CATL ügy tárgyalás

CATL Debrecen: “Nem ördögtől való az NMP” – friss fejlemények a bíróságról

Helyi hírek

A Debreceni Járásbíróságon folytatódott a CATL környezethasználati engedélyével kapcsolatban indított peres eljárás következő, sajtónyilvános tárgyalása.

Hirdessen nálunk! Megéri!

Az eljárásban a gyár közvetlen közelében élő felpereseknek az akkumulátor gyár vízigényével kapcsolatban merültek komoly aggodalmai. A lakosokat képviselő ügyvédek arra hivatkoztak, hogy korábban a Debreceni Vízmű első embere csak elméleti kapacitást közölt egy nyilatkozatában. Felkérték egyben a vezérigazgatót, tegyen nyilatkozatot, hogy milyen fejlesztéseket valósítottak meg annak érdekében, hogy semmi probléma ne merüljön fel, amikor a gyárakat rákötik a város vízhálózatára.

Felhívták a figyelmet az elöregedett vízműhálózatra, és legrosszabb esetben egy jövőbeli katasztrófa bekövetkezését sem zárták ki. A gyár közelében élők szakértő bevonását is szeretnék, de ennek költsége megelőlegezésével kapcsolatban már megoszlottak a vélemények, miként a többször elhangzott NMP nevű káros oldószerről is.

A CATL részéről kijelentették, hogy ezt a szóban forgó oldószert már eddig is alkalmazták a gyógyszer- és gumigyártásban, így “ez nem egy ördögtől való dolog”

– ahogy fogalmazott a jogi képviselőjük. Továbbá a gyár részéről kijelentették, hogy nem ellenzéki pártok csatározásáról kellene ennek az eljárásnak szólnia.

Az NMP-t, vagyis az N-metil-2-pirrolidont különböző gyártási technológiák (petrolkémia, gyógyszeripar, felületkezelés) során szerves oldószerként használják, Gödön viszont csak az akkugyárban fordul elő nagy mennyiségben. Az anyag reprodukciót károsítónak minősül, belélegzése elsősorban terhes nőkre jelent veszélyt: az NMP-nek való tartós kitettség vetélést okozhat, vagy a magzat rendellenes fejlődését eredményezheti. Göd esete lehet intő példa a debreceniek számára.

A bíróság végül mindkét félnek engedélyezte, hogy 15 napon belül szakértőre tegyenek javaslatot, annak érdekében, hogy fény derüljön az esetleges szabálysértésekre. A lakosok engedélyt kaptak egy új beadvány csatolására, ami megmutatja a gyárak Debrecen vízbázisára gyakorolt hatását. Ha ez nem valósul meg, akkor a jelenlévő beadványok alapján hozza meg a döntést a bíróság.

– Faragó László –

Kapcsolódó:

Rájött a CATL, hogy a debreceniek aggódnak a vizükért: így oldanák meg a problémát