Danyi Dorottya és Nagyné Bacsó Judit vették át első alkalommal a Várhalmi Ilona-díjat a Vojtina Bábszínházban tartott ma esti ünnepélyes díjátadón. A díjazottak munkáját Varga Éva képzőművész emlékplakettjével és az alapító intézmények egyéni felajánlásaival (családi és csoportos belépőkkel, bérletekkel, könyv-és ajándékcsomagokkal) jutalmazták.
Asbóth Anikó, a Vojtina Bábszínház igazgatója köszöntő beszédében örömét fejezte ki, hogy egy pedagógusoknak szóló díjat alapítottak és adhattak át a munkájukat nagy alázattal és odaadással végző tanároknak. Megköszönte nekik, hogy energiájukat nem kímélve, szellemi nyitottsággal hozzák intézményeikbe a diákjaikat. Puskás István, Debrecen alpolgármestere kiemelte, egy közösség tagjai ismerik el a munkájukat segítő pedagógusokat, és bizodalmát fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a Várhalmi Ilona-díj sok-sok évtizedig jelen lesz Debrecenben, és meg tudja mutatni a közösség azon tagjait, akik nélkül Debrecen nem lenne az, ami.
Danyi Dorottya biológiát és latint tanít a debreceni Szent József Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium és Kollégiumban. A díjalapítók kuratóriumának írt bemutatkozó levelében így fogalmaz: „Az első pillanatoktól kihagyhatatlannak gondoltam a tanórán kívüli nevelést, nem pusztán terepgyakorlatokon, laborlátogatásokon, zarándoklatokon és lelkigyakorlatokon, de a művelődés minden területén. Nem ballaghatott osztály a kezeim közül anélkül, hogy ne járta volna végig előtte a város színes palettáját.
Nagyné Bacsó Judit az újfehértói Istenszülő Oltalmáról Elnevezett Görög Katolikus Óvoda és Általános Iskola matematika, környezetismeret és vizuális kultúra tanára. A hátrányos helyzetű gyerekekkel folytatott napi munkája számos kihívás elé állítja, mégis töretlen a szakmai és emberi lelkesedése. „Semmivel sem összehasonlítható, amikor a kezdetektől kísérhetem végig a gyermekek fejlődését egy intézményben. Az utóbbi években egyre több gyermekkel találkozom, akinek valamilyen beilleszkedési és tanulási problémája van, hallás- vagy látássérült, hátrányos helyzetű vagy mélyszegénységben élő. A debreceni kulturális intézmények kiemelt figyelmet fordítanak rájuk, hiszen elképzelhető, hogy többségük számára felnőttként a kultúra ezekben a formákban elérhetetlen lesz.”
Az elismerést öt debreceni kulturális intézmény, a Csokonai Nemzeti Színház Debrecen, a Déri Múzeum, a MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ, a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar, Művészeti Központ és a Vojtina Bábszínház alapította olyan, a régióban tevékenykedő pedagógusok elismerésére, akik kiemelt figyelemmel követik a debreceni kulturális intézmények programjait és azokra rendszeresen kísérik diákjaikat. Minden év januárjában egy normál tanrendű oktatási rendszerben dolgozó pedagógus és egy, a hátrányos helyzetű tanulókat segítő pedagógus szakmai munkáját ismerik el a díjjal. A díjat alapító öt kulturális intézmény kuratóriuma első körben 18, majd hat jelölt közül döntött a két nyertes személyéről.
Az alapítók célja a pedagóguspálya szakmai és társadalmi megbecsülésének megerősítése, valamint az egyes intézmények és a pedagógusközösség közötti professzionális diskurzus elmélyítése.
A kuratóriumi tagok mindannyian szakemberek: Asbóth Anikó, a Vojtina Bábszínház igazgatója, Dr. Márkus Edina Ilona, a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar, Nevelés- és Művelődéstudományi Intézet intézetigazgató-helyettese, Vizi Katalin, a MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ ügyvezető igazgatója, Prof. Dr. Keményfi Róbert, a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar dékánja, Dr. Lakner Lajos, a Déri Múzeum tudományos igazgatóhelyettese és Dr. Mátyássy Szabolcs, a Csokonai Nemzeti Színház Debrecen igazgatója. A díj védnökségét Dr. Papp László, Debrecen polgármestere vállalta.
Az intézmények kuratóriuma az elismerést minden év január 21-én, a magyar kultúra napja előestéjén adja át. A díjátadó ünnepséget évről évre más-más kulturális intézmény rendezi. Első alkalommal a Vojtina Bábszínházra esett a választás.
A Várhalmi Ilona- díj névadójáról:
Várhalmi Ilona, a debreceni színjátszás és oktatás ikonikus alakja, az Ady Endre Gimnázium intézményvezető-helyettese, művészeti vezetője, drámatagozatának megalapítója volt. Ő vette át az Ady Endre Gimnázium első Ady-gyűrűjét, amelyet 2003 óta a tantestület szavaz meg az év pedagógusának. Emellett több országos és városi díj birtokosa (Eötvös József díj, Pro Urbe-díj, Csokonai- díj).
Az ország számos színházában van tanítványa, közülük többen országosan is ismert színművésszé váltak. Legendás tanár volt, aki közeli kapcsolatban állt tanítványaival, nem csak a „drámás” gyerekekkel. Neve, beceneve, a jól ismert Cila, fogalom volt a városban, a színházi szcénában.
Várhalmi Ilona 2024. február 22-én, életének 73. évében hunyt el.
Fotó: Csatáry-Nagy Krisztina