Magyarország lehetővé teszi a Fülöp-szigeteki Köztársaságból érkező vendégmunkások foglalkoztatását annak ellenére, hogy az országnak nincs visszafogadási megállapodása sem Magyarországgal, sem az Európai Unióval – derült ki a csütörtök este megjelent Hivatalos Értesítőből, amely Szijjártó Péter külügyminiszteri közleményét is tartalmazta.
A Telex által kiszúrt, a vendégmunkások foglalkoztatásáról szóló 450/2024-es kormányrendelet értelmében alapvetően csak olyan harmadik országból érkező vendégmunkás alkalmazható, akit nemzetközi egyezmény alapján haza lehet küldeni, ha lejár magyarországi tartózkodási ideje, vagy ha törvénysértést követ el. Ez a követelmény a Fülöp-szigeteki Köztársaság esetében nem teljesül, hiszen sem az EU, sem Magyarország nem kötött visszafogadási egyezményt az országgal. A rendelet azonban kivételt tesz, és lehetőséget biztosít vendégmunkások alkalmazására olyan államokból is, amelyekkel nincs visszaküldési szerződés, amennyiben az adott ország megfelel bizonyos feltételeknek.
Hogyan válhat lehetővé a foglalkoztatás?
A rendelet szerint azok az országok, amelyekből visszafogadási egyezmény nélkül is érkezhetnek vendégmunkások, kötelesek államilag elismert szervezetet vagy irodát működtetni Magyarországon. Ez a szervezet vállalja, hogy gondoskodik állampolgárai hazatéréséről abban az esetben, ha megszegik a magyar vagy az uniós tartózkodási szabályokat. Az ilyen országokról a külügyminisztérium vezet listát, amelyet a Hivatalos Értesítőben tesznek közzé.
A jelenlegi lista mindössze egy országot tartalmaz: a Fülöp-szigeteki Köztársaságot. Ez azt jelenti, hogy a Fülöp-szigetek rendelkezik olyan Magyarországon működő irodával vagy szervezettel, amely vállalja a vendégmunkások hazaküldését szükség esetén.
Fontosak a kormány számára
A Fülöp-szigetekről eddig is jelentős számú vendégmunkás érkezett az EU-ba és Magyarországra, mivel a térség munkaerő-piaca nagyban támaszkodik a külföldről érkező dolgozókra. A munkaerő-közvetítő cégek számára különösen fontos, hogy folyamatosan biztosíthassák a Fülöp-szigeteki munkaerő érkezését. A kormányrendelet és a Hivatalos Értesítőben közölt külügyminiszteri döntés lehetőséget ad arra, hogy ez a gyakorlat a jövőben is zavartalanul folytatódhasson.