Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata, a Debreceni Egyetem Klinikai Központja, Általános Orvostudományi Kara és Bőrgyógyászati Klinikája nevében ünnepélyes keretek között emlékfát ültettek a 70 esztendeje született dr. Jókayné dr. Bégány Ágnes egyetemi docens, egykori önkormányzati képviselő emlékére 2024. november 26-án.
A Bőrgyógyászati Klinika épülete előtt tartott megemlékezésen prof. dr. Szegedi Andrea, a klinika igazgatója elmondta: dr. Jókayné dr. Bégány Ágnes személyében egy olyan barátra, kollégára emlékeznek, aki a szívükbe, a lelkükbe örökre beégett, s aki már tizenhárom éve nincs közöttünk. A tanárnő olyan munkatárs volt, aki őszinte, okos, dinamikus és nagyon szerethető lényével valóban mindig a rá emlékezőkkel marad.
Harminckét éven át volt a Bőrgyógyászati Klinika munkatársa. Fő tevékenységi területe a melanómakezelés, a diagnosztika és az onkológiai betegek gondozása volt. Ő volt az, aki e betegség egy életen át tartó gondozásának szemléletét bevezette a klinikára, s az ő tanítványai ezt ma már teljes természetességgel folytatják. Bégány tanárnőnek köszönhető, hogy a bőrgyógyászati klinikának önálló patológusa is lett, s a debreceni ma is az egyik hazai bőrgyógyászati klinika, ahol önálló patológiai diagnosztika folyik, a mai napig sok-sok daganatos beteg ellátását segítve.
Bégány Ágnes kutatómunkáját is a daganatok területén végezte, elsősorban az epidemiológiai, prevenciós területeket tanulmányozta, és ennek kapcsán a megelőző orvostani intézettel alapozott meg máig tartó kapcsolatot. Prof. dr. Szegedi Andrea szavai szerint Bégány Ágnest oktató munkájában ugyanaz a lelkiismeretesség, lelkesedés hajtotta, ami a betegellátásban is jellemezte őt, s nagyon szerették az egyetemi hallgatók.
Országosan is nagyon ismert szakember volt, a Magyar Dermatológiai Társulat és a Bőrgyógyászati Szakmai Kollégium vezetőségében is éveken át tevékenykedett. A 2000-es évek elején az akkori Országos Egészségbiztosítási Pénztárnál is dolgozott. 2002 és 2006 között önkormányzati képviselő is volt, majd a közgyűlés egészségügyi és szociális bizottságának külső tagja lett. Szakmai munkáján túl pedig amit igazán a szívén viselt, az a család, a barátok, a sport és a művészetek voltak.
Mindenről volt véleménye és a mások véleményét is mindig meghallgatta nyitottan, okosan, melegszívűen. S mindig gyorsan és határozottan cselekedett. Prof. dr. Szegedi Andrea azzal zárta megemlékezését, milyen örömmel is tudnák megmutatni Bégány Ágnesnek, hogy mára mennyit fejlődtek a számára fontos szakmai területek: az onkológia, a diagnosztika, a terápiák, s mennyit javultak a betegek kilátásai.
Dr. Széles Diána, Debrecen alpolgármestere Bégány Ágnes emberségének, jólelkűségének megnyilvánulásait idézte fel, azt a tulajdonságát, hogy sosem saját gondjaival foglalkozott, hanem mindig mások érdekeit tartotta fontosnak. Olyan ember volt, aki közösséget tudott teremteni, s az ő energiáinak felhasználásával mások is közösségteremtőkké válhattak. Az alpolgármester még kezdő politikus volt, mikor megismerhette Bégány Ágnest, mint önkormányzati képviselőt, mint a közgyűlés egészségügyi és szociális bizottságának elnökét. E testület vezetőjeként Bégány Ágnes azért dolgozott, hogy a betegségmegelőzést erősítve javítson a debreceniek egészségi állapotán.
Felhívta a politikusok figyelmét arra, hogy ösztönözni kell a város polgárait arra, hogy tudatosan foglalkozzanak az egészségükkel. Kezdeményezője volt a városi egészségnap megszervezésének – ami akkor egyedülálló volt az országban, s több ezer embert mozgatott meg –, az anyatejgyűjtő állomás működtetése önkormányzati támogatásának, a városi egészségterv elkészítésének.
Dr. Széles Diána szerint amit egykor Bégány Ágnes elkezdett, az mára rendszerré állt össze: létezik kidolgozott egészségterv a betegségmegelőzés érdekében, a város önkormányzata a Debreceni Egyetemmel közösen megalapította a Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézetet, melynek segítségével a Szent Anna utcai egészségfejlesztési központban a debreceniek számára ma minden egyes nap „egészségnap” van szűrővizsgálati, egészségnevelési, mozgási lehetőségekkel. Bégány Ágnes emlékét úgy lehet jól őrizni, ha az utókor tovább viszi mindazt, amiért ő munkálkodott.
Dr. Papp Csaba önkormányzati képviselő arról beszélt, hogy ha néhány szóval kellene jellemeznie Bégány Ágnest, azt mondaná: gondoskodó volt és tettre kész. Mindig „égett”, bármiről is beszélt, bármiről is volt szó. Egy személyben volt orvos és politikus. Orvosként ráirányította a politikusok figyelmét arra, hogy mik a fontos dolgok, s mit kell az érdekükben tenni, politikusként pedig az orvosok munkáját segítette.
Dr. Papp Csaba azt is elmondta, hogy a népegészségügy területének fontosságára az ő figyelmét is Bégány Ágnes tevékenysége irányította rá, akinek kezdeményezésére aztán a városi egészségterv is megvalósult. Bégány Ágnes azért is küzdött, hogy a gyerekeket tanítsa meg a társadalom arra, hogy vigyázni kell az egészségükre, mert az az egyetlen olyan kincs, ami ha elvész, nem lehet visszaszerezni.
A megemlékezés keretében Vékony Anna, a Csokonai Nemzeti Színház művésze előadásában elhangzott Szabó T. Anna A vers című költeménye. Az ünnepség végén pedig az emlékezők elvégezték az utolsó simításokat a Bőrgyógyászati Klinika épülete előtti parkban dr. Jókayné dr. Bégány Ágnes emlékét őrző – a Nyírerdő Zrt. által adományozott – nyírfa ültetésénél.
Fotók: debrecen.hu