CATL kínai akkumulátorgyár

Szerződést szegett a CATL, a szepesiek látták kárát

Helyi hírek

A Civil Fórum Debrecen Egyesület sajtótájékoztatón számolt be a Déli Ipari Parkban található CATL akkumulátorgyár működéséből fakadó problémákról. A tájékoztató kiemelt témája a szepesi városrészben tapasztalható víznyomás-ingadozás és vízellátási problémák voltak, amelyeket a gyár tavaly nyári próbaüzemének idején észleltek.

Hirdessen nálunk! Megéri!

Gondola Zsolt Zoárd a Civil Fórum Debrecen Egyesület elnöke hangsúlyozta, a környezeti ellenőrző rendszer fejlesztésére vonatkozó javaslatot a frakciójuk határozottan elutasította. Szerinte a fejlesztés csupán a “zöld propaganda” része, amely nem oldaná meg az alapvető problémákat, hanem csak legitimálná a gyár működését. “Ebben a kérdésben nincs kompromisszum: vagy bezárjuk a gyárat, vagy támogatjuk a jelenlegi ellenőrző rendszert. A kettő egyszerre nem lehetséges” – szögezte le.

Vízhiány és bizonytalanság Szepesen

A sajtótájékoztatón felszólalt Vasadi Mariann, Szepes lakóinak képviselője is, aki a helyi közösség mindennapi problémáiról beszélt. Elmondása szerint a városrész 160 lakója már tavaly nyár óta küzd súlyos vízellátási problémákkal, amelyek a CATL gyár működésének köszönhetőek. A lakók gyakran tapasztalnak víznyomás-ingadozást, ami néha olyan mértékű, hogy tusolni sem lehet, vagy a mosógépek nem tudnak elindulni.

“A 21. században egyszerűen elfogadhatatlan, hogy zsugorfóliás palackos vizet kelljen felhalmoznunk az otthonainkban, hogy biztosítsuk a családjaink számára az alapvető vízellátást” – fogalmazott Vasadi. Hozzátette, hogy a vízhiány az egész belterületen érezhető, és komoly bizonytalanságot okoz a lakók körében.

Mi okozza a problémát?

A Civil Fórum Debrecen Egyesület a lakossági bejelentések után megkereste a Debreceni Vízmű Zrt.-t, amely megerősítette, hogy a problémát a CATL szerződésszegése okozta. A gyár ugyanis nem építette meg a szükséges vízpuffereket és vízi műtárgyakat, amelyek elengedhetetlenek lettek volna az ipari létesítmény megfelelő vízellátásához. Ez a hiány okozta azt, hogy az ugyanarra a hálózatra csatlakozó lakók víznyomása jelentősen csökkent.

A vízmű a problémát jelezte a CATL-nek, és felszólította őket a szükséges beruházások pótlására. Ugyanakkor a Vízmű Zrt. nem rendelkezik hatósági jogosítványokkal, így a cég kötelezésére nem képes. Ez tovább növeli a helyzet bizonytalanságát.

“Ez az első konkrét eset, amikor a CATL működése hátrányosan érintette a debrecenieket” – jelentette ki Gondola Zsolt. Hozzátette, hogy ez még csak a próbaüzem, és nem lehet tudni, hogy a gyár teljes működése során milyen további problémák merülnek majd fel. A Civil Fórum szerint az eset rávilágít arra, hogy a CATL működése nemcsak környezeti, hanem infrastrukturális szempontból is kockázatokat rejt.

Nincs kompromisszum az akkumulátorgyár ügyében

A sajtótájékoztatón a Civil Fórum Debrecen Egyesület vezetője ismét hangsúlyozta: teljes mértékben ellenzik az akkumulátorgyár működését. Szerintük a környezeti ellenőrző rendszer fejlesztését a Fidesz-frakció csupán politikai eszközként használja arra, hogy elterelje a figyelmet a valódi problémákról. Gondola Zsolt elmondta: “Az ellenzéki pártokkal közösen határozottan kiállunk amellett, hogy a gyárat be kell zárni. Az ellenőrzési rendszerek támogatása a Fidesz propagandáját segíti.”

A lakók köszönetet mondanak a Debreceni Vízmű Zrt.-nek

Bár a helyzet megoldása egyelőre várat magára, köszönetet mondtak a Debreceni Vízmű Zrt. dolgozóinak, akik gyorsan reagáltak a problémára, és mindent megtettek annak érdekében, hogy feltárják a gondok forrását. “Le a kalappal a Vízmű Zrt. munkatársai előtt, akik szinte azonnal intézkedtek, és 24 órán belül megindították a kivizsgálást” – fogalmazott.

A Civil Fórum elnöke ugyanakkor rámutatott, hogy a helyzet megoldása elsősorban politikai döntéseket igényel. “A debreceni polgároknak nem szabad hátrányt szenvedniük egy külföldi gyár működése miatt” – zárta gondolatait Zoltai Zsolt.

A sajtótájékoztató végén újságírói kérdésekre válaszolva a Civil Fórum képviselői elmondták: nem vesznek részt az ellenzéki szervezetek által tervezett tüntetéseken, mert úgy vélik, az ő feladatuk nem demonstrációk szervezése, hanem a helyiek érdekeinek képviselete politikai eszközökkel. “Tiszteletben tartjuk mások módszereit, de mi a választóink bizalmából dolgozunk, és ennek megfelelően járunk el” – hangsúlyozták.