Püspökladány Város Önkormányzata kihirdette az idei civil pályázatok nyerteseit – a Mancsmentő Állatvédő Egyesület nem szerepel a támogatott szervezetek között – írják az állatvédők.
Leszögezik, az egyesület célja nem saját működési költségeinek fedezése lett volna, hanem egy olyan megelőző program támogatása, amely hosszú távon csökkentené a kóbor állatok számát a településen, és enyhítené az ebrendészeti terheket.
Az elutasított pályázat kifejezetten arra irányult, hogy kiegészítse az ivartalanítási programot – amely ugyan a műtéti költségeket fedezi, de a chipelés, oltás és a szállítás már a jelentkezőkre hárul. Ez azonban sok családnak jelentős anyagi terhet jelent, így a program hatékonysága is csökkenhet.
„Nem magunknak kértük. Azt szerettük volna elérni, hogy pár éven belül ne legyen kóbor kutya Püspökladányban, és normalizálódjon az állattartás. Ehelyett újra álmok maradnak…” – írta közösségi oldalán az egyesület, hozzátéve, hogy két éve próbálnak hatékony megoldást találni, de a támogatás hiánya miatt nem jutnak előrébb.
A szervezet szerint más sárréti települések – például Nádudvar, Sárrétudvari, Komádi, Tetétlen és Pocsaj – már élen járnak a megelőzésre fordított összegek és intézkedések tekintetében. Püspökladányban azonban továbbra is hiányzik a hatósági együttműködés, és enélkül az állatvédők is tehetetlenek.
Az egyesület úgy döntött, hogy a jövőben csak azok a lakosok vehetnek részt az ivartalanítási programjukban, akik önállóan tudják finanszírozni az oltás, chip és szállítás költségeit.
A Mancsmentő Állatvédő Egyesület szerint csak a megelőzés hozhat hosszú távú megoldást, és a statisztikák is azt mutatják: ott csökken érezhetően a kóbor kutyák száma, ahol az önkormányzat partner a megelőző intézkedésekben.
Fotó: Mancsmentő Állatvédő Egyesület