit humorista kaphat:

@debreceninapBrutit már az interjú legelején kiakasztottuk (debreceninap.hu)♬ original sound – debreceninap

2022. júniusában készítettünk utoljára interjút veled. Mi minden történt azóta?

Mostanában az interneten nem igazán aktivizálom magam, inkább az estjeimre koncentrálok, és új anyagokat írok. Felléptem önálló estekkel Debrecenben és más helyszíneken is. Folyamatosan edzek, hogy ne hízzak vissza százhetven kilogrammra, bár még most is százharminc vagyok, és még így is súlyosan elhízottnak számítok. Ötvenhárom évesen elkezdtem újra angolt tanulni, mert ez valamiért mindig kimaradt az életemből. És persze most várjuk a csodát, hogy mi történik majd Magyarországon.

“Mindig azt hiszik, hogy óriási baloldali vagyok” – interjú Brutival, aki nem a debreceni fellépéseiből él

Szegény Gulyás Gergelyt alaposan ki is gúnyoltad a cikkünk alatt, amelyben a műtétjéről számoltunk be. 

Jó, hát utána már megbántam, de akkor kapásból ez jutott eszembe.

Míg mások nemátalakító műtétre gondoltak.

Nem tudjuk Gergely nemi hovatartozását, de én nem bocsátkoznék találgatásokba, mert ez az ő magánügye. Amiért talán furcsa lenne, ha mégis a másik csapatban focizna, hogy ő a fő kihangosítója a kormány elképzeléseinek. Szóval nagyon kellemetlen lenne, ha más dolgok derülnének ki róla. Bár üdvözölnénk egy coming outot is.

Ilyenkor azért felmerül a kérdés, hogy meddig mehet el egy humorista.

Persze, másnak a betegségével viccelődni nem szép dolog. De azt hiszem, hogy nem is az ő műtétjéről beszéltünk, hanem csak a saját gondolatainkról, és ilyenkor megy a humorizálás. Szerintem amúgy mindenfajta dologgal lehet poénkodni, csak sok mindennel nem illik. Rengeteg olyan dolog létezik, amivel nem szeretik, ha viccelünk, például a halál is ilyen. Woody Allen mondásával értek egyet, hogy a halál plusz idő, ami azt jelenti, hogy ha meghalt valaki, és eltelt kétszáz év, akkor már tök jól lehet viccelődni rajta. Például Napóleon vagy Lenin halálán már simán röhöghetünk.

Tóth Imre Bruti humorista interjú

Az utóbbi azért nem igazán egy pozitív figura. 

A legpozitívabb ember halálával is lehet, ha eltelt már több száz év.

Ügyesen kivágtad magad. 

Nehezen fogtok már meg kérdésekkel, vagy nem válaszolok rá.

Úgy könnyű.

A mai közéletben is azt látjuk, hogy a nehéz kérdésre nem szoktak válaszolni.

Visszatérve az előbbi témához, szerinted ez a kormány valódi álláspontja, vagy csak meglovagolja az általános, relatív többségnek a véleményét a melegellenséggel?

A kormány sem homofób, egyszerűen csak egy cinikus g****. Centire mérnek mindent, és ha abból politikai hasznuk származik, akkor azt kihasználják. Mindenki egyből pedofil lesz, vagy nemátalakító műtéten esik át, és nekünk együtt kell utálnunk a melegeket. Nem gondolom, hogy Gulyás Gergely, amikor a kormányinfóra készül, akkor azt ismételgeti magában, hogy „homofób vagyok”, és „ehhez tartsd magad”. Szerintem senki sem homofób a kormányban, csak egyszerűen a politikai érdekek mentén haladnak, és nagyon szomorú, hogy ezért bármire képesek. És azt sem gondolom, hogy a Mi Hazánk Mozgalomban mindenki náci lenne. Csak a politikai haszon miatt tagozódtak be oda. Azt is látom, hogy a Bayer Show résztvevői sem annyira hülyék, mint ahogy ott próbálják elhitetni velünk, csak jól felfogott érdekből, és elég masszív fizetésért megtesznek mindent. Elvtelen és gerinctelen emberek.

Beszéljünk a Kétfarkú Kutya Párt programjairól, programjaitokról.

Mindig meglepődök, amikor a „programotok” szót hallom, mert egyáltalán nem érzem magam politikusnak, és nem is szeretem, ha annak nyilvánítanak.

De mégiscsak negyedik helyen szerepelsz a EP-listán.

Nagyon régóta, és teljesen ingyen segítem a munkájukat. Ez egy elvi támogatás a részemről, mert engem viszonylag sokan ismernek. De csakis azért állok mögöttük, mert idézőjelben civil szervezetként működnek. Sajnos párttá kellett alakulniuk ahhoz, hogy elindulhassanak a választáson. Mert a magyar törvények már csak ilyenek. Ha az első helyen indultam volna, akkor el kellene ismernem, hogy politizálni fogok, de hát a negyedik hely egyáltalán nem valós befutó helyezés. Bár az is igaz, hogy szeretnénk, ha mind a huszonegy helyet a Kétfarkú Kutya Párt töltené be. A valós esély talán egy vagy két hely, bár senki sem láthatja, hogy mit hoz a jövő. Persze nagyon sok közvélemény-kutató cég alakult már meg rengeteg pénzből, és „érdekes” eredményeket hoznak ki.

Mihez kezdesz, ha eljutsz Brüsszelbe?

Először is megnézném, hogy az elmúlt több mint tíz évben mit csinált Deutsch Tamás, és én is hasonló dolgokkal próbálkoznék.

Az lehet, hogy az egészségre ártalmas lenne.

Jajj, nem úgy értettem! Arra akartam kilyukadni, hogy annyit egy lila plüssmajom is el tudna érni, mint amennyit ő elért. De visszatérve hozzánk, már most is készül egy közösségi programírás – Ebgondolat néven -, amiben összeírjuk, hogy milyen programokkal készülünk az Unióba. Ebben benne szerepelnek azok a dolgok, amik feszítik az embereket. De erről az első helyen induló Le Mariettát kellene kérdezni, hiszen ez az ő programja lesz.

A debrecenieket te érdekled.

Persze, abszolút. Szóval az elképzelés megvan, hogy mit is szeretnénk, nekem pedig nem is titkolt feladatom, hogy támogassam őket a nevemmel. És emellett segítsek abban, hogy azokat a száraz anyagokat, amiket összeállítanak, egy picit viccesen és közérthető formában átírjam.

Milyennek látod az ellenzéket?

Nemrég láttam egy zombis filmet, és pont úgy néznek ki, mint azok az élőhalottak a vásznon. Még csak éppen nem nyáladzanak, bár néha már az is előfordul. Nagyon fakók, koordinálatlan a mozgásuk, lassúak, nehezen reagálnak, és nagyon sok dolgot nem is érnek fel ésszel.

Az influenszerek jelenthetnek egyfajta reménysugarat?

Nem véletlenül mentek ki százötvenezren a Hősök terére. Hiszen az emberek elfordultak a politikától és a pártoktól is. Megnőtt azoknak a száma, akiknek nincs pártjuk, és nem igazán tudják, hogy hová csatlakozzanak.

Persze a szélsőjobboldalnak mindig megvan az a tíz százalék körüli támogatottsága, és a Kétfarkú Kutya Párt tudott is nőni a többiekkel szemben. Az utóbbi azért, mert a tagok cselekvésalapú politikát folytatnak, és annyi mindent tettek már, hogy nem is kell ígérgetniük. Bruti nyomoz néven készülünk egy saját riportsorozattal, amiben kinyomozom, hogy hová tették azt a több száz milliós kampánypénzt, amit visszaosztottak civileknek. Szerintem ez azért elárulja, hogy mennyire nem akarnak politikusnak látszani. Tevékenyek, apróbb és komolyabb dolgokat is elvégeznek, fellépnek a korrupció ellen, közben viccesek is. Nyilván a saját eszközeikkel, és mindezt kispénzből, így óriási dolgokat nem is nagyon várhatunk el tőlük. Viszont az emberek értékelik a munkájukat, és a népszerűségük is nő. És visszatérve az influenszerekre, ők nem politizálni akartak, csak felszólaltak valami iszonytatóan durva dolog ellen. Mert ahogyan a kegyelmi botrányt kezelte a kormány, az sokaknál kiverte a biztosítékot. Köztük a fideszes barátaimnak sem tetszett, mert az ilyen történéseket már nem nagyon lehet kivédeni.

Bruti véleménye Varga Judit frizbis interjújáról:

Fideszes barátaid hogyan vélekednek a kormánypárt botrányairól?

Gondolj bele, hogy sokáig hittek valamiben, tevékenyen hozzájárultak a szavazataikkal, és szinte a részükké vált az egész Fidesz. Most pedig eltelt tizennégy év, átlátnak a repedéseken, és ott csúnya dolgokra bukkannak. Ezért nagyon rossz beismerni maguknak, hogy ők egy ilyen rendszernek voltak a részesei.

Lemorzsolódhatnak ezek a szavazók? 

Egyre több zavartság érezhető az emberekben. Pénzügyi káosz uralkodik, ott a rekordméretű költségvetési hiány, az infláció. Ezeket mindenki látja és érzi is a saját bőrén. Nincsenek már rózsaszín ködös álmaik a szavazóknak a Fidesszel kapcsolatban sem. Mert még a 2010-es évek végéig az egész világ felfelé haladt, és könnyebben is lehetett kormányozni az országot. Talán akkor kellett volna megalapozni azt a biztonságot, amivel a Covidot vagy a háború okozta válságot ki lehetett volna húzni. Repedezik ez a kép, viszont ez nem azt jelenti, hogy a kormánypárt megijedt. Persze valamennyire igen, de idővel rendezik a soraikat, és a mi pénzünkből majd megoldják.

Szerinted lehetnek még megbotránkoztatható dolgok a Fidesz háza táján?

Ha lennének tökös csávók, akik nincsenek, akkor több dolog is kiderülhetne. De hősöket ne várjunk, mint ahogyan Simicskától várták anno a megoldást. De ő is csak arra használta a Jobbikot, hogy belebegtessen bizonyos szálakat. Arra ment ki az egész történet, hogy mentse magát, a családját, és hogy jobb pozícióba kerüljön. A rablóból pandúr megoldásban nem hiszek.

Biztos léteznek még csontvázak, ahogyan most Magyar Péter is piszkálja őket, csak az a kérdés, hogy mit szeretne ezzel elérni.

Bár nem szeretem ezeket az „én mindig jobboldali konzervatív voltam és most nyílt fel a szemem” látásmódot. Tizenöt évig nem tűnt fel neki, hogy mi folyik a párton belül?

Pottyondy: “Lehet, hogy Magyar Péter rossz ember, de…”

Elhangzott Magyar Pétertől az is, hogy ő mindig a nemzeti oldalra szavazott. Aki nem a Fideszre szavazott, az nem a nemzeti oldalon áll?

Ez olyan, mint amikor a Fidesz kisajátította a kokárdát. Aztán ha ezért nem viseltél kokárdát, akkor egy gyökér vagy, de ha kitűzöd, akkor velük vagy. Vitáim is születtek ebből, majd amikor nem rájuk szavaztam, jött a hazaárulózás. Pedig nem gondolom, hogy az volnék, csak nem szimpatizáltam velük. De igazából nem érdekel, hogy ki mit mond.

Pedig nagyon sokan a szavak mentén gondolkoznak.

A szavak és az érzelmek mentén gondolkodnak. A magyar politika úgy lett kitalálva, hogy az emberek érezzenek valamit. Ez lehet szimpátia és gyűlölet is. A kormány centrális erőtere és az ellenzéki pártok megosztottsága is teljesen jól működött. Látszik, hogy mikor bántanak egy pártot, és az is, amikor nem. Nekem sincsenek illúzióm, mert tudom, hogy ha a Kétfarkú Kutya Párt támogatottsága megnő tizenöt százalékra, akkor nagyon gyorsan rákoppintanának majd az orrukra.

Mennyin álltok most?

Azt hiszem országosan talán hat, de a biztos pártszavazók körében tizenkét százalékon. Attól függ, hogy ki méri, de jóval a parlamenti küszöb felett állunk jelenleg. Létezik egy tendencia, hogy az uralkodó pártoknak félidő környékén mindig bezuhan a népszerűségük, amit majd idővel visszahoznak. Most nincsen pénzosztogatás, mint két éve a választások előtt, amikor a világ összes pénzét elszórták, mint bolond a lisztet. Mint kiderült, hogy teljesen feleslegesen, mert esélytelen volt az ellenzéki összefogás, amiben a Kétfarkú nagyon okosan nem is vett részt. Azt gondolom – bár nem vagyok szakember -, hogy részben ennek az osztogatásnak is köszönhetjük a tavalyi rekorder inflációt.

Nem szomorú az, hogy pénzzel még mindig meg lehet venni a szavazókat? 

Amikor azt mondták, hogy a huszonhat év alattiaknak nem kell jövedelemadót fizetniük, akkor talán meg is foghatták azt a tábort. De a sors furcsa fintora, hogy pont a fiatalokat nem érdekli a Fidesz politikája. Pont nem érte el a célját ez a fajta osztogatás.

Tóth Imre Bruti interjú

Külön tudod választani a politikusi és a humorista véleménynyilvánítást?

Magánszemélyként az önálló gondolataimról beszélek, de mivel már politikusjelölt lettem, így a párt retorikájához alkalmazkodom. Azért szerettem meg őket, mert nem másokhoz képest határozták meg magukat.

Nem a fideszezés, orbánozás, gyurcsányozás ment, hanem csak egyszerűen tették a dolgukat. Meg amúgy is, unalmas már a lőrincezés meg az ereszezés is.

Jó mémek születtek ezekből, és mint humorista, csinálok is belőlük egyet-kettőt, de ha a párt nevében beszélek, akkor máshogy kommunikálok. Kicsit tudathasadásos állapotban vagyok, és igazából meg is sértődnék azon, ha valaki azt mondaná, hogy politikus vagyok. Majd akkor lennék az, ha megszavaznának és be kellene ülnöm a parlamentbe, vagy ha itt indulnék Debrecenben.

Vannak ilyen ambíciód?

Nincsenek, mert nem is való nekem ez az egész, és az egész pártos dologban a kreatív munka érdekel a leginkább. Amikor megkeresett a Kétfarkú, felmerült az, hogy első helyen is indulhatnék, de akkor is azt mondtam, hogy politikusként nem tudnék funkcionálni. Persze erre is született megoldás, hogy egy szakértői csapat állna mögöttem, ahogyan más politikusok mögött. Mert sokan úgy politizálnak, hogy egy segítői team áll a jelölt mögött. De nyilván ehhez olyan jelölt is kell.

Gyakorlatilag egy arc áll a csapat előtt?

Igen. Amikor olimpiai bajnokokat tesznek egy-egy ügy elé, akkor nem gondolom, hogy például gazdasági kérdésekben topon lennének, de alapvetően jól közvetítenek valamit. Nálunk is ugyanez történt. De azért Brüsszelbe olyan ember küldenek ki, aki ért is a politikához.

Az Európai Parlamentet nem Soros irányítja?

Nem tudom, hogy szegény irányít-e még valamit. És sajnos gonosz emberek akkor is lesznek, ha a Soros család eltűnik.

Nem hiszem, hogy egy értelmesen gondolkodó ember komolyan veszi ezt az egész sorosozást.

Mandiner-kommentszekciót szoktál olvasgatni?

Azt mondtam, hogy értelmesen gondolkodó emberek. Meg mindegy is. Ha én például csinálok egy jobbos témából viccet, akkor kommunista vagy libsi vagyok. Ha az ellenzékről készítek, akkor pedig a „te is eladtad magad a Fidesznek” kommentekkel támadnak. És ez így váltakozik. Az emberek nem tudnak a sorok között olvasni, de igazából a nyilvánvalót sem értik.

A programtokban szerepel az is, hogy a hergelést vissza kellene szorítani a kisebbségek ellen. Jogosan kérdezhetik tőled, hogy ha te is ezt vallod, akkor miért nem mész el Hajdúszovátra és nézel szét a cigánysoron?

Ez egy bonyolult kérdés. Megértem azt, aki ott lakik, és naponta lopkodják a csirkéit vagy betörnek hozzá. De azt is fel kell ismerni, hogy ezek az emberek egy egészen más dimenzióban élnek. Nem tanultam szociológiát, de azt látom, hogy ez a mindenkori kormány felelőssége, és neki illene megoldania, vagy legalább megpróbálni. Több évtizedes lemaradás és folyamatos elszegényedés jellemzi ezeket az embereket. De mindig arra gondolok, hogy amikor egy kisgyerek megszületik, és legyen az roma vagy magyar származású, akkor ő nem jónak vagy rossznak, hanem valamilyennek születik. És a környezet gyúrja olyanná, amilyenné majd felnőtt korára válik. Ha olyan környezetben nő fel, ahol bűnözésből élnek, akkor nem tehet róla, hogy ő is olyan lesz, mint amit a környezetében látott. Ez egy tanult viselkedésforma.

A hergelés helyett mi lehetne a megoldás?

A legjobb az lenne, ha valaki odamenne, és foglalkozna a problémával. Megmutatná, hogy tisztességesen is lehet élni, és munkalehetőségeket teremtene. Mert mi nem is tudjuk elképzelni azt, hogy mennyire minimális pénzből kell megélniük hónapról hónapra. De ugye a hergeléshez pénz és ész sem szükséges, csak nagy pofa. A provokálás soha nem vezetett még jóra.

Ezeknek a nehéz helyzetben élő embereknek nem biztos, hogy eszükbe jutna a bűnözés, ha lenne lehetőségük tisztességes munkára. Csak hát sokszor nincs, és ahogy a víz is a legkisebb ellenállás felé folyik, ők is sodródnak.

Valljuk be, hogy itt azért nem képzett emberekről beszélünk, akinek olyan nagy lehetőségeik lennének. Hangsúlyozom, hogy megértem azokat is, akik elszenvedik a lopásokat, de azzal nem lehet semmit sem megoldani, hogy vasvillával üldözik a tolvajokat. Ettől még ezek az emberek létezni fognak. A megoldás a társadalomba integrálásuk lenne.

Generációkat kellene beáldozni ezért a folyamatért?

Az elmúlt harminc-negyven évet nem lehet megváltoztatni másodpercek alatt. Mindenki azon gondolkodik, hogy mi lesz a jövő hónapban vagy a jövő évben, mert már nem igazán léteznek jövőbeli tervek. Ez igaz a lakosságra és a kormányra is egyaránt. De azért nagyon sokan haladtak a korral, próbálnak beilleszkedni. De létezik az a fajta mélyszegénység, amiből önerőből nem tudnak kitörni. És gyűlölködés helyet inkább a problémákat kellene megfejteni. Persze tudom én, hogy melót kell belefektetni, és ilyenkor mindenki azt kérdezi, hogy miért neki kellene megoldania. A Fidesznek pedig nagyon kedvez ez a leszakadt közeg, mert négyévente meglátogatják őket, és adnak nekik pár ezer forintot, meg két kiló krumplit a voksaikért cserébe. Ezek a kisemberek meg örülnek neki, mert nem szóltak már hozzájuk negyven éve, így lelkesen szavaznak. Aki meg nem, az számoljon azzal, hogy holnap már nem biztos, hogy lesz közmunka, mert a szavazófülke magánya nem mindenhol olyan szent és sérthetetlen, mint például egy debreceni helyszínen. Többek között ezért is van az, hogy vidéken, kis falvakban mindig nyer a Fidesz.

Ha már Debrecen, szerinted Papp László marad a polgármester a júniusi választások után?

Igen, de főleg azért, mert a Fidesz színeiben politizál. Mert amúgy ezek a remek akkugyáras történetek nem tettek jót a megítélésének. Lásd a nyilvános meghallgatást. Az emberek zúgolódnak, és azt érzik, hogy a fejük felett döntenek ezekben a fontos kérdésekben. És jól érzik. Debrecen már most is az elsők között áll a légszennyezettségben, és akkor még idetesznek nekünk egy komplexumot, ki tudja, hány gyárral, meg milyen környezetkárosító mutatókkal. Aztán sorban jönnek a problémák az energia- és vízellátással, majd ezek a gyárak párologtatják a nyakunkba azt az elképesztő mennyiségű használt vizet, amit előzőleg a magyar földből szipolyoznak ki. Csak az átlag cívis polgár megint úgy tesz, mintha ez nem az ő problémája lenne, és ezért gondolom, hogy marad a jelenlegi városvezetés.

– Rontó Judyt, Szilágyi Szabolcs –

Fotók: magánarchívum