Dr. Kerekes László: A Hajdú-Bihar megyei egészségügy helyzete félrevezetés és mellébeszélés

Helyi hírek

Dr. Kerekes László, hajdúszoboszlói főorvos és sebész szakorvos, korábbi polgármesterjelölt a Facebook-oldalán osztotta meg szakmai véleményét a legutóbbi megyei közgyűlésen tárgyalt, a lakosság egészségi állapotáról szóló jelentésről. A posztban részletesen kifejtette, miért találta a tisztifőorvos beszámolóját elfogadhatatlannak, és rámutatott a megye egészségügyi rendszerében tapasztalható problémákra.

Hirdessen nálunk! Megéri!

Hibás adatok és félrevezető állítások

Dr. Kerekes posztjában kiemelte, hogy a jelentés már az első állításában tévesen mutatta be az egészségügy szervezeti átalakításának kezdeteit, és számos ponton elferdítette a valóságot. Az átalakítás valójában a COVID-járvány alatt, 2021-ben indult, nem 2023-ban, ahogyan azt a dokumentum állította.

A védőnők egyetemhez történő áthelyezése és a háziorvosi ügyeleti rendszer reformja kapcsán Dr. Kerekes hangsúlyozta, hogy az átállás messze nem volt zökkenőmentes. Vámospércs polgármestere, Kosztin Mihály is felhívta a figyelmet a tisztifőorvos jelentése és az önkormányzati elemzések közötti ellentmondásokra.

Az EFI irodák átláthatatlan működése

Dr. Kerekes részletezte, hogy a megyei egészségfejlesztési irodák (EFI-k) működése és finanszírozása továbbra is átláthatatlan. Kifogásolta, hogy a jelentésben nem szerepeltek a teljesítmény mérésére vonatkozó adatok, és az EFI vezetőjét sem nevezték meg.

Demográfia és szűrőprogramok gyengeségei

Dr. Kerekes posztjában megdöbbentő demográfiai adatokat is megosztott: 2023-ban több mint 10 ezer fővel csökkent a megye lakossága. A szűrőprogramok részvételi aránya, különösen az emlőszűrés esetében, elfogadhatatlanul alacsony, és más fontos szűrésekről – például vastagbélrák vagy méhnyakrák – szinte alig esett szó.

Hibás oltási adatok

Dr. Kerekes posztja külön kitért a Hajdúszoboszlón beadott védőoltásokkal kapcsolatos téves adatokra. A jelentés szerint az ukrán menekült gyermekek számára nem történt védőoltás, holott valójában 33 oltást dokumentáltak. Az ilyen hibák aláássák a jelentés hitelességét.

Elkötelezett a változásért

Dr. Kerekes László Facebook-bejegyzése végén hangsúlyozta: az egészségügyi rendszer helyreállításához átláthatóságra, valós adatokra és konkrét intézkedésekre van szükség. Arra készül, hogy kapcsolatba lép a megye egészségügyi dolgozóival, hogy közösen tárják fel a problémákat és szembesítsék a döntéshozókat.

„Mutassuk meg, hogy a változás lehetséges!” – zárta gondolatait Dr. Kerekes, aki továbbra is elkötelezett a megye egészségügyének javítása mellett.