A magyar kultúra napja Debrecenben - itt vannak a programok

A magyar kultúra napja Debrecenben – itt vannak a programok

Helyi hírek Kultúra

A magyar kultúra napjáról, január 22-ről számos ünnepi programmal emlékezik meg Debrecen, s hívja fel a figyelmet a magyar kultúra gazdag örökségére, hagyományaira, tárgyi és szellemi értékeire.

Hirdessen nálunk! Megéri!

A programokról sajtótájékoztató keretében számolt be Papp László polgármester, Puskás István alpolgármester és Hercz Vilmos, az idén 75 éves Debreceni Népi Együttes vezetője 2025. január 16-án.

Debrecen a múltban és a jelenben is kulcsszerepet játszott a magyar kultúra és identitás ápolásában. A debrecenieknek van mire büszkének lenni, ha a magyar kultúráról beszélünk. Nyugodtan mondhatom, hogy a 18., 19., 20. században Debrecen egyértelműen meghatározó és forrásteremtő szerepet jelentett a magyar kultúra vonatkozásában

– jelentette ki Papp László. Mint mondta, ugyan a magyar kultúra napja alapvetően egy napra, január 22-re, a Himnusz letisztázásának napjára koncentrál, de Debrecenben január 16-tól 24-ig egy komplett eseménysorozattal tisztelgünk a magyar kultúra előtt. Felidézte, hogy ha visszatekintünk a Református Kollégium tanáraira, diákjaira, van kire büszkének lenni. Kölcsey, Kazinczy, Csokonai, Hatvani professzor úr, Fazekas Mihály, aztán később Arany János, Móricz Zsigmond, Szabó Lőrinc, Tóth Árpád, Szabó Magda és Medgyessy Ferenc mind-mind a debreceni kultúra nagy-nagy képviselői, akik szerinte az egész nemzet kultúrájára, irodalmára, művészetére komoly hatással voltak.

A városvezető rámutatott arra, hogy az elmúlt öt-tíz évben szinte valamennyire lényeges, a debreceni kultúra intézményrendszeréhez tartozó egység megújult. Ahogy sorolta, többek között megszépült a Debreceni Népi Együttes Székhelye is, amelyet a város adományozott számukra, a nagy kulturális intézmények közül pedig a Csokonai Nemzeti Színház épületének felújítását és a Csokonai Fórum elkészülését említette.

A Csokonai Színház, valamint a Csokonai Fórum épülete az elmúlt években méltóvá vált ahhoz a teljesítményhez, amelyet Debrecen letett a nemzet kultúrájának asztalára. Természetesen olyan létesítmények, amelyek a kultúra számára forrásteremtő munkát végeznek, mint például a Kodály Zeneművészeti Szakközépiskola 2019-es felújítása is szépen illeszkedik ebbe a sorba, de nem feledkeztünk meg azokról az intézményeinkről sem, amelyek alapvetően mélyebben beágyazódva a város társadalmi életébe, közösségi házakként tudják szolgálni a kultúrát, a debreceni kultúra ügyét. A város számos pontján közösségi házakat újítottunk meg – emelte ki a városvezető.

Megjegyezte, hogy a 2025-ös magyar kultúra napja alapvetően az összetartozás, a közösségteremtés szellemiségében zajlik, ezért a város nem csak Debrecenben, hanem a határon túl is jelen lesz. Január 22-én a Kodály Filharmonikusok ad koncertet Nagyváradon. Debrecenben ezzel egyidejűleg a 75 éves jubileumát ünneplő Debreceni Népi Együttes a Csokonai Színházban egy fergeteges estét varázsol majd a közönség elé. Hozzátette, hogy a 2025-ös év a jubileumokról szól, hiszen számos olyan, a magyar irodalomhoz, művészetekhez kötődő személy jubileumát ünnepeljük most, akikről érdemes lesz beszélni. 200 éve született Jókai, 125 éve Szabó Lőrinc, 150 éve pedig Borsos József építész, Görömbei András professzor pedig idén lenne 80 éves.

A polgármester végezetül bejelentette, hogy a határon túli kapcsolatok a Partiumon is túllépnek majd, ugyanis Debrecen Marosvásárhely megkeresésére testvérvárosi kapcsolatot fog létesíteni az Erdély központi helyén található településsel.

Puskás István alpolgármester a programokról szólva elmondta, hogy kiállításmegnyitóval veszi kezdetét a magyar kultúra napjához kapcsolódó programsorozat Debrecenben. Január 16-án Grela Alexandra illusztrátor- festőművész és Kónya Ábel képzőművész tárlata Szépirodalmi illusztrációk Szabó Magda Abigél című regényéhez címmel nyílik meg az Új Városháza Galériában. Hozzáfűzte, terveik szerint ezt a kiállítást a határon túl is bemutatják.

Puskás István elmondta, abban a közösségi térhálózatban, ami beszövi Debrecent, sorra kerülnek majd a város lakói elé a debreceni és a magyar kultúrát megünneplő programok. Maga a 22-i nap, a magyar kultúra napja ennek a programsorozatnak a központi eleme.

Hagyományaink szerint délelőtt a Református Kollégiumban Kölcsey Ferenc doborművének, majd a Református Gimnázium előtt található szobrának a koszorúzásával indul, és aztán a Déri Múzeum, a Kölcsey Központ, a MODEM, a Méliusz Juhász Péter könyvtár, a város összes kulturális intézménye részese lesz a kultúra napi programoknak, amelyek este a Debreceni Népi Együttes gálájával fognak majd zárulni

– sorolta. Az alpolgármester azt is elárulta, hogy a magyar kultúra napjához köthetően idén is sor fog kerülni a Debrecen Kultúrájáért Alapítvány díjainak és ösztöndíjainak átadására, valamint civil kezdeményezésre a debreceni kulturális intézmények, illetve a Debreceni Egyetem fogtak össze és megalapították a Várhalmi Ilona-díjat azon pedagógusok számára, akik a munkaköri kötelességükön túl tesznek nagyon sokat azért, hogy a debreceni iskolások és a debreceni kultúra minél intenzívebben találjanak egymásra.

Ezt az elismerést január 21-én, a Vojtina Bábszínházban adják át a nyertesnek. Puskás István végezetül megjegyezte, hogy nem csak Debrecen fog Nagyváradon vendégeskedni, hanem a Partium Házban egy fotókiállítás révén Nagyvárad is, illetve a Partium is itt lesz velünk a magyar kultúra napján Debrecenben.

Hercz Vilmos elmondta, hogy január 22-én a „Mestereink Meséi” egyfelvonásos táncszínházi előadással készülnek a magyar kultúra napjára, amely Dr. Béres András együttes alapítónak állít emléket. A műsor a Felső-Tisza-vidék, a Hajdúság és a Hortobágy táncélményeit szövi egybe, a műsorban pedig az együttes három csoportja közel nyolcvan fővel szerepel. A Debreceni Népi Együttes 75. évfordulójának apropóján Papp László polgármester a további közös együttműködésről szólt: Debrecen híres volt arról, hogy minden fogadója, csárdája a hortobágyitól egészen a látóképiig még a 19., vagy a 20. század első felében cigányzenétől volt hangos. Ez egy védendő érték, érdemes közösen gondolkodnunk a Debreceni Népi Együttessel azon, hogy a még meglévő értékeket, hogyan tudjuk megmenteni és fenntartani.

A magyar kultúra napja debreceni programjai:

Január 16. (csütörtök)
16.00
Szépirodalmi illusztrációk Szabó Magda Abigél című regényéhez. Grela Alexandra illusztrátor-festőművész és Kónya Ábel képzőművész kiállítása.
Új Városháza (Debrecen, Kálvin tér 11.)

Január 19. (vasárnap)
16.00
Alföldi lakodalmas – Heit Lóri és Zenekara
DEMKI Csapókerti Közösségi Ház (Debrecen, Süveg u. 3.)

Január 20. (hétfő)
16.00
Színes átirat – B. Orosz István festőművész kiállítása.
A kiállítást megnyitja Dr. Vajda Mária etnográfus.
DEMKI- Borsos-villa (Debrecen, Borsos József tér 1.)
16.30
“Erdőn, zöld mezőkön járva” könyvbemutató és fotókiállítás.
Közreműködik a Debreceni Nagyerdőért Természetvédelmi és Kulturális Egyesület.
DEMKI- Ifjúsági Ház (Debrecen, Simonffy 21.)
17.00
Kárpát-medencei viseletek – Kiállítás H. Csongrády Márta fotóművész munkáiból.
DEMKI- Újkerti Közösségi Ház (Debrecen, Jerikó u. 17.)
17.00
Művészetünk kincsei. A Cívis Hagyományőrző Népművészeti Egyesület kiállítása.
DEMKI-Józsai Közösségi Ház (Debrecen-Józsa, Szentgyörgyfalvi u. 9)

Január 21. (kedd)
10.00
„Tiszta szívvel”. Zenés irodalmi délelőtt József Attila szellemében.
DEMKI-Borsos-villa (Debrecen, Jerikó u. 17.)
18.00
Várhalmi Ilona- díj- átadó ünnepség
Vojtina Bábszínház (Debrecen, Kálvin tér 13.)
18.00
Lenyomatok a Himnusz történetéből. Tóth István nagyváradi fotóművész kiállítása és Dr. Vitéz Ferenc művészeti író előadása.
Közreműködik: Thurzó Sándor József brácsaművész és a Sola Fide Közösségi és Kulturális Egyesület.
Partium Ház (Debrecen, Piac utca 81.)

Január 22. (szerda)
10.00
Kölcsey Ferenc domborművének koszorúzási ünnepsége a Debreceni Református Hittudományi Egyetemen.
DRHE (Debrecen, Kálvin tér 16.)
Beszédet mond: Dr. Vitéz Ferenc a DRHE oktatási-rektorhelyettese
10.20
Kölcsey Ferenc szobrának megkoszorúzása (Péterfia u.)
10.00 – 15.00
„Szakíts egy verset magadnak- Szárnyaljunk a madarakkal”. Tematikus foglalkozás óvodai és iskolai csoportoknak a Magyar Kultúra Napja alkalmából (előzetes bejelentkezés szerint).
Zoo Debrecen (Debrecen, Ady E. u. 1.)
10.00 – 18.00 (január 22-26.)
A Nautilus serleg bemutatója (Szomolányi-gyűjtemény)
Déri Múzeum (Debrecen, Déri tér 1.)
13.00
Magyar kultúra napi – nyelvi kvíz
DEMKI-Homokkerti Közösségi Ház (Debrecen, Szabó Kálmán u. 78.)
14.00, 16.00
Magyar feltalálók. Ismeretterjesztő előadás.
Agóra Tudományos Élményközpont (Debrecen, Egyetem tér 1., bejárat a Móricz Zs. út felől)
14.00
„Hass, alkoss, gyarapíts..” Konferencia a magyar tehetségről.
Méliusz Központi Könyvtár II. emeleti kerengő. (Debrecen, Bem tér 19.)
14.00, 16.00, 18.00
Debrecen 175 drámapályázat – Díjnyertes pályaművek felolvasószínháza
Csokonai Fórum/Simor Ottó Orfeum (Debrecen, Csapó u. 30.)
15.00
Beszélgetés Gárdonyi Gézáról dédunokájával, Keller Péterrel és Cs. Varga István irodalomtörténésszel.
Déri Múzeum (Debrecen, Déri tér 1.)
16.00-18.00
Magyar népi motívumos alkotósarok gyerekeknek.
Méliusz Központi Könyvtár Gyermekrészlege (Debrecen, Bem tér 19.)
16.30-17.30
Magyar Kultúra Kvíz-Családi kihívás vetélkedő.
Méliusz Központi Könyvtár (Debrecen, Bem tér 19.)
16.30
Rendhagyó séta a Régi Városházán, vezeti Puskás István alpolgármester.
(Debrecen, Piac u. 20.)
18.30
„Isten, áldd meg a magyart”. Rendhagyó templomlátogatás Papp László polgármester vezetésével a Magyar Kultúra Napján.
Debreceni Református Nagytemplom
17.00
Török Krisztián Gábor kurátori tárlatvezetése a Tanulni a természettől? Botanika című kiállításon.
MODEM (Debrecen, Hunyadi u. 1-3.)
17.30
Kölcsey Ferenc szobrának koszorúzási ünnepsége a Kölcsey Központban. Közreműködik a Kölcsey Ferenc Református Általános Iskola Kicsinyek Kórusa.
Kölcsey Központ (Debrecen, Hunyadi u. 1-3.)
18.00
A Debrecen Kultúrájáért Alapítvány díjátadó ünnepsége.
Régi Városháza, Simonffy-terem (Debrecen, Piac u. 20.)
18.00
„Kötelezőkről röviden?” Kötetlen beszélgetés a kötelező olvasmányokról Szabados Ágnessel, Papp Csillával és Kiss Gergely Mátéval
Kölcsey Központ, Kölcsey Café (Debrecen, Hunyadi u. 1-3.)
18.30
Véletlenül írtam egy könyvet c. film vetítése és közönségtalálkozó Lakos Nóra rendezővel és Tenki Réka színművésznővel.
Apolló Mozi (Debrecen, Miklós u. 1.)
20.00
Debrecen 175 drámapályázat díjátadó.
A Debreceni Népi Együttes Mestereink meséi ünnepi előadása.
Csokonai Teátrum (Debrecen, Kossuth u. 10.)

Január 23. (csütörtök)
16.00
Egy tímárporta évszázadai. Szervező: DEMKI.Derecske Városi Művelődési Központ és Könyvtár Móré Mihály galéria (Derecske, Köztársaság út 107.)
18.00
Debrecen arca. Vetített képes beszélgetés az előkészületben lévő A debreceni cívis házak és lakói nyomában II. című kötet szerzőivel.
Moderátor: Lakner Lajos
Déri Múzeum (Debrecen, Déri tér 1.)

Január 24. (péntek)
16.00
Lelkem, érzésem örökséget kapott. Zenés, verses műsor a Csokonai Nemzeti Színház művészeinek közreműködésével.
DEMKI-Homokkerti Közösségi Ház (Debrecen, Szabó Kálmán u. 68.)
20.00
Club akusztik – akusztikus zenei est
DEMKI- Ifjúsági Ház (Debrecen, Simonffy u. 21.)

Január 25. (szombat)
13.00 – 18.00
Mesterségek farsangja.
DEMKI-Tímárház-Népi Kézműves Alkotóház (Debrecen, Nagy-Gál István u. 6.)
13.00
Talentumok. A Nádudvari Népi Kézműves Szakgimnázium egykori diákjainak kiállítása. Köszöntőt mond: Benő-Nagy Réka a Nádudvari Népi Kézműves Szakgimnázium igazgatója.
DEMKI-Tímárház-Népi Kézműves Alkotóház (Debrecen, Nagy-Gál István u. 6.)