A Dorkász Szolgálat Alapítvány erdőspusztai befogadóközpontjában jelenleg 200 bajba jutottról gondoskodnak, az orosz-ukrán háború kirobbanása óta pedig összesen 2500 emberen segítettek – derült ki a Dorkász befogadóközpontjában tartott sajtótájékoztatón.
Az évforduló alkalmából az együttműködő partnerek jelenlétében számoltak be az eddigi munkáról. Az eseményen a háború áldozataira egyperces némasággal emlékeztek.
Széles Diána, Debrecen alpolgármestere arról beszélt, hogy a menekülthullám hatására egész Debrecen összefogott, akik itt vannak, azokról gondoskodik a város. Majd ahogyan az egy fideszes politikustól elvárható, a magyar kormány “békepártiságát” hangsúlyozta, a brüsszeli szankciókat is említve. Az alpolgármester köszönetet mondott a nemzetközi szervezeteknek, hogy a város mellé álltak, és segítenek a menekültek ellátásában.
Befogadóközponttá alakítják át a debreceni Dorkász-kempinget
Papp Csaba, a Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézet vezetője elmondta, a menekülteket is megilletik azok az ellátások, egészségügyi programok, amelyeket a Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézet a helyieknek is biztosít.
Emellett plusz szeretet kell, megnyugtatás, lélekkel foglalkozás és felkészítés az életre, a holnapra, arra, hogy felejtsék el azt a traumát, ami történt, és tudjunk nekik méltó holnapot biztosítani
– tette hozzá az intézményvezető.
Kiss Ábel Lukács, a Dorkász Szolgálat Alapítvány igazgatója szeirnt a cél itt is majd a saját ingatlan lesz. Egy három-öt éves szerződést írnak majd alá a családok, és sok-sok elemmel segítik majd az integrációjukat a környező településeken
Lehel Balázs, a gyermekvédelemmel és gyermekjogokkal foglalkozó nemzetközi szervezet, a Terre des Hommes Alapítvány igazgatója elmondta jól együtt tudnak működni a Dorkásszal, hamar megtalálták a közös hangot. Bízik a jövőbeli folytatásban.
A Dorkász a kezdetektől fogva képes volt biztosítani az alapellátást a menekülteknek, mi ebben segítettük a munkájukat. Ez jelentett egyrészt különféle képességfejlesztést a Dorkász munkatársainak, másrészt készség- és képességfejlesztést azoknak az embereknek, akik itt leltek menedéket. Jelentett ezen túl anyagi segítségnyújtást, de egyéb jellegű adományokat is. Összességében elmondható, hogy a célunkat elértük
– mondta Lehel Balázs.
Az UNICEF képviseletében Martina Tomic Latinac gratulált a a Dorkásznak az elmúlt egy évben nyújtott segítségéért. Örömét fejezti ki amiatt, hogy Debrecenben több szektorra kiterjedő együttműködés valósult meg. Mint ismertette,
több mint 600 gyéreknek biztosítottak oktatást, 300-nál több gyerek kapott oktatási felszerelést. Több mint 200-an pedig biztos szállást kaptak.