Átadta Debrecen a 2026. évi ösztöndíjait

Átadta Debrecen a 2026. évi ösztöndíjait

Helyi hírek

A Békessy Béla-sportösztöndíjak, a Cívis Talentum ösztöndíjak és a Kölcsey Ferenc-ösztöndíj ünnepélyes átadására került sor 2026. június 25-én a Régi Városháza Simonffy-termében. A tíz kiemelkedő sportoló, tíz tehetséges középiskolás diák és egy alkotó részére odaítélt ösztöndíjakat Papp László polgármester adta át.

Papp László köszöntőjében arról beszélt, hogy a tehetség akkor tud igazán kibontakozni, ha biztos hátteret, közösségi megbecsülést és támogatást kap. Hangsúlyozta: Debrecen évszázadok óta büszke iskolavárosi rangjára, a város pedig ma is kiemelkedően fontosnak tartja a tehetségek felkarolását.

A polgármester kiemelte, hogy a kiváló teljesítményt nemcsak észre kell venni, hanem a közösség előtt nyilvánosan is el kell ismerni. A három ösztöndíjjal Debrecen azt szeretné üzenni a díjazottaknak, hogy a város látja, értékeli és megbecsüli a teljesítményüket, és olyan támogató hátország kíván lenni, amelyre mindig számíthatnak.

Mint mondta, az elismerések nem csupán a sikereknek, az érmeknek és a rangos versenyeredményeknek szólnak, hanem annak a láthatatlan, áldozatos munkának is, amely a háttérben zajlik. A díjazott fiatalok eredményeikkel már most Debrecen nagykövetei, akik a sportpályákon, a tanulmányi versenyeken, valamint a tudomány és a művészet területén egyaránt öregbítik a város hírnevét – írja az önkormányzat.

Békessy Béla-sportösztöndíjak

A Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata által 2016-ban alapított Békessy Béla-sportösztöndíj célja, hogy elősegítse a debreceni sportolók eredményes felkészülését és a nemzetközi versenyeken való sikeres szereplését. Az ösztöndíj annak a debreceni sportszervezetben versenyző, egyéni vagy csapatsportágban részt vevő, amatőr vagy hivatásos, felnőtt vagy a legidősebb utánpótlás-korosztályba tartozó sportolónak adományozható, aki olimpián, paralimpián, világjátékokon, világbajnokságon, világkupán vagy Európa-bajnokságon kiemelkedő eredményt ért el.

Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata 2026-ban Békessy Béla-sportösztöndíjat adományozott Arany Attila Csaba atlétának, Bányász Viktória Éva aerobik versenyzőnek, Battai Sugár Katinka vívónak, Bernáth Attila ökölvívónak, Dobi Gergő triatlonistának, Fehér Flóra aerobik versenyzőnek, Göttlinger Dániel kerekesszékes vívónak, Komjáthi Nóra ökölvívónak, Litvák Lili karate versenyzőnek és Pernyész Dorottya uszonyosúszónak.

Cívis Talentum ösztöndíjak

A szintén 2016-ban alapított Cívis Talentum ösztöndíj célja a kiemelkedő tanulmányi és versenyeredményekkel rendelkező középiskolás diákok támogatása, valamint a nemzetközi tanulmányi versenyeken való sikeres részvételük elősegítése. Az ösztöndíj olyan Debrecenben tanuló tehetséges középiskolás diáknak adományozható, aki tanulmányai mellett humán, reál, idegen nyelvi, művészeti vagy informatikai területen, illetve a szakképzés keretében kiemelkedő teljesítményt nyújtott, nemzetközi tanulmányi versenyen vett részt, és diáktársai számára is példát mutat.

A város önkormányzata 2026-ban Cívis Talentum ösztöndíjat adományozott Baran Júliának, a Fazekas Mihály Gimnázium 10. osztályos tanulójának, Bodor Noéminek, a Fazekas Mihály Gimnázium 11. osztályos tanulójának, Czapák Dánielnek, a Medgyessy Ferenc Gimnázium, Művészeti Szakgimnázium és Technikum 11. osztályos tanulójának, Fekete Fruzsina Flórának, a Tóth Árpád Gimnázium 10. osztályos tanulójának, Görömbey Tamásnak, a Fazekas Mihály Gimnázium 12. osztályos tanulójának, Kovács Enikőnek, a DSZC Bethlen Gábor Közgazdasági Technikum és Kollégium 13. osztályos tanulójának, Lesku Dórának, a Tóth Árpád Gimnázium 12. osztályos tanulójának, Pankucsi-Versényi Áronnak, a Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma 12. osztályos tanulójának, Rátonyi Levente Marcellnek, a Fazekas Mihály Gimnázium 11. osztályos tanulójának és Vámosi Bendegúz Péternek, a Fazekas Mihály Gimnázium 11. osztályos tanulójának.

Kölcsey Ferenc-ösztöndíj

A Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése által 2006-ban alapított Kölcsey Ferenc-ösztöndíj célja olyan, Debrecenről szóló értékes alkotások létrejöttének ösztönzése, amelyek erősítik a helyi polgárok identitását és a városhoz való kötődését. Az ösztöndíj a kulturális élet területén alkotó természetes vagy jogi személynek adományozható.

A Kölcsey Ferenc-ösztöndíjat 2026-ban Mispál Attila, Balázs Béla-díjas film-, televízió- és színházi rendező, forgatókönyvíró, dramaturg vehette át a Karcok Szilágyi Imre műhelyéből – Egy kortárs debreceni rézmetsző portréja című pályaművéért.

A pályázat célja egy 52 perces, professzionális portréfilm elkészítése Szilágyi Imre grafikusművészről. Az alkotás bemutatja a művész életét, munkásságát és legfontosabb műveit, egyéni látásmódját, alkotói szemléletét és világlátását, valamint Debrecenhez fűződő kapcsolatát és a városhoz kötődő élményeinek jelentőségét.

Zárógondolataiban Papp László polgármester hangsúlyozta: már a díjazottak eredményeinek felsorolása is rendkívüli teljesítményekről tanúskodik, de ezek mögött hosszú évek munkája, lemondása, elkötelezettsége és koncentrációja áll. A polgármester kiemelte, hogy Debrecen számít a fiatal tehetségeire, és szívesen támogatja őket. Teszi ezt azzal az ambícióval és elkötelezettséggel, hogy nemcsak most, hanem a jövőben is számít rájuk.

Hozzátette: a díjazottak munkája és elkötelezettsége is hozzájárul ahhoz, hogy Debrecennek nagy jövője legyen. Végezetül gratulált valamennyi ösztöndíjasnak, és köszönetet mondott a szülőknek, a pedagógusoknak, a felkészítő tanároknak és az edzőknek azért a támogatásért és háttérért, amely hozzásegítette a fiatalokat eredményeik eléréséhez.