Keir Starmer, az Egyesült Királyság miniszterelnöke bejelentett egy négypontos tervet Ukrajnával való együttműködésre a háború befejezése és az ország Oroszországgal szembeni védelme érdekében.
Elmondása szerint az Egyesült Királyság, Franciaország és más országok egy „hajlandók koalíciójában” fokoznák erőfeszítéseiket, és arra törekednének, hogy az Egyesült Államokat is bevonják Ukrajna támogatásába.
„Ma a történelem fordulópontján állunk” – mondta Starmer egy csúcstalálkozó után, amelyen 18 vezető vett részt, főként Európából, köztük Volodimir Zelenszkij ukrán elnök.
A bejelentés két nappal azután történt, hogy Zelenszkij és Donald Trump amerikai elnök között feszült vita alakult ki a Fehér Házban.
A csúcstalálkozót követő sajtótájékoztatón Starmer ismertette a négy pontban meghatározott megállapodást:
- a katonai segélyek folyamatos biztosítása Ukrajnának, valamint az orosz gazdaságra nehezedő nyomás fokozása
- a tartós békének garantálnia kell Ukrajna szuverenitását és biztonságát, és Ukrajnának jelen kell lennie minden béketárgyaláson
- egy esetleges békemegállapodás esetén Ukrajna védelmi képességeinek megerősítése, hogy elrettentsen egy jövőbeli inváziót
- egy „hajlandók koalíciójának” kialakítása, amely garantálná a békét és megvédené a megállapodást
Keir Starmer emellett bejelentette, hogy az Egyesült Királyság további 1,6 milliárd fontot (2 milliárd dollárt) biztosít exportra, amelyből több mint 5000 légvédelmi rakétát vásárolnak. Ez kiegészíti a 2,2 milliárd fontos hitelt, amelyet az Ukrajnának nyújtott katonai segély finanszírozására fordítanak, részben a befagyasztott orosz vagyonból származó profitok felhasználásával.
„Tanulnunk kell a múlt hibáiból, nem fogadhatunk el egy gyenge megállapodást, amelyet Oroszország könnyen megszeghet – ehelyett egy erős alapokon nyugvó egyezményre van szükség” – mondta.
A miniszterelnök nem nevezte meg, mely országok csatlakoztak a „hajlandók koalíciójához”, de kijelentette, hogy az elkötelezett országok sürgősen megkezdik a részletes tervezést.
Az Egyesült Királyság – mondta – „csizmákkal a földön és repülőgépekkel a levegőben” fogja támogatni vállalását.
„Európának kell elvégeznie a munka oroszlánrészét” – tette hozzá, de hangsúlyozta, hogy az egyezményhez az Egyesült Államok támogatására is szükség van, és hogy Oroszországnak is részt kell vennie benne – ugyanakkor Moszkvának nem szabad megengedni, hogy diktálja a feltételeket.
„Tisztázzuk: egyetértünk Trumppal abban, hogy sürgősen szükség van egy tartós békére. Most közösen kell ezt megvalósítanunk” – mondta.
Amikor arról kérdezték, hogy Trump vezetése alatt az Egyesült Államok megbízhatatlan szövetséges-e, Starmer így válaszolt: „Senki sem akarta látni, ami múlt pénteken történt, de nem fogadom el, hogy az Egyesült Államok megbízhatatlan szövetséges.”
Résztvevő országok és reakciók
A csúcstalálkozón részt vevő országok közé tartozott Franciaország, Lengyelország, Svédország, Törökország, Norvégia, Csehország, Dánia, Németország, Hollandia, Románia, Finnország, Olaszország, Spanyolország és Kanada.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szerint Európának most sürgősen „újra kell felfegyverkeznie”.
Mark Rutte NATO-főtitkár is egyetértett ezzel, kiemelve, hogy az európai országok „fokozzák” erőfeszítéseiket annak érdekében, hogy Ukrajna „ameddig csak szükséges, a harcban maradhasson”.
Orbán Viktor a Facebook-oldalán a szokásos mantrát tolja: “háborúpártiak”. Nem, Putyinról ezúttal sem ejtett szót.