Karrierépítés a digitális korban: Hogyan maradj versenyképes?

Gazdaság

Ha meló meg karrierépítés, akkor ma már full más világ van, mint régen. Digitális korban élünk, minden pörög, minden online, és ha nem nyomod jól a játékot, mint a Slotsgem felületén a nyerőgépeket, simán lemaradsz. Szóval, ha versenyben akarsz maradni, akkor nem elég a suli meg a papír, itt folyamatosan fejleszteni kell magad.

Fejleszd magad

Ha csak annyit tudsz, amit az egyetemen vagy suliban megtanítottak, akkor felejtsd el a nagy karriert. A világ olyan gyorsan változik, hogy amit tegnap tanultál, az ma már lehet, hogy kuka. Szóval folyamatosan képezd magad, nézz videókat, nyomd az online kurzusokat, hackeld meg a tanulást. 

Különösen, ha tech, marketing vagy kreatív területen mozogsz, ott minden percben jönnek az új trendek.

Ráadásul, nem elég, ha csak technikai zseni vagy, mert ha egy meeting közepén nem tudsz egy értelmes mondatot kinyögni, akkor buktad az egészet. Kéne egy kis kommunikációs skill, egy kis csapatmunka, némi problémamegoldás – ezek mind olyan cuccok, amik a CV-ben lehet nem tűnnek olyan fontosnak, de a főnökök meg HR-esek imádják őket.

Online jelenlét = kötelező

Ha nincs LinkedIned, akkor kb. nem is létezel. De tényleg. Nem csak az a lényeg, hogy legyen egy profilod, hanem az is, hogy aktív legyél. Kommentelj, posztolj, mutasd meg, hogy értesz a szakmádhoz. Ha kreatív területen mozogsz, akkor egy Insta profil sem árthat, hadd lássa mindenki, hogy mit tudsz.

Nem elég az sem, ha profi vagy, mert a kapcsolatok legalább olyan fontosak, mint a tudás. Ha senki nem ismer, akkor sokkal nehezebb lesz melót szerezni. Menj el meetupokra, konferenciákra, lépj be Facebook csoportokba, ismerkedj, kérdezz, beszélgess! Soha nem tudhatod, hogy mikor hoz neked egy laza beszélgetés egy fullos álláslehetőséget.

Légy rugalmas, ne ragadj bele a komfortzónádba

Aki nem tud alkalmazkodni, az kiesik a versenyből. Ha ragaszkodsz egy adott pozícióhoz vagy munkamódszerhez, akkor könnyen lemaradsz. Néha érdemes kockáztatni, kipróbálni új dolgokat, és ha kell, váltani is. A legnagyobb game-changerek azok, akik nem félnek újat tanulni, új projekteket bevállalni.

Ma pedig már nem muszáj fix irodai melóban dolgozni. Ha van egy jó skilled, akkor tolhatod freelancerként is. Ráadásul, ha több lábon állsz (mondjuk egy side hustle, saját projekt vagy egy kis vállalkozás), akkor nem csak a biztonságod nő, de több lehetőséged is lesz fejlődni.

AI, automatizáció, jövő

A robotok meg a mesterséges intelligencia egy csomó munkát el fognak venni. Ha nem akarsz úgy járni, hogy 10 év múlva felesleges lesz a szakmád, akkor kezdj el most gondolkodni azon, hogy hogyan tudsz olyan készségeket fejleszteni, amik hosszú távon is menők maradnak.

Personal branding = Te vagy a márkád

Nem csak a nagy cégeknek kell branding, hanem neked is! Ha mindenki csak egy random Excel guruként ismer, akkor soha nem fognak rád emlékezni. De ha van egy egyedi stílusod, ha valami különlegeset nyújtasz, akkor az emberek megjegyeznek. Blog, podcast, YouTube, TikTok – rengeteg módja van annak, hogy építsd a neved.

Kérj visszajelzést és fejlődj

Ha mindig csak azt hallgatod, hogy milyen király vagy, akkor soha nem fogsz előre lépni. Néha kell egy kis kritika is, hogy fejlődj. Kérj visszajelzést a főnöködtől, kollégáidtól, ügyfeleidtől – és ha valami nem oké, akkor dolgozz rajta.

A legjobb emberek azok, akik mindig többet akarnak. Ha már most elégedett vagy, és nem hajtasz, akkor simán lehagynak a versenyben. Mindig nézd, hogy merre tart a világ, mit lehetne még jobban csinálni, és legyél az, aki mindig egy lépéssel előrébb jár!

A karriered rád vár!

A digitális korban a karrier nem egy egyenes út, hanem egy folyamatos játék, ahol mindig fejleszteni kell magadat. Tanulj, fejlődj, építs kapcsolatokat, légy rugalmas és merj új dolgokat kipróbálni. Ha ezt betartod, akkor nem csak versenyben maradsz, hanem te leszel az, akit mindenki követni akar! (x)