Kisautóbörze Debrecenben

Generációk gyerekkorát határozták meg. A debreceni kisautóbörzén jártunk

Helyi hírek

Ha azt mondom, Bburago, Matchbox vagy akár Hot Wheels, akkor az első kettőből a legtöbbeknek beugorhat, hogy ezek bizony kisautómárkák. Ezek a négykerekű játékok számos generáció gyerekkorát határozták meg, és szereztek nekik boldog perceket. Nos, ezeket a nosztalgikus pillanatokat idézhették fel a hétvégén a VOKE-ben megrendezett kisautóbörzén az érdeklődők, amelyhez hasonló tematikájút korábban már rendeztek egy éve ugyanitt.

Hirdessen nálunk! Megéri!

Klasszikus bolhapiac, kicsit másképpen

Megmondom őszintén, csakúgy, mint az ásványkiállítás előtt, most is kissé szkeptikus voltam, hogy mennyien lehetnek majd a helyszínen, de ahogy beléptem ismételten pozitívan csalódtam. Kezdve azzal, hogy már az előtérben is voltak árusok, majd a főteremben igazi vásári hangulat fogadott. Nem viccelek, zsúfolásig megtelt a terem, és olyan volt érzetre, mintha a hajdani KGST-piacokon lennék, csak éppen zsebkendőnyi területen volt az egész. Ennek miértjére a főszervező, Zsibók András elmondta, hogy most biztosra mentek, miután az egyik helyi kereskedelmi rádióban is meg volt hirdetve az esemény, így vélhetően ez is hozhatott plusz érdeklődőket. Ezen kívül elmondta, hogy ez a mostani részvétel az eddigi legnagyobb. Viccesen megjegyezte, hogy lassan ezt a létesítményt is ki fogják nőni, mint egykoron a DEMKI ifjúsági házat. Ez nem is volt meglepő, miután minden korosztály képviseltette magát a helyszínen. Még két barátságos négylábú tacskó kutya (a gazdájukkal) is megtekintette a portékákat, így nem lehetett azt mondani, hogy a kutyát sem érdekelte.

Határon túlról is érkeztek árusok

A nagy érdeklődésnek pedig az is lehet oka, hogy a határon túlról is érkeztek kiállítók, a földrajzi közelség okán a legtöbben Romániából, így például Kolozsvárról is. Egyikük, Paul Veres főleg újságokban található gépjárműmaketteket hozott, amelyeket román, olasz, német és spanyol kiadványokból gyűjtött össze pár év alatt. Erdélyből érkeztek, pontosabban a Partiumhoz tartozó Szatmárnémetiből. Rajta kívül egy békéscsabai különítmény is tiszteletét tette, náluk gyakorlatilag apáról fiúra szállt ez a szenvedély. Az édesapa körülbelül 30 éve hódol ennek a különleges elfoglaltságnak, így nem volt kérdés, hogy a fia is folytatja. A szomszéd asztalnál is körülbelül hat éve kezdődött gyűjtögetés, a padláson megtalált néhány Matchbox után nem volt megállás. 

Néha sokat ér a doboz is

Megtudtam azt is, hogy a sértetlen doboz is ugyanolyan fontos, mint maga a kisautó. Ezt azzal demonstrálta nekem a főszervező, hogy a zsebéből elővett egy lila színű kocsit, és kijelentette, hogy a gyűjtők körében negyenezer forintot érne a doboza, ha meglenne, míg az autó olyan ritka, hogy a dupláját. Azt is elárulta, hogy a Matchboxok közül a legtöbbet Amerikából tudják beszerezni az E-bayről, hiszen itthon szinte lehetetlen rátalálni ezekre a limitált régebbi példányokra, amelyek közül akadtak különösen drága, több tízezer forintot érő darabok is. Az előtérben szétnézve végezetül találtam egy különösen nekem tetsző példányt, egy limitált 1967-es Ferrari 312 F1-es versenygép személyében, amit egy igen dekoratív könyv alakú díszdobozban árultak. Ezen őszintén el is gondolkodtam volna, ha nem került volna majdnem egy “Deákba”. 

A valós autómárkákat keresik

Szinte minden standnál azt mondták, hogy a valós autómárkák a kelendőek, így a Nissan, Toyota, BMW, Ford, Audi, Volkswagen, Mercedes és Ferrari vonalat szeretik különösen a márkákra szakosodott gyűjtők. Az úgynevezett „fantázia kocsik” nem igazán népszerűek, habár vannak kivételek. A Harry Potter sorozatból megismert Ford Anglia 1962-es kiadása például igencsak kedvelt a gyűjtők és a sorozat fanatikusai között is. 

Végül egy-két érdeklődőt próbáltam faggatni az okáról, ami miatt felkereste a helyszínt. Egyikőjük nagyon frappánsan csak annyit mondott: „Mindenki szereti az autókat, nem?” Valóban, ezzel az állítással nem lehet vitatkozni.

– Faragó László –