Kósa Lajos

“Lopni tilos, közpénzből még inkább” – Kósa Lajos az MNB-alapítványok ügyéről

Helyi hírek

Gyöngyösön, a Mátra Múzeumban tartott fideszes fórumon Kósa Lajos válaszolt a sajtó kérdéseire, amelyek nem a fő témaként beharangozott Ukrajna uniós csatlakozására, hanem a Matolcsy György vezette Magyar Nemzeti Bank alapítványai körüli botrányra vonatkoztak. A 2016-os, közpénzek átláthatóságát érintő törvénymódosítás, a luxuséletmód és a felelősség kérdése is szóba került.

Matolcsy Ádám luxuséletmódja és a Fidesz hallgatása

Kósa Lajos szerint nyilvánvaló volt, hogy Matolcsy Ádám és köre fényűző életmódot folytatott:

“Nyilvánvaló volt, hogy Matolcsy Ádám, illetve a köre luxus életmódot él. Az, hogy itt mindenféle gyanús ügyletek lehetnek, erről cikkezett a sajtó hosszan.”

Amikor a 444.hu azt kérdezte tőle, miért nem foglalkozott ezzel a Fidesz, és miért nem szólaltak fel nyilvánosan, Kósa így felelt:

“Hát az igazság, hogy én nem szoktam. Mert azt gondolom, hogy ha valakinek becsületesen megszerzett pénze van, akkor arra költi, amire becsülettel akarja.”

Majd hozzátette:

“Ha valaki hat Ferrarit tart, az nem normális szerintem.”

Az újságírók emlékeztették: valóban voltak Ferrarik. Mire Kósa:

“Azt mondtam, hogy az nem normális. És az semmi… gép sem, hogy is mondjam, nem üdvözölhető. Vagy ez ilyen bolondság.”

“Lopni tilos, közpénzből még inkább”

Amikor felvetették, hogy a Fidesz kétharmados többséggel megszólalhatott volna, és súlya lett volna a tiltakozásnak, Kósa így válaszolt:

“Szóval akkor szólaljunk fel mindenki ellen, akinek milliárdja van, és kis bolondságra költi? Gattyán miért csinál ezt vagy azt? Vagy Csányi Sándor miért csinál ezt vagy azt? Nem tudom, hogy ez jó-e. Szerintem a helyzet az, hogy nem az a felháborító, hogy hat Ferrari van. Hanem hogyha lopta a pénzt. Akkor el kell kapni. El kell ítélni, akárhogy hívják. Matolcsy Ádám vagy más. Mert azt nem szabad. Lopni tilos. Közpénzből még inkább.”

A 2016-os törvény, amely kivezette a közpénz fogalmából az MNB-alapítványi vagyont

Kósa Lajos annak idején frakcióvezetőként szorgalmazta azt a törvénymódosítást, amely szerint az MNB által alapítványba tett pénz már nem számít közpénznek:

“Az alapítványi pénz helyesen egyetlen módon értelmezhető: az alapítványi pénz, alapítványi pénz. Pont. Semmi más státusza nincsen. Ha az MNB alapítványok közpénzként értelmeződnek, akkor nem lehetnek alapítványok. Addig közpénz, amíg az alapító nem tette be az alapítványba a pénzt. És onnantól kezdve alapítványi pénz, és nem közpénz”

– idézték fel egy bevágásban Kósa Lajos beszédét.

Ahol így folytatta:

“Egészen addig az enyém a pénz, amíg nem teszem be egy alapítványba. És miután betettem, onnantól kezdve ahhoz a pénzhez semmi jogom, közöm, érdekem nincs. El vagyok vágva tőle. Ez az alapítvány lényege. Az a pénz megszűnik az enyém lenni.”

Az Európai Központi Bankra mutogatnak

Kósa elismerte, hogy a kormány próbálta elérni, hogy a jegybanki alapítványokat valaki felügyelhesse, de erre nem kaptak lehetőséget:

“Mi évekkel korábban kezdeményeztük azt, hogy a jegybank felügyelő bizottsága tudja vizsgálni a jegybank alapítványait is. Ezt egyébként az Európai Központi Bank elutasította. Tehát semmilyen eszköz nem volt arra nézve, hogy ezt ellenőrizni lehessen.”

Szerinte ez a jegybank teljes függetlensége miatt van, amit az EKB szigorúan véd:

“Sajnos a jegybank függetlenségét nem lehetett semmilyen módon vizsgálatokkal sem sérteni.”

A sajtó felvetette: 2016-ban a Fidesz olyan törvényt fogadott el, ami szándékosan átláthatatlanná tette az alapítványi pénzek mozgását, és Kósa is ennek élharcosa volt. A politikus tagadta a politikai felelősséget:

“Nem érzi úgy, hogy ez is közrejátszhatott? Tehát nem érez politikai felelősséget? Erre a kérdésre az imént válaszoltam. Csak gondolja végig. Pontosan. A legfőbb tanulságokat akartuk korrigálni a helyzetet. És kezdeményeztük, hogy az EKB menjen abba bele, hogy a jegybank felügyelő bizottsága folyamatában tudja ellenőrizni az alapítványokat. Nem ment bele. Nem tudjuk, miért. Ez lehetetlen helyzetbe hozott mindenkit.”

Felelősség kérdése

Többször rákérdeztek arra, van-e politikai felelőssége a Fidesznek, ha több százmilliárd forint tűnt el átláthatatlan módon. Kósa így válaszolt:

“Lesz politikai felelős. Példásan ki kell vizsgálni mindent. El kell járni az Állami Számvevőszék feljelentése kapcsán. A legfőbb ügyész eljár. És utána le lehet vonni a következtetéseket. Előzetesen nehéz, mert nem ismerjük a tényeket. Van két állítás. Valószínű, valami történt. De hogy pontosan mi, azt nem tudja most senki.”

Matolcsy György jegybankelnökként

Kósa szerint Matolcsy első időszaka rendben volt:

“A kamat letörésével nagyon jelentősen csökkentette az országadósság szolgálatát. Az szerintem teljesen helyénvaló volt.”

Az alapítványok kapcsán azonban elismerte, hogy Matolcsy felelős lehet:

“Nem tudom, hogy mi történt, tehát ilyen értelemben nyilván megvan a felelőssége. Hiszen ő hozta létre az alapítványokat. Ebben az értelemben egészen biztos.”