Tavaly októberben a Mol olajszivárgást észlelt a Pécs és Százhalombatta közötti vezeték Gárdony melletti szakaszán.
A vezetéket azonnal elzárták, és a szakemberek megállapították, hogy egy repedés okozta a szivárgást. Most azonban az Átlátszó arról számolt be, hogy a Mol által korábban közölt 10 köbméter helyett közel ötvenszer annyi, azaz 487 köbméter gázolaj és benzin folyhatott ki a vezetékből.
Az Átlátszó helyszíni riportja szerint annak ellenére, hogy a Mol 1600 köbméter szennyezett földet cserélt ki a szivárgás környékén, a terület továbbra is szennyezett lehet. Egy, a szivárgás helyszínétől 350 méterre lévő kútban is találtak szénhidrogénszennyezés nyomait, bár a Mol azt állítja, hogy ennek nincs köze a szivárgáshoz. Egy lakossági fórum jegyzőkönyvéből azonban kiderült, hogy a cég eredetileg csak 100 méteres körzetben ajánlotta fel a kutak vizsgálatát, miközben a helyiek attól tartanak, hogy a szennyezés talajvízen keresztül elérhetett távolabbi területeket is. A Mol tájékoztatása szerint a szennyezést lehatárolták, de a helyiek bizalma megingott.
A jegyzőkönyvben már 300 köbméteres szivárgás szerepel a korábban említett 10 köbméter helyett, míg egy, az Átlátszóhoz és a Greenpeace-hez eljuttatott közadatigénylésből kiderült, hogy valójában 487 köbméter lehetett a kiszivárgott üzemanyag mennyisége. A helyiek szerint a szennyezés mértéke és kiterjedése jóval nagyobb, mint amit a Mol elismer, és attól tartanak, hogy nemcsak Gárdony zártkerti része, hanem az egész település, sőt akár a Velencei-tó is érintett lehet.
A területen lakók egyre elégedetlenebbek a Mol által végzett vizsgálatokkal, ezért néhányan saját pénzükből kezdeményeztek egy független vizsgálatot. A cég és a lakosság közötti viszony jelentősen megromlott. Korábban a Mol korlátlan mennyiségű palackozott ivóvizet biztosított a lakóknak, de mivel sokan nem vitték vissza a palackokat, ezzel leálltak. Eközben a kút vize továbbra sem iható, és a szennyezett víz tárolására kihelyezett tartályok a téli hidegben befagytak.
Az érintett terület Gárdony zártkerti része, ahol sokan mezőgazdasági tevékenységet folytatnak vagy állatokat tartanak. Az Átlátszó által megkérdezett helyiek közül van, aki lajtos kocsiból itatja az állatait a szivárgás óta, míg mások bizonytalanok abban, hogy használhatják-e a fúrt kút vizét növényeik öntözésére. Többen aggódnak amiatt is, hogy a szennyezés károsította a vegyszermentesen gondozott ültetvényeiket. Egy helyi család például egy hónapig a kútjuk vizét használta kisgyermekük fürdetésére, pedig elképzelhető, hogy a víz rákkeltő benzolt tartalmazott. A szivárgásról, sőt a vezeték létezéséről sem sokan tudtak, és úgy hírlik, a család hamarosan elköltözik.