Szájer József

Szájer József visszamászik az ereszen a közéletbe

Ország

Szájer József a XXI. Század Intézet honlapján bejelentette, hogy elfogadta Schmidt Mária főigazgató felkérését, és kollégáival megalapította a Szabad Európa Intézetet az Alapítvány keretein belül. Hangsúlyozta: „Hivatásos politikusi pályám 2020-ban véget ért, és a politika harcmezejére nem térek vissza.”

Hirdessen nálunk! Megéri!

“Elfogadtam Schmidt Mária főigazgató asszony megtisztelő felkérését és az Alapítvány keretein belül kollégáimmal létrehoztuk a Szabad Európa Intézetet” – tudatja Szájer József a XXI. Század Intézet honlapján.

Szájer 2020 decemberében mondott le EP-képviselői mandátumáról, de most új szakaszt kezd a Szabad Európa Intézet megalapításával. Közleményében kiemelte, hogy „egy régóta tartó együttműködés új fázisa kezdődik.” Az Intézet – amely háromfős csapattal indul – ambiciózus programokat tervez.

A nemzeti szuverenitásra alapozott európai integráció elvét vallják, kiállnak a szabadság mellett, elutasítják az Európai Egyesült Államok gondolatát és egyetértenek Magyarország Alaptörvényével, “amely szerint az európai együttműködés alapja a tagállamok önállósága, amelyben a szuverenitásról a nemzetek nem lemondanak az Unió javára, hanem azt az uniós intézmények által, közösen gyakorolják” – ismerteti az Intézet alapelveit és a programját is – írja az ATV.

Zarándokhely lett Brüsszelben az eresz, amelyen Szájer József menekülni próbált

A közeljövőben a következő programokat indítják el:

– önálló Európa-koncepció kidolgozása; a hatvanas években megszületett, De Gaulle elnök által ihletett, francia Fouchet-terv óta nem készült az Unió fejlődését nemzeti alapon kijelölő részletes program, ezt a hiányt szeretnénk pótolni; a terv a tavaly megszületett és az Unió jövőjére vonatkozó, német-francia tudósok által készített reformjavaslatra is reagálni fog;

– az Európai Unió tagországai számára összehasonlításra alkalmas, komplex szuverenitás-index kidolgozása, rendszeres vizsgálatuk a szuverenitás érvényesülése szempontjából, az azt fenyegető veszélyek számba vétele;

– egy Nemzetek Jogai Charta-tervezet elkészítése; jelenleg az Unió alapokmányai között csak az egyének jogait védő charta létezik és ebből számos egyensúlytalanság és az Unió működését érintő diszfunkció ered.

“Munkánk előrehaladását és eredményét megosztjuk a nyilvánossággal” – írja Szájer József.

“Az Intézet keretében a jövőbeli személyes tevékenységem, bár az alapvető politikai kérdéseket is érinti, szellemi, szakmai, elemző, tanácsadói természetű lesz” – hangsúlyozza.

“Külön hangsúlyt kívánok fektetni azokra a területekre, ahol meglévő ismereteim és tapasztalataim leginkább segítik a munkát: az alkotmányjogra és az uniós jogra” – teszi hozzá.

Elkészült és az Alapítvány gondozásában a napokban megjelenik Frontvonalban című, harminc éves politikusi tevékenységemet átfogó, 2020 októberében rögzített interjúkönyv is – tudatja.

“Hivatásos politikusi létem 2020-ban véget ért, lemondásommal vállaltam a felelősséget és a politika nehéz, embert próbáló harcmezejére nem fogok többé visszatérni. Politikai álláspontom változatlan – az azonban ma nem több, mint egyetlen magyar hazafi nézete, aki másokat nem képvisel. Ha meggyőzök velük valakit, annak persze örülök” – hangsúlyozza, kiemelve: “az elmúlt négy esztendőt szellemi építkezésre használtam, közben egy súlyos betegséggel is meg kellett küzdenem. Megújulva vágok most neki az új feladatoknak. Jövőbeli megnyilvánulásaim szellemi kérdésekre fognak korlátozódni – abba a privátszférám nem tartozik bele.

A 2020 decemberi lemondásommal összefüggő, magán-természetű kérdésekről a jövőben sem fogok nyilatkozni, az a jogilag védett magánéletem része, rajtam és közvetlen környezetemen kívül nem tartoznak senkire” – szögezi le Szájer József.

“A négy évvel ezelőtti esetet kísérő nyilvános vitának egyetlen eleme van, ami túllépett a privát ügyeken, ezért fontosnak tartom újra rögzíteni, hogy a politikai hátsó szándékokkal terjesztett állításokkal szemben kábítószert nem fogyasztottam, eljárás ellenem nem indult, kizárólag a Covid-korlátozások megsértése miatt fizettem bírságot a hatóságnak” – teszi egyértelművé a közleményében, jelezve: magánélete és neve megsértéséért a jövőben ugyanúgy jogi elégtételt vesz, mint az elmúlt négy évben tette.

“Jogerős ítéletek születtek, sérelemdíjat fizettek a jogsértők, több milliós bírságot szabott ki a hatóság. Magyarországon működik a személyiségi jogvédelem, anyagilag sem éri meg megsérteni a magánélethez fűződő jogokat. Tiszteletben tartásukat elvárom” – írja a közleményében.