Élet Mentő Pont védjegyet kapott három debreceni intézmény

Ha ebben a három debreceni intézményben leszünk rosszul, jó eséllyel meg tudják menteni az életünket

Helyi hírek

Az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) Élet Mentő Pont védjegyét kapta meg három debreceni intézmény: a Déri múzeum, az Aquaticum termál és wellness szálló, valamint a HBZ zárcentrum . Képviselőik hétfőn a múzeum Munkácsy-termében rendezett ünnepségen vették át a tanúsítványt.

Korcsmáros Ferenc, az OMSZ észak-alföldi regionális igazgatója azt mondta, a kezdeményezéssel az a céljuk, hogy a márkához csatlakozó cégek, vendéglátóhelyek, üzletek, sportlétesítmények, szolgáltatók teremtsék meg az azonnali életmentés feltételeit arra az esetre, ha valaki éppen ott kerül hirtelen életveszélybe, például szívmegállás miatt újraélesztésre szorul.

Az Élet Mentő Pont minősítés feltétele, hogy az ott dolgozók elsajátítsák az életmentés alapjait, és legyen a helyszínen egy bárki által használható defibrillátor készülék – tette hozzá, megjegyezve, hogy az önkéntesek szakmai képzéséről és ismétlő képzéséről a mentőszolgálat gondoskodik.

Korcsmáros Ferenc fontosnak nevezte, hogy minél több intézményben jelen legyen az újraélesztés elkezdéséhez szükséges tudás és eszköz, ugyanis Magyarországon évente 16 ezer embert érint a hirtelen szívhalál, naponta hetvenen halnak meg így.

Élet Mentő Pont védjegyet kapott három debreceni intézmény
Újraélesztő (defibrillátor) készülékkel tartanak bemutatót az Élet Mentő Pont kapcsán tartott sajtótájékoztatón a debreceni Déri Múzeum Munkácsy-termében 2022. augusztus 8-án. Az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) Élet Mentő Pont védjegyét kapta meg három debreceni intézmény: a Déri múzeum, az Aquaticum termál és wellness szálló, valamint a HBZ zárcentrum. Az OMSZ kezdeményezésének célja, hogy a márkához csatlakozó cégek, vendéglátóhelyek, üzletek, sportlétesítmények, szolgáltatók teremtsék meg az azonnali életmentés feltételeit arra az esetre, ha valaki éppen ott kerül hirtelen életveszélybe, például szívmegállás miatt újraélesztésre szorul. MTI/Czeglédi Zsolt

Ez a folyamat öt percen belül visszafordítható, még agykárosodás nélkül újból megindítható a vérkeringés, de tíz percen túl már kevés a túlélés esélye, ezért fontos a gyors, szakszerű segítség – mondta a szakember. Hozzátette: jelenleg 15 mentőpont van az országban, ebből hat Hajdú-Biharban működik.

Papp Csaba, a Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézet (DAEFI) igazgatója közölte: intézményük országosan egyedülálló módon évente 18 ezer általános és középiskolás diák egészségügyi szűrését végzi, köztük számos esetben találtak olyan fiatalt, aki kezelésre szorul, megelőzve ezzel akár a későbbi hirtelen szívleállást.

Felhívta a figyelmet arra, hogy a 20-60 éves korosztály különösen veszélyeztetett: a túlsúly, a magas vérnyomás, az emelkedett koleszterinszint és a stressz olyan figyelmeztető jelek, amelyek indokolják a szakmai segítséget.