A városvezetés szerint Debrecen már nagyon okos és zöld, de még van hova fejlődni

Helyi hírek

Debrecen bekerült az Európa Zöld Fővárosa-pályázat három legjobb városa közé (hét induló közül – a szerk.), így a kontinens legfenntarthatóbb és legélhetőbb települései között emlegetik – állítja az önkormányzat.

A JövőMűhely pódiumbeszélgetésen szakemberek értékelték az eddig elért eredményeket, és arról is szó esett, milyen irányban folytatódhat a város fenntartható fejlődése.

Megállapították, az elmúlt években Debrecen egyre nagyobb hangsúlyt fektetett arra, hogy a fenntarthatóság és a zöld szemlélet meghatározó szerepet kapjon a városfejlesztésben.

A Zöld Kódexre épülő Európa Zöld Fővárosa-pályázat kiemelt elemei közé tartozik a Civaqua-program, a Környezeti Ellenőrző Rendszer és a városi fásítási program. A hosszú távú, tudatos stratégia eredményeként a cívisváros a verseny TOP3-as mezőnyébe jutott. A JövőMűhely kerekasztal-beszélgetésén a szakértők az eredmények értékelése mellett a zöld átmenet jövőjéről is eszmét cseréltek.

„Debrecen egyszerre okos és zöld város, ezért kulcsfontosságú, hogy azokat a technológiákat, amelyeket a tudomány – például a Debreceni Egyetem – képvisel, be tudjuk építeni a város működésébe. A JövőMűhelynek ebben is szerepe van, hiszen itt a jövőről gondolkodunk: arról, hogyan tehetjük ezt a várost még szebbé és jobbá”

– hangsúlyozta Balázs Ákos alpolgármester.

A fórum célja nem csupán a pályázat mögötti programok bemutatása volt, hanem az is, hogy ráirányítsa a figyelmet a város és az egyetem közötti együttműködés fontosságára. A Debreceni Egyetem kutatói számos területen – a levegőminőségtől a vízgazdálkodásig – támogatták a koncepció kidolgozását, ami jelentős szerepet játszott a pályázat sikerében.

„Egy nagyon komoly előzetes tervezés, a városvezetés és az egyetem vezetésének szoros együttműködése tette lehetővé, hogy egy mindenre kiterjedő, komplex program szülessen. Ráadásul ennek már komoly előzményei voltak: nem pusztán egy tervet mutattunk be, hanem meglévő eredményekre építve vázoltunk fel egy jövőképet – ez nyerte el a zsűri tetszését”

– mondta Stündl László, a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karának dékánja.

A résztvevők kiemelték: a szemléletformálás legalább olyan lényeges, mint a konkrét beruházások. A cél, hogy Debrecen továbbra is példát mutasson abban, miként lehet a fejlődést és a fenntarthatóságot összehangolni – egy valóban zöld jövő megteremtése érdekében.

Fotó: debrecen.hu