Sztrájktárgyaláson járt Maruzsa Zoltán a közoktatásért felelős államtitkárnál mindkét pedagógus szakszervezet, de nem jutottak dűlőre a felek.
A PDSZ és a PSZ közös videóbejelentkezésében arról tájékoztatott, hogy az államtitkár ígérete szerint 2029-re felzárkóztatják a pedagógus-fizetéseket a diplomás átlagbér 80 százalékára, de az idei béremeléssel kapcsolatban konkrétum nem hangzott el.
Ezért jöttünk, nem másért. Nem azért, hogy meghallgassuk azt, hogy mi várható majd 2029-ig, és az Unió segítségével hány százalékos béremelésben részesülünk majd. Az ígéretekkel már tele van a padlás.
– mondta Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) ügyvivője.
Azt is hozzátette, a tömeges pályaelhagyás miatt kialakult krízishelyzetet most kell megoldani, még a tanévkezdés előtt. Mint ismertette, most nyáron is nagyon sokan otthagyták tanári állásukat, a fiatalok meg nem jönnek. Nincs elegendő létszám, nincs elegendő szakos ellátottság annak ellenére sem, hogy az oktatási kormányzatnak kutya kötelessége, hogy az alaptörvényben lefektetett jogát mindenki számára garantálja – mondta Nagy Erzsébet.
Példaként említette, hogy aki 14 éve tanít, 312 ezer forintot kap. Egy 8 általánost végzett határvadász meg 400 ezret. Leszögezte: “a mi ágazatunkat lenézik, nem a másik kap túl sokat”.
A videóban az is elhangzott, augusztus 30-ára nagy nehezen kicsikartak még egy egyeztetést. Addig arra kérik a pedagógusokat, hogy a sztrájkelőkészítéssel ne várjanak. A sztrájkfolyamatot csak szüneteltették tavasszal, ősztől újra indulhat a munkabeszüntetés, jelenleg ugyanis úgy tűnik, nem kapnak normális ajánlatot.
Totyik Tamás, a PSZ alelnöke szerint az oktatásban vészhelyzetben van, de emiatt a kormány nem akar létrehozni operatív törzset. Azt javasolta, hogy minden pedagógus végzettségű minisztert, államtitkárt, országgyűlési képviselőt, polgármestert, oktatási hivatali dolgozót, tisztviselőket vezényeljenek ki az oktatási intézményekbe az ellátottság megfelelő biztosítására. Hogy a gyerekek alaptörvényben foglalt jogait megteremthessék.