Egy gyors lefolyású, súlyos betegség okozta Vadász Zsolt, a Budapesti Operettszínház színészének halálát – számoltunk be róla korábban.
A művész 51 éves korában, tragikus hirtelenséggel hunyt el – közölte a szomorú hírt az intézmény. Vadász Zsoltot a Budapesti Operettszínház saját halottjának tekinti.
A Blikk a család egy közeli ismerősétől úgy értestült, a színész húsevő baktérium okozta fertőzésbe halt bele. Az informátor szerint Vadász Zsolt nagyjából két hete az otthonában lett rosszul, mentővel kellett kórházba szállítani.
A színész hamar lélegeztetőgépre került, de ez sem segített, sorban leálltak a szervei.
Debrecenben is rendszeresen fellépett
Vadász Zsolt Ózdon született 1972-ben. A Gór Nagy Mária Színitanodában és a Budapesti Operettszínház Zenés-Színészképző Stúdiójában tanult színészetet és éneklést. 1997-től 2001-ig az egri Gárdonyi Géza Színház tagja volt, ahol operettek és musicalek főszerepeit alakította. 2000-2002 között a debreceni Csokonai Színházban játszott, ahol az operettszerepek mellett az operával is megismerkedett. 2001 óta volt a Budapesti Operettszínház művésze, ahol az operettirodalom legnépszerűbb bonviván szerepeit alakította.
Vendégszerepelt a Győri Nemzeti Színházban, a Debreceni Csokonai Színházban, a Miskolci Nemzeti Színházban, a Pécsi Nemzeti Színházban, a Kassai Állami Színházban, a plzeni J.K. Tyla Színházban. Énekelt New Yorkban, Chicagóban a Chicagói Szimfonikusokkal, Los Angelesben a Walt Disney Concert Hallban, Washingtonban, Miamiban, Kanadában, Németországban, Oroszországban, Olaszországban, Ausztráliában, Japánban, Kínában, Kazahsztánban, Ománban, Katarban, Bruneiben, Dubaiban és a Fülöp-szigeteken is. A magyar mellett német, szlovák, cseh, olasz és orosz nyelven is szerepelt.
A húsevő baktérium ritkán betegít meg, de akár végzetes is lehet
A “húsevő baktérium” kifejezés a köznyelvben olyan baktériumokat jelöl, amelyek súlyos, gyorsan terjedő fertőzéseket okoznak, amik a bőr és a lágy szövetek elhalásával járnak. A szakmai neve ennek a fertőzésnek nekrotizáló fasciitis. Néhány gyakori kórokozó, amely ilyen fertőzéseket okozhat, a következők:
- Streptococcus pyogenes: Ez a baktérium gyakran nevezik “húsevő baktériumnak”. Ez egy gram-pozitív baktérium, amely különböző fertőzéseket okozhat, beleértve a nekrotizáló fasciitist.
- Staphylococcus aureus: Ez a baktérium, különösen a meticillin-rezisztens Staphylococcus aureus (MRSA), szintén okozhat nekrotizáló fasciitist.
- Clostridium perfringens: Ez a baktérium anaerob környezetben, például mély sebekben, súlyos fertőzéseket okozhat, amelyek szövetelhaláshoz vezetnek.
- Vibrio vulnificus: Ez a baktérium gyakran található meleg tengervízben, és nyílt sebekbe jutva súlyos fertőzéseket okozhat, különösen az immunrendszer gyengült emberekben.
Tünetek
A nekrotizáló fasciitis tünetei gyorsan fejlődhetnek, és az alábbiak lehetnek:
- Intenzív fájdalom és duzzanat a fertőzés helyén.
- Piros, meleg, és érzékeny bőr a fertőzött területen.
- Láz, izzadás, hidegrázás, és általános rossz közérzet.
- A bőr elszíneződése, hólyagok kialakulása és fekélyek.
Kezelés
A nekrotizáló fasciitis egy orvosi vészhelyzet, amely azonnali kezelést igényel. A kezelés magában foglalhatja:
- Az érintett szövetek műtéti eltávolítását.
- Intravenás antibiotikumok alkalmazását.
- Támogató kezelést, például fájdalomcsillapítást és folyadékpótlást.
Megelőzés
- Sebek megfelelő tisztítása és fertőtlenítése.
- Bőrkárosodás elkerülése, különösen vízben, ahol húsevő baktériumok jelen lehetnek.
- Azonnali orvosi ellátás igénybevétele, ha a fenti tünetek jelentkeznek.
Fontos, hogy a nekrotizáló fasciitist gyorsan és hatékonyan kezeljék, mivel a fertőzés nagyon gyorsan terjedhet és életveszélyes lehet. Ha bármilyen gyanú merül fel, azonnal orvoshoz kell fordulni.
Fotók: Facebook/Budapesti Operettszínház