Kudarcba fulladt a tócóvölgyi nagyrét értékesítése – Nincs fizetőképes kereslet Debrecenben?

Helyi hírek

Debrecen városvezetése tavaly jelentette be, hogy értékesíti a tócóvölgyi nagyrét teljes területét. A terv szerint a területen több ezer új lakás épült volna, az eladásból befolyó összegből pedig az önkormányzat a Derék utcán saját beruházásban 210 lakást épített volna.

A projekt azonban megbukott: két árverést is tartottak, de egyik alkalommal sem jelentkezett vevő. Dombi Mihály közlése szerint ez azt jelzi, hogy Debrecenben nincs fizetőképes kereslet az újépítésű lakásokra.

A Szikra Mozgalom debreceni tagja szerint az önkormányzat az elmúlt évben semmilyen érdemi lakáspiaci beavatkozást nem tett. Nem volt bérlakás-pályázat, nem valósult meg a Főnix lakásprogram, és indoklás nélkül elutasították az Otthonügynökség létrehozására vonatkozó javaslatot is.

Nagy léptékű lakésépítési programot indít a debreceni önkormányzat, de saját erőből nem megy

Most kiderült, hogy a vagyonkezelő a sikertelen árverések ellenére mégis értékesíti az egyik telket, és a vételárból új lakásokat vásárolna. Dombi Mihály ezt súlyos irányváltásnak nevezte, és több problémát is megfogalmazott.

Az újépítésű lakások rendkívül drágák, és nem felelnek meg az önkormányzat szociális lakáscéljainak. Állítása szerint a befolyó összegből mindössze két lakást tudna megvásárolni a város.

Ha az önkormányzat nem saját maga építtet, akkor a beruházás teljes költségét, a kivitelezők és fejlesztők profitjával együtt kell kifizetnie, ami szerinte 10–20 százalékkal, vagy akár ennél is nagyobb mértékben drágítja a lakásokat.

A város miért költi el az 1100 négyzetméteres telek eladásából származó bevételt új lakások vásárlására, miközben több száz önkormányzati tulajdonú lakás jelenleg is üresen áll?

Dombi Mihály szerint a városnak ehelyett a meglévő lakásállomány felújítására és bérlakásrendszerbe történő bevonására kellene koncentrálnia, valamint saját telkein, saját beruházásban kellene új lakásokat építenie, nem pedig a piacon, magas áron vásárolnia.

Elfogadhatónak tartaná azt a megoldást is, ha az önkormányzat olyan szerződést kötne a beruházóval, amely szerint az elkészült lakások 25 százalékának tulajdonjoga a városhoz kerülne. Mint jelezte, ez a konstrukció több külföldi városban, valamint egyes budapesti kerületekben is alkalmazott gyakorlat.