Mint arról korábban beszámoltunk, sanszos, hogy még idén egy állam által létrehozott alapítvány kezébe kerülhet a Debreceni Egyetem is.
Ennek többek között az lehet a hozadéka, hogy a Fidesz saját kádereit ülteti majd kulcspozíciókba (lásd a Színház- és Filmművészeti Egyetemen Vidnyánszky botladozásait), továbbá létszámleépítéssel is járhat, és persze a bizonytalanságot is növeli azokban, akik nem feltétlenül értenek egyet a kormány által közvetített “értékrenddel”.
Leépítést is hozhat a Debreceni Egyetem alapítványi kézbe adása
Az ellenzék debreceni szószólója a témával kapcsolatban Mándi László, a Momentum önkormányzati képviselője volt, aki Facebook-oldalán nyílt levelet intézett Pósán László fideszes képviselőhöz.
Mándi szerint a hír egyetlen pozitívuma, hogy immár teljesen világossá vált:
Önök félnek, a 2022-es választásokon vereségre készülnek, és eddig soha nem látott tempóban kezdték el kilapátolni a közpénzt a saját holdudvaruknak.
Most azonban arról a Debreceni Egyetemről beszélünk, melynek padjait én is koptattam, melynek országszerte százezrek köszönhetik a minőségi felsőfokú képzettségüket és munkájukat, amit ez lehetővé tett számukra. Városunk ékkövéről, világszínvonalú tudományos központjáról, mintegy 30.000 hallgató otthonáról. Ezt akarják Ön és pártja most végérvényesen kicsavarni az ország kezéből, és örökre átjátszani azt egy saját maguk által kinevezett társaság tulajdonába. Elég volt a közvagyon magánkézbe játszásából! Nem adjuk az Egyetemünket!
Pósán: az egyetem maga fontolgatja a modellváltást
A Debreceni Egyetemmel kapcsolatos állítása feketén-fehéren politikai hangulatkeltés s a valóság teljes figyelmen kívül hagyása. Ha csak kicsit is figyelne arra, mi történik a városunkban, akkor tudná az egyetem közleményéből, hogy maga az egyetem fontolgatja a fenntartói modellváltás lehetőségét. Ez a közlemény röviden ki is tér ezekre az előnyökre, javaslom, olvassa figyelmesen. Az egyetem álláspontja egyértelműnek látszik, a modellváltástól működési hatékonyságának erősödését és az egyetemi autonómia még szélesebb érvényesülését reméli.
A baloldal – így Önök is – korábban az egyetemi autonómiáért, a tudomány és az oktatás szabadságáért aggódtak és most pont Önök azok, akik meg akarják mondani hazánk egyik legnagyobb egyetemének, hogy neki mi lenne jó.