Megkezdődtek a 2023/2024-es iskolaegészségügyi szűrővizsgálatok Debrecenben

Helyi hírek

Megkezdődtek a 2023/2024-es iskolaegészségügyi szűrővizsgálatok a Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézet Pósa utcai szűrőközpontjában. A programról sajtótájékoztató keretében számolt be Papp László, Debrecen polgármestere, Széles Diána alpolgármester és Papp Csaba, a Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézet (Daefi) igazgatója 2023. szeptember 19-én.

Hirdessen nálunk! Megéri!

Amint azt Papp László többek közt elmondta, Debrecenben 2019 októbere óta példamutató módon működik az iskolaegészségügyi szolgálat a Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézet irányításával. A város önkormányzata – a Debreceni Egyetemmel összefogva – az elmúlt években komoly erőfeszítéseket tett annak érdekében, hogy Pósa utcai központjában a Daefi megfelelő infrastrukturális körülmények között tudja végezni sokrétű – a szív- és érrendszeri vizsgálatoktól kezdve a fogászati és a hallásvizsgálatokig terjedő – iskolaegészségügyi szűrővizsgálatait. Így minden feltétel adott ahhoz, hogy a debreceni általános és középiskolás korú diákok egészségi állapota megfelelő módon kontrollált legyen.

Amint azt a polgármester kiemelte, az elmúlt években például számos olyan szívproblémát sikerült kiszűrni ezek során a vizsgálatok során, amelyek ha nem nyernek felismerést, akkor akár sportolás, vagy más aktív tevékenység esetén akár végzetesek is lehetnének egy gyermek, egy fiatal számára. Papp László a város vezetése nevében köszönetet mondott a Daefi munkatársainak, itt dolgozó egészségügyi szakembereknek tevékenységükért, mellyel nagy szolgálatot tesznek Debrecennek, tekintve, hogy évente több mint 12 ezer diák komplex egészségügyi szűrését végzik el. A polgármester arról is szót ejtett, hogy ezt az egészségügyi kontrollt egészíti ki az ebben a tanévben útjára indított Mozdulj, Debrecen! iskolaprogram, amely a városban lévő általános és középiskolák diákjai számára arra ad lehetőséget, hogy koordinátorok segítségével rendszeresen mozogjanak, mozgásfejlesztő foglalkozásokon vegyenek részt, megszeressék a mozgást, s ezáltal minél egészségesebb életet éljenek.

Széles Diána alpolgármester azt emelte ki, hogy a fiatalok napjainkban világszerte sokkal kevesebbet mozognak, mint ez előttük járó generációk tagjai. Egy hazai kutatás szerint – amely 5. osztályostól 12. osztályos korig vizsgálta a gyerekek mozgásigényét – 10-ből 6 fiú semmit nem sportol, s a lányok esetében csak rosszabb ez az arány. A gyerekekkel, a fiatalokkal meg kell tehát szerettetni a mozgást! A Mozdulj, Debrecen! mozgalom önkormányzat által támogatott iskolaprogramját ennek jegyében alakították ki, melyhez kiváló partnerek voltak a városban tevékenykedő különböző iskolafenntartók. Ugyanakkor nagyon jelentős a szerepe a szülőknek is abban, hogy gyermekük minél többet mozogjon.

Széles Diána javaslata szerint, mindenki gondolja át a saját életmódját, s ha lehet, a szülők ne autóval vigyék gyermeküket iskolába, hanem a gyerek gyalogoljon, kerékpározzon. S ha lehet, a szülő figyeljen oda arra, hogy gyermeke mozog-e, sportol-e minden nap. Ez lehet az egyik jó irány annak a célnak az eléréséhez, hogy a gyerekeket mozgásra ösztönözzük, s megszeressék a mozgást. A Mozdulj, Debrecen! iskolaprogram mozgásfejlesztési foglalkozásai arra is alkalmasak, hogy a gyerekek esetleges mozgási problémáit javítsa, a tanórai mozgással kapcsolatban kialakult gátlásaikat oldja, vagy éppen úgy szeressék meg a mozgást, hogy aztán akár különböző sportágak műveléséhez is kedvet kapjanak. A rendszeres mozgás nagyon jól csökkenti azt a stresszt is, amit a gyerekek tanulás közben megélnek. S az iskolaprogram – mivel az intézményekhez kötődik – nem csupán a debreceni lakhelyű gyerekek számára nyújt mozgási lehetőséget, hanem természetesen azoknak a város környékén élő gyerekek számára is, akik debreceni iskolákba járnak. Így akár vármegyei hatókörűnek is tekinthető.

Papp Csaba, a Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézet (Daefi) igazgatója azt emelte ki, hogy a debreceni iskolaegészségügyi szolgáltatás egyik egyedi vonása az, hogy ennek keretében oktatási intézményekre lebontva is összesítik az egészségügyi szűrések eredményeit, s ennek alapján olyan programokat dolgoznak ki, mint például a Mozdulj, Debrecen! iskolaprogram. Mint azt az igazgató elmondta, az egészség jó esetben olyan adottság, amivel együtt születünk, ugyanakkor egészségünk kétharmad részben azon múlik, milyen életmódot folytatunk, hogyan táplálkozunk. Azért van szükség az intézményesített egészségfejlesztésre, mert a helyes életmódot meg kell tanítani az emberekkel. A Daefi tevékenységének egyik súlypontja a város iskolaegészségügyi rendszerének működtetése, ugyanakkor Papp Csaba arról is említést tett, hogy Debrecen önkormányzata a finanszírozás felét vállalva hazánkban egyedülálló módon, s a Daefi segítségével olyan anyatejgyűjtő központot tart fenn, amely havonta 80, koraszülött gyermeket nevelő szülőnek tud segítséget nyújtani. Egyedülállónak számít a város által fenntartott iskolafogászati rendszer is, amely évente 42 ezer gyereket lát el, s közel 10 ezer fogászati beavatkozást végez. Ennek az iskolafogászati rendszernek az eredménye például az is, hogy a koronavírus-járvány előtt a gyerekek körében 1 alatt volt a romlott fogak arányának mutatószáma, ami a járvány alatt 2,5-re emelkedett, de mostanra 1,3-ra csökkent, s jövőre várhatóan újra 1 alatt lesz. Debrecenben minden iskolaegészségügyi állás be van töltve, ami szintén egyedülálló az országban.

Papp Csaba szavai szerint a világon is egyedülálló a debreceni fogszabályozási szakellátás: jelenleg a város 8800 gyereknek biztosítja ingyenesen a fogszabályozást. Egyedi az is, hogy Debrecenben egy játékos élményelemeket, előadásokat, számos érdekes impulzust is tartalmazó, kirándulás-szerű egészségnap keretében végzik el a gyerekek egészségügyi szűrővizsgálatait, a 10. osztályosok ráadásul megtanulhatják az újraélesztés módszereit is. Ezzel is azt szeretnék megtanítani a gyerekeknek – s Papp Csaba ezt tartja egyik fő küldetésüknek –, hogy ne féljenek az egészségügytől.

Az igazgató néhány példát említett az utóbbi tanévek iskolaegészségügyi szűrési tapasztalatai közül is. A 2022/2023-as tanévben például közel 13.700 gyerek vett részt a szűrésben. A tápláltsági állapotot tekintve a 90 fölötti mutatószám jelzi az elhízott állapotot. A koronavírus-járvány után a szűrésben résztvevő debreceni gyerekek 16 százaléka tartozott ebbe a kategóriába. A 2022/2023-as tanévben ez az arány 15 százalékra csökkent, ami jelzi, hogy a gyerekek újra elkezdtek mozogni. A koronavírus-járvány után a gyerekek 72 százalékánál találtak lúdtalpat, gerincproblémákat, testtartási problémákat. A 2022/2023-as tanévben ez az arány 58 százalékra csökkent a mindennapi testnevelés hatására. Egy év alatt ez hatalmas eredmény, tehát hatalmas lehetőség van a mozgásfejlesztésben, az egészségfejlesztésben. Ezért tartja jelentős eredménynek Papp Csaba azt, hogy elindulhatott a Mozdulj, Debrecen! mozgalom iskolaprogramja is. A szemészeti problémákról szólva az igazgató elmondta, hogy a gyerekek 32 százaléka úgy ül iskolapadba, hogy nem lát jól, s nincs korrigálva a látása. Ez sajnos nagyon magas arány, s nagy a szülők felelőssége, hogy odafigyeljenek gyermekük látásának állapotára.

Sokkal jobb a helyzet a halláskárosodások feltárása tekintetében, mivel a debreceni iskolaegészségügyi rendszerben a legmodernebb hallásvizsgáló berendezéseket használják. Míg az országos adatok 8-10 százalékos halláskárosodási arányt mutatnak a vizsgált korosztályban, Debrecenben ez 1,8 százalék. Ez a folyamatos kontroll eredménye. Debrecenben – a világon egyedülálló módon – az általános és középiskolás korosztály tagjai diákéveik alatt összesen 6 alkalommal esnek át iskolaegészségügyi szűrés keretében EKG-vizsgálaton. Közvetlenül a koronavírus-járvány utáni időszakban 184 gyereknél találtak szívritmus-problémákat. Ez a szám 2022/2023-as tanévben 79-re csökkent. Mindez azt mutatja, hogy a járványidőszak lelkileg nagyon megviselte a gyerekeket. Ha ezek a problémák így nem derülnek ki, akkor sajnos sokkal nagyobb lenne például a hirtelen szívhalál veszélye. A feltárt problémák eredményeképpen több gyerek kapott szívritmus-szabályozót. Az igazgató külön is említést tett arról, hogy szűrővizsgálati programjuk eddigi 4 éve alatt összesen 14 nagyon súlyos, akár életet is veszélyeztető, úgynevezett WPW (Wolf-Parkinson-White) szindrómás gyermeket azonosítottak, akik azóta természetesen megkapták a megfelelő orvosi ellátást. Papp Csaba kiemelte, hogy minden, az iskolaegészségügyi szűrésen feltárt, további vizsgálatokat igénylő esetről értesítik az érintett szülőket, illetve a gyerekek szakorvosi beutalót is kapnak.

Szó esett arról is, hogy a Daefi által a város és az egyetem segítségével nemrég beszerzett összesen hat fogászati kezelőegységből kettőt a Pósa utcai szűrőközpontban helyeztek el, s egynek az átadása van még hátra, amely Józsán kap helyet. Ezzel a 28 iskolafogászati körzetből 13-at újítanak meg, de szeretnék folytatni ezt a programot is.

Az igazgató hangsúlyozta, hogy Debrecen önkormányzata támogatásának, a Debreceni Egyetem segítségének is köszönhető, hogy ez az iskolaegészségügyi szűrőprogram ebben a formában működhet, és sok gyerek esetében akár életmentőnek is bizonyulhat. Ehhez azonban a szülők együttműködése is szükséges, ezért Papp Csaba arra kérte őket, fordítsanak fokozott figyelmet arra, hogy gyermekük a számára kijelölt időpontban mindenképpen részt tudjon venni a szűrővizsgálaton. Kincset – az egészségüket – kapják érte cserébe!