Ilyen lesz a Debrecenre ráerőltetett természettudományi múzeum - látványtervek

Ilyen lesz a Debrecenre ráerőltetett természettudományi múzeum – látványtervek

Helyi hírek

Debrecen új mérföldkőhöz érkezett: 14 pályamű közül választották ki a Magyar Természettudományi Múzeum új kiállítóépületének látványos és jövőbe mutató terveit. A Debreceni Infrastruktúra Fejlesztő Kft., Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata és a Magyar Természettudományi Múzeum közösen hirdette ki nemzetközi építészeti tervpályázat győztesét, valamint a további díjazottakat.

A 2024-ben elindított nemzetközi pályázat célja az volt, hogy megtalálják azt az építészirodát – vagy építészirodák konzorciumát –, amely képes a Magyar Természettudományi Múzeum új, ikonikus debreceni kiállítóépületének megálmodására és a tervek megvalósítására. A pályázók feladata nemcsak az épület tervezése volt, hanem annak harmonikus beillesztése is a Nagyerdő természeti környezetébe, valamint a Kultúrparkkal való kapcsolódás kialakítása.

Debrecen rendszerváltozást követő történelmének első nemzetközi tervpályázatára benyújtott pályaművek kivétel nélkül magas színvonalon válaszoltak a kiírás komplex követelményeire, miközben figyelembe vették a fenntarthatóság és a látogatói élmény szempontjait is. A koncepciók a jelen és a jövő elvárásaira egyaránt választ adnak, illeszkedve Debrecen városképéhez és a természetes környezethez.

Bernert Zsolt, a Magyar Természettudományi Múzeum főigazgatója, a Bíráló Bizottság elnöke elmondta:

„A Magyar Természettudományi Múzeum célja, hogy az új kiállítóépület egyrészt a környezetvédelem, a biodiverzitás és a fenntartható fejlődés első számú magyarországi bemutatóhelyévé váljon, másrészt pedig egy olyan élmény együttest hozzon létre, amely a látogatók százezreit képes megszólítani évről évre. Ezen célok elérése az I. díjban részesült pályamű minden szempontból megfelelő választás.”

Papp László, Debrecen polgármestere hozzátette:

„Nagy örömömre szolgál, hogy egy olyan ikonikus épület terve került kiválasztásra, amely teljesíti a város azon elvárását, hogy komoly hozzáadott értéket képviselő és a jövőnek szóló fejlesztést valósítson meg. Az I. díjban részesült építész stúdió által készített tervek egy európai szinten is meghatározó jelentőségű kiállítóépület létrejöttét vizionálják.”

A Bíráló Bizottság döntése alapján a díjazottak:

  • I. díj – 2. számú pályamű: BIG – BJARKE INGELS GROUP A/S // Vikár és Lukács Építész Stúdió Kft.
  • II. díj – 13. számú pályamű: 3XN A/S // NAUTES Építészműterem Kft.
  • III. díj – 5. számú pályamű: Középülettervező Zártkörűen Működő Részvénytársaság

A Bizottság további két pályamű esetében – azok kiemelkedő koncepcionális és építészeti megoldásai miatt – a tervek megvásárlása mellett döntött:

  • 11. számú pályamű – M-Teampannon Építészmérnöki Kft.
  • 6. számú pályamű – BORD Építész Stúdió Kft.

Az BIG – BJARKE INGELS GROUP A/S és a Vikár és Lukács Építész Stúdió Kft. által megálmodott, első díjban részesített épület szinte minden perspektívából látványos, vonzó megjelenésével lassan tárulkozik fel, felfedezésre hív, érzelmeket vált ki. Az egymást keresztező földsávok zöld tetőkertje számos edukációs lehetőséget hordoz, a külső és belső terek összeolvadásával igazi nyitott közösségi épületként funkcionálhat, mely által a családok és a legkülönbözőbb társadalmi rétegek egyik kiemelkedő kikapcsolódási helyszíneként vizionálható. 

A pályamű amellett, hogy már a megjelenése által is természettudományi karakterű intézményként azonosítja magát, kiemelkedő megoldásokat kínál a látogatói élmény szempontjából is. Ikonikus, méltó otthonként helyezheti fel Magyarország és a régió kulturális térképére a Magyar Természettudományi Múzeum új, debreceni kiállítóépületét.

Az érdeklődők a pályaműveket 2025. március 31-től egy héten át Debrecenben a Kölcsey Központ földszintjén, azt követően pedig a tervek szerint Budapesten, a Magyar Természettudományi Múzeumban tekinthetik meg. Továbbá a Debreceni Infrastruktúra Fejlesztő Kft. a tervpályázat hivatalos honlapján, az mtm.debrecen.hu oldalon bárki számára elérhetővé teszi azokat a 2025. március 28-án megrendezésre kerülő ünnepélyes eredményhirdetést követőn.

Tízfős zsűri értékelte a pályázatokat

A kétszakaszos nemzetközi tervpályázatot a Debreceni Infrastruktúra Fejlesztő Kft. írta ki Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzatának megbízásából. Az első szakasz 2023. október 31-én zárult, ahová 30 jelentkezés érkezett. Közülük tíz irodát hívtak meg a második fordulóba, a kiíró emellett négy további, a rangsorban legjobb helyezést elérő csapatot is bevont a pályázati szakaszba.

A pályaműveket tízfős, elismert nemzetközi és hazai szakemberekből álló zsűri értékelte, akiket 6 munkacsoport segített a munkában: építészet, múzeumszakma, turizmus, vendégélmény, fenntarthatóság, jog, közbeszerzés, műszaki tervezés és gazdasági szakterületeken, a minél alaposabban előkészített döntés érdekében.

A győztes építész stúdiók bemutatása:

A dán Bjarke Ingels Group nem csupán épületeket tervez – jövőképeket formál. Innovatív, fenntartható és látványos megoldásaikkal világszerte újradefiniálják az építészet határait. Munkáik – legyen szó felhőkarcolóról, városfejlesztésről vagy vízen lebegő közösségekről – egyszerre utópisztikusak és rendkívül praktikusak. A BIG az építészet nyelvén mesél a jövőről – provokatívan, játékosan, lenyűgözően.

A Vikár és Lukács Építész Stúdió Kft. az elmúlt több mint két évtizedben a kortárs magyar építészet egyik meghatározó szereplőjévé vált. A stúdió munkáira a magas építészeti minőség, a környezetre való érzékeny reagálás és a funkcionális innováció jellemző. Portfóliójukban egyaránt megtalálhatók középületek, kulturális terek, oktatási intézmények és lakóépületek, számos díjnyertes terv és megvalósult projekt fémjelzi tevékenységüket.